Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wklęsło-wypukły button  (Przeczytany 123130 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« : 06.03.2008, 16:37:08 »

Wklęsło-wypukły button
Tutorial

Opracowanie: Edziu_Kosiara
Poziom trudności: łatwy






Znalazłem w sieci ciekawy tutorial o nazwie Create a metallic glass button i po spojrzeniu na jego efekt końcowy postanowiłem sam wykonać poradnik na taki przycisk.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy obraz o wymiarach 400 x 200 px oraz nową, przezroczystą warstwę o nazwie button.

Lime Point 2. Wybieramy Zaznaczenie prostokątne [R], zaznaczamy zaokrąglaj rogi, a promień ustawiamy na 90 px. Rysujemy zaokrąglony prostokąt o wymiarach 260 x 95 px, po czym przechodzimy do: Zaznaczenie -> Zmiękcz... i zmieniamy promień na 2,000 px. Tak przygotowane zaznaczenie wypełniamy gradientem [L] od dołu do góry, od koloru #686868 do #b7b7b6. Gdy już wypełnimy nasz przyszły button gradientem, odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I] [Ctrl+I]) oraz usuwamy niepotrzebne rozmycie (Edycja -> Wytnij [Ctrl+X]).



Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją szkło. Następnie tworzymy kanał alfa na zaznaczenie na warstwie  button i przechodzimy z powrotem do warstwy szkło. Wybieramy zaznaczenie prostokątne [R], odznaczamy zaokrąglenie rogów, a Tryb ustawiamy na Część wspólna z bieżącym zaznaczeniem. Zaznaczamy prostokąt tak jak na obrazku poniżej.



Lime Point 4. Teraz wypełniamy obszar, który stworzyliśmy kolorem #ffffff i zmniejszymy krycie warstwy na 30% oraz usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 5. Przechodzimy do warstwy button i tworzymy na niej kanał alfa na zaznaczenie, po czym tworzymy nową warstwę i nazywamy ją
zmniejszenie (ta warstwa powinna znajdować się na samej górze). Następnie zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 8 px i zmiękczamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmiękcz), również promieniem 2,000 px. Tak przygotowane zaznaczenie  wypełniamy gradientem [L] z dołu do góry od koloru #b7b7b6 do #686868. Po wypełnieniu gradientem odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i czyścimy niepotrzebne rozmycie (Edycja -> Wytnij [Ctrl+X]).



Lime Point 6. Tworzymy nową warstwę o nazwie zmniejszenie 2. Przechodzimy do warstwy zmniejszenie i tworzymy na niej kanał alfa na zaznaczenie, po czym przechodzimy do warstwy zmniejszenie 2 i zmniejszamy zaznaczenie o 6 px. Następnie zmiękczamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmiękcz...) również promieniem 2,000 px. Wypełniamy gradientem [L] z góry do dołu od koloru #b7b7b6 do #686868. Teraz postępujemy tak samo jak w poprzednich punktach, czyli odwracamy zaznaczenie, a następnie wycinamy nadmiarowe rozmycie.



Lime Point 9. Tworzymy nowa warstwę i nazywamy ją cień buttona  (powinna znajdować się na samej górze). Następnie tworzymy kanał alfa na zaznaczenie na warstwie zmniejszenie 2, po czym wracamy na warstwę  cień buttona.
Zmniejszamy zaznaczenie o 1 px i odwracamy zaznaczenie [Ctrl+I], po czym wypełniamy tak przygotowane zaznaczenie kolorem #000000.



Lime Point 10. Następnie przechodzimy do warstwy zmniejszenie 2. Tworzymy na niej kanał alfa na zaznaczenie i odwracamy zaznaczenie, po czym przechodzimy do warstwy cień buttona. Czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]), a następnie usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]).



Lime Point 11. Warstwę cień buttona rozmywamy gausem (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) o promieniu rozmycia 7 px.



Lime Point 12. Przechodzimy na warstwę zmniejszenie 2 i tworzymy na niej kanał alfa na zaznaczenie, po czym tworzymy nową warstwę i nazywamy
szkło 2 (musi znajdować się między warstwą zmniejszenie 2) a warstwą cień buttona). Wybieramy zaznaczenie prostokątne [R] i ustawiamy tryb na Część wspólna z bieżącym zaznaczeniem. Zaznaczamy taki prostokąt jak na obrazku poniżej:



Lime Point 13. Wypełniamy (Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]) tak przygotowane zaznaczenie kolorem #ffffff i zmniejszamy krycie warstwy do 10%, lub tak jak nam pasuje. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A].



Lime Point 14. Teraz zajmiemy się napisem. Wybieramy narzędzie Tekst [T] i swoją ulubioną czcionką, piszemy coś na buttonie kolorem #000000 (warstwa z tekstem powinna znajdować się na samej górze), po czym duplikujemy Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] nasz napis. Teraz zmieniamy kolor niższej warstwy tekstowej na #ffffff i stosujemy na niej Rozmycie Gaussa o promieniu 7 px. Następnie na obu warstwach tekstowych zmieniamy tryb na Miękkie światło. Na koniec usuwamy nasze białe tło.




Lime Point Koniec



Miłego GIMPowania. Uśmiech



« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 11:17:57 wysłane przez Domaxi » Zapisane
maciekc
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.03.2008, 00:09:34 »


słabo mi wyszło ale zawsze coś Uśmiech
Zapisane
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.03.2008, 15:00:04 »

Coś słabo zmiękczałeś zaznaczenie. Język
Zapisane
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.05.2008, 14:35:17 »

Teraz nie powinieneś już mieć problemów.
(Ustawienia widoczne na screenie, nie są przeznaczone do tego tutoriala.)

Zapisane
Bialy Orzel
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika

Bialy Orzel


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.05.2008, 16:14:18 »

Cytuj
Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją szkło. Następnie tworzymy kanał alfa na zaznaczenie na warstwie  button i przechodzimy z powrotem do warstwy szkło. Wybieramy zaznaczenie prostokątne [R], odznaczamy zaokrąglenie rogów, a Tryb ustawiamy na Część wspólna z bieżącym zaznaczeniem. Zaznaczamy prostokąt tak jak na obrazku poniżej.

Tylko jest taki problem jak robie zaznaczneie alfa... i robie prostokąt na obrazie to obramownaie buttona znika(czyli prostokat na okolo battona, prostokat z zaokraglonymi rogami) Smutny i lipa:( jak to naprawić?>

Edziu Kosiaa daj gg albo napisz na moje:9489879
Zapisane
edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.05.2008, 17:22:53 »

Cytuj
Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją szkło. Następnie tworzymy kanał alfa na zaznaczenie na warstwie  button i przechodzimy z powrotem do warstwy szkło. Wybieramy zaznaczenie prostokątne [R], odznaczamy zaokrąglenie rogów, a Tryb ustawiamy na Część wspólna z bieżącym zaznaczeniem. Zaznaczamy prostokąt tak jak na obrazku poniżej.

Tylko jest taki problem jak robie zaznaczneie alfa... i robie prostokąt na obrazie to obramownaie buttona znika(czyli prostokat na okolo battona, prostokat z zaokraglonymi rogami) Smutny i lipa:( jak to naprawić?>

Edziu Kosiaa daj gg albo napisz na moje:9489879

Zostawiłeś domyślny TRYB zaznaczenia. Musisz go zmienić na część wspólna z bieżącym zaznaczeniem. W tutorialu jest to wyraźnie napisane.
Moim zdaniem, powinieneś się zapoznać z podstawowymi funkcjami (np.trybami zaznaczenia), a dopiero potem przystępować do takich tutoriali.
Zapisane
lementare
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 37
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.06.2008, 18:51:05 »

Prosty w wykonaniu, a taki fajny efekt  Uśmiech
Mój button:

Zapisane
smarter
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

smarter


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.06.2008, 09:40:35 »


Moja praca ;]
Zapisane
ShadowDiego45
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika


Seryjny Samobójca


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 11.06.2008, 20:51:48 »


Niezły Tutek. Pozdrawiam :]
Zapisane

Restive
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Restive


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 22.06.2008, 21:20:52 »

Witam.

Oto mój pierwszy dzień z GIMP'em.



* button.png (30.88 KB, 400x200 - wyświetlony 1769 razy.)
Zapisane
Ancooler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Ancooler


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 04.07.2008, 10:13:24 »

Cool tylko nie wiem czemu teraz jest te czarne tło wtedy jak zapisałem .png nie było ale tutek super  Mrugnięcie
Zapisane

djoaza
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

djoaza


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 11.07.2008, 13:51:12 »

Mi coś takiego wyszło nie wiem czy dobre
Zapisane
lorek123
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 11.07.2008, 14:24:53 »

zrobiłem to trochę inaczej ale wydaje mi się że efekt lepszy:

Zapisane

markus_333
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 04.08.2008, 19:10:07 »

Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPWWWWątek: Wklęsło-wypukły button
Skocz do: