Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Bateria w stylu iPoda  (Przeczytany 81394 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
damian667
Gość
« : 26.03.2008, 17:45:59 »

Bateria w stylu iPoda
Tutorial

Opracowanie: damian667
Poziom trudności: trudny





Kiedyś potrzebowałem takiej ikonki, a ostatnio ktoś mnie męczył o coś podobnego, więc pomyślałem, że może się przyda tutorial. Poradnik wymaga pewnej wiedzy o obsłudze GIMPa, a w szczególności o ścieżkach.

Tutorial napisany w wersji GIMP-a 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy nowy obraz o wymiarach 500x250px, tło najlepiej koloru białego/czarnego albo bez koloru.

Lime Point 2. Tworzymy prowadnice Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach) o wartościach: Poziomo : 20%, 25%,  30%, 40%, 50%, 60%, 70%, 75%, 80%. Pionowo:10%, 15%, 17%, 18%, 20%, 40%, 45%, 50%, 55%, 60%, 80%, 82%, 83%, 85%, 88%, 90%.



Lime Point 3. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę Warstwa -> Nowa warstwa [Shift+Ctrl+N], nazywamy ją środek.

Lime Point 4. Narzędziem Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] zaznaczamy obszar, który ograniczają nam prowadnice: Poziomo:  10% i 90%, Pionowo: 17% i 83%, następnie wypełniamy go Wypełnianie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem zielonym #00CC00.



Lime Point 5. Tworzymy nowa warstwę i nazywamy ją środek_biel.

Lime Point 6. Na warstwie środek_biel zaznaczamy Zaznaczenie prostokątne obszar ograniczany przez prowadnice: Poziomo: 25% i 40%, a Pionowo: 18% i 82%.

Lime Point 7. Wypełniamy go kolorem białym #FFFFFF. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].

Lime Point 8. Na tej samej warstwie zaznaczamy obszar ograniczany przez prowadnice: Poziomo: 85% i 80%, a Pionowo: 18% i 82%.

Lime Point 9. Wypełniamy go kolorem białym #FFFFFF.Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 10. Na warstwie środek_biel stosujemy rozmycie Gaussa Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu poziomo: 30px i pionowo: 30px.

Lime Point 11. Zmniejszamy krycie warstwy środek_biel na 50%.




Lime Point 12. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę i nazywamy ją środek_czerń.

Lime Point 13. Narzędziem Zaznaczenie Prostokątne zaznaczamy obszar ograniczany przez prowadnice: Poziomo: 20% i 25%, a Pionowo: 18% i 82%.

Lime Point 14.  Wybieramy narzędzie Gradient Gradient [L], Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość, kształt Liniowy. Jako kolor pierwszoplanowy wybieramy czerń #000000.

Lime Point 15. Wypełniamy zaznaczenie gradientem od góry do dołu. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 16.  Na tej samej warstwie środek_czerń zaznaczamy obszar ograniczany przez prowadnice: Poziomo: 70% i 75%, a Pionowo: 18% i 82%.

Lime Point 17. Wypełniamy go tym samym gradientem co wcześniej.




Lime Point 18.  Zmieniamy krycie warstwy środek_czerń na 50%.

Lime Point 19. Tworzymy nowa, przezroczystą warstwę i nazywamy ją środek_czerń2.

Lime Point 20. Zaznaczamy na niej  obszar ograniczany przez prowadnice: Poziomo: 50% i 70%, a Pionowo: 18% i 82%.

Lime Point 21. Wypełniamy go kolorem czarnym #000000. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 22. Stosujemy rozmycie Gaussa o promieniu: poziomo: 30px i pionowo: 30px.

Lime Point 23. Zmniejszamy krycie warstwy środek_czerń2 na 50%.



Lime Point 24.  Tworzymy nową przezroczystą warstwę i nazywamy ją znak.

Lime Point 25. Na powiększeniu 200% narzędziem ścieżki Ścieżki {B} na środku rysujemy znaczek:




Lime Point 26. 26. Klikamy Zaznaczenie -> Ze ścieżki [Shift+V] i wypełniamy je kolorem czarnym #000000. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].

Lime Point 27. Zmieniamy krycie warstwy znak na 80%.



Lime Point 28. Tworzymy nową, przezroczysta warstwę i nazywamy ją koniec.

Lime Point 29. Na powiększeniu 200%, między prowadnicami: Poziomo: 40% i 60%, Pionowo: 83% i 90%, ścieżkami obrysowujemy kształt zakończenia baterii. Potem klikamy Zaznaczenie -> Ze ścieżki. Powinien to być taki kształt:



Lime Point 30. Wypełniamy zaznaczenie kolorem szarym #383838. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].

Lime Point 31. W oknie Warstwy wyłączmy widoczność wszystkich warstw oprócz warstwy koniec.



Lime Point 32. Nad warstwą koniec tworzymy nową przezroczystą warstwę, nazywamy ją koniec_biel i zmieniamy jej tryb krycia na Tylko jaśniejsze.

Lime Point 33. Teraz nas szarym końcem naszej baterii narzędziem Zaznaczenie prostokątne zaznaczmy obszar około połowy miedzy prowadnicami poziomymi: 50% i 60% i wypełniamy gradientem biały na przezroczystość.



Lime Point 34. Podobnie postępujemy między prowadnicami poziomymi:40% i 50%. I już możemy wlączyc widoczność reszty warstw aby sprawdzić jak wygląda całość.




Lime Point 35. Tworzymy nową, przezroczysta warstwę koniec_cień.

Lime Point 36.  Ścieżkami obrysowujemy obszar między prowadnicami: Poziomo:  40% i 60%, Pionowo: 85% i 90%, tak aby wyszło nam coś takiego:



Lime Point 37. Wybieramy Zaznaczenie -> Ze ścieżki i wypełniamy je kolorem czarnym #000000. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Zmniejszamy krycie warstwy koniec_cień na 30%.



Lime Point 38. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę boki.

Lime Point 39. Na powiekszeniu 200%, miedzy prowadnicami: Z LEWEJ STRONY: Poziomo: 20% i 80%, Pionowo: 15% i 20%,  Z PRAWEJ STRONY: Poziomo: 20% i 80%, Pionowo: 80% i 85%, ścieżkami rysujemy kształt boków naszej
baterii, wybieramy Zaznaczenie -> Ze ścieżki i wypełniamy kolorem szarym #555555, aby wyglądały tak:





Lime Point 40. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę boki_biel i zmieniamy jej tryb krycia na Tylko jaśniejsze.

Lime Point 41. Ponownie wyłączamy widoczność wszystkich warstw z wyjątkiem warstw boki oraz boki_biel.

Lime Point 42. Narzędziem Zaznaczenie prostokątne zaznaczamy obszar miedzy prowadnicami: Poziomo: 25% i 50%, Pionowo: 15% i 85%.



Lime Point 43. Od góry do dołu wypełniamy gradientem biel na przezroczystość. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 44. Teraz zaznaczamy obszar między prowadnicami: Poziomo: 50% i 75%, Pionowo: 15% i 85% i wypełniamy tym samym gradientem, ale od dołu go góry. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 45. Teraz wybieramy Obraz -> Połącz widoczne warstwy [Ctrl+M].

Lime Point 46. Tworzymy następną, przezroczystą warstwę, nazywamy ją boki_czerń i zmieniamy jej tryb krycia na Tylko ciemniejsze.

Lime Point 47. Zaznaczeniem prostokątnym zaznaczamy obszar między prowadnicami: Poziomo: 75% i 80%, Pionowo: 15% i 85%. Zaznaczenie wypełniamy od dołu go góry gradientem czerń na przezroczystość.



Lime Point 48. Ponownie wybieramy Obraz -> Polącz widoczne warstwy. Możemy włączyć widocznosc pozostałych warstw.



Lime Point 49. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę i nazywamy ją boki_cień.

Lime Point 50. Rysujemy ścieżkę po wewnętrznej, "metalowej" krawędzi boku baterii:



Lime Point 51. Wybieramy Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki,  szerokość linii ustawiamy na 4. Należy pamiętać o tym, abyśmy mieli wybrany kolor czarny jako pierwszoplanowy.

Lime Point 52. Operacje powtarzamy na drugim boku. Teraz widzimy, że czarne linie wychodzą poza obszar baterii. Skracamy je zaznaczając zbędną cześć i klikając Edycja -> Wyczyść [Delete].



Lime Point 53. Zmniejszamy krycie warstwy boki_cień na 50%.



I oto co nam wyszło:



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że wszysto jest dosyć jasne.

Miłej pracy.


« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:14:40 wysłane przez Domaxi » Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.03.2008, 00:05:37 »

Bateria naładowana i rozładowana

Niestety nie wedle twojego tutoriala Smutny, wzorowałem się na obrazku jaki zapodałeś (strasznie małym przy okazji i musiałem wzrok bardziej wytężać by zobaczyć szczegóły Mrugnięcie)   
Zapisane
Plastuś
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika


Inspektor Erektor


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.03.2008, 17:17:54 »

Bardzo dobrze opisany tutorial

Moja praca
Zapisane

Gorn
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 415
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.04.2008, 12:09:53 »

Wszystko dobrze opisane.
Oto moja praca z tutoriala.

Zapisane

Brak czasu...
kirka12
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 224
Galeria Użytkownika


I am what I am


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.05.2008, 15:55:57 »

Bardzo fajny tutorial ! Dość łatwy do zrobienia, chociaż w punktach gdzie jest np. rysujemy ścieżkę można by było narysować strzałki pokazujące gdzie tą ścieżkę narysować.

A to mój wynik :
Zapisane




Incognito44
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 117
Galeria Użytkownika


leniwiec alfa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 07.05.2008, 19:58:53 »

Super tut. Mój efekt :
Zapisane

Maziaje ₪  TapetyPixelki =D

<bardzo mądry cytat>
Vietnamek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Vietnamek


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.06.2008, 12:00:18 »

super tutek , i super efekcik koncowy ;] a oto moja praca :

Zapisane

BoczeX
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 29.06.2008, 11:23:20 »

 Moje wypociny Język :
Zapisane

Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 09.07.2008, 14:31:39 »

To moja praca:

 Chichot Tut super
Zapisane


DAB
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

DAB


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 06.08.2008, 09:57:00 »

Świetny tutek. 0 problemów. Ta bateria po drobnych modyfikacjach zostanie użyta jako logo strony. Miała ona światła, blaski... ale je usunąłem gdyż by to gorzej wyglądało.
1. "Czysta" bateria

2. Bateria po modyfikacjach

(w miejsce Strona Główna będzie oczywiście nazwa działu ;P )
Zapisane
Doniu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 09.08.2008, 21:50:31 »

Wzorowałem sie na tum tutku ale nie zrobilem baterii Język . Oto moja praca:


* pucha.jpg (25 KB, 500x250 - wyświetlony 1464 razy.)
Zapisane
janski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 18
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 29.08.2008, 19:08:02 »

Dobry, dobry tut.
Na jego bazie zrobiłem to:


GIMP rządzi!
Zapisane

<=Pierwszy raz GAP
Vietnamek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

Vietnamek


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 27.09.2008, 14:27:01 »

Moja pracka w eXtra tutku Chichot :
Zapisane

EmotiCon
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika


Mac User


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 14.12.2008, 14:18:19 »

Moje dzieło:


* bateriagif.gif (11.23 KB, 500x250 - wyświetlony 1461 razy.)
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Bateria w stylu iPoda
Skocz do: