Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Eksport z Corela do Gimpa  (Przeczytany 2584 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kryczek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kryczek


Zobacz profil
« : 15.04.2018, 13:09:25 »

Witam
Kilka lat temu uczestniczyłem w kursie grafiki komputerowej (Corel, Photoshop). Wtedy też przygotowałem sobie (i przez kilka kolejnych lat dopracowywałem) logo w Corelu. Używam je kilka razy do roku jako logo wklejane do zdjęć. Chciałbym je teraz wyeksportować z Corela i wklejać je za pośrednictwem GIMP-a. Czy ktoś może podpowiedzieć mi jaki typ eksportu powinienem wybrać abym nadal mógł:
- wklejać logo bez tła,
- po eksporcie nie pogubiłoby kolorów,
- po eksporcie nie pogubiłoby czcionek,
- było skalowalne (czasami mam różne rozdzielczości zdjęć) - wprawdzie zawsze mogę sobie zmienić rozdzielczość zdjęcia przed dodaniem loga ale wygodnie by było mieć skalowane logo
« Ostatnia zmiana: 27.04.2018, 03:14:17 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.04.2018, 13:41:05 »

Skalowalne nie będzie, bo GIMP, to nie program do grafiki wektorowej. Chyba, że zaimportujesz do niego same ścieżki w SVG. Co do kolorów, to również zależy, czy logo tworzone było w CMYK czy w RGB. GIMP nie posiada natywnej obsługi przestrzeni kolorów CMYK.
Co do braku tła, to wystarczy wyeksportować do PNG. Będzie to jednak obraz całkowicie rastrowy (nieedytowalne czcionki, brak możliwości skalowania bez utraty jakości).
Jeśli chcesz zachować czcionki, to wyeksportuj do PDF. Wtedy zawsze możesz sobie zaimportować do GIMP-a w wybranej rozdzielczości i problem ze skalowaniem odpada. Co do napisów, to już nie pamiętam, czy zostaną zaimportowane jako edytowalne warstwy tekstowe, musiałabym to przetestować.
Możesz również wyeksportować do SVG. Podobnie jak PDF, SVG można otworzyć w darmowym Inkscape (użyte w logo czcionki muszą być zainstalowane w systemie) - to program do grafiki wektorowej, tak jak CorelDraw. Przy czym Inkscape niestety również nie obsługuje CMYK-a. Ostatnio nawet, ku mojemu zdumieniu, bez problemu otworzyłam w Inku logo w formacie CDR. Jednak bardziej skomplikowane grafiki, zawierające jakieś efekty, cienie, gradienty, mogą stwarzać problemy.
Generalnie, jeśli potrzebujesz darmowy program do grafiki wektorowej (jak CorelDraw), to polecam Inkscape. A poza tym jest jeszcze Gravit Designer, który podobno obsługuje CMYK i intensywnie rozwijany, ale jeszcze nie w pełni funkcjonalny sK1Project.
Natomiast płatną, ale znacznie tańszą alternatywą, jest Affinity Designer (niestety, jak na razie brak wersji PL).
« Ostatnia zmiana: 15.04.2018, 16:03:23 wysłane przez be@ » Zapisane
kryczek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kryczek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.04.2018, 15:55:52 »

dziękuję za wyczerpującą informację Uśmiech
Dzięki Pani udało się uzyskać to co chciałem. Zainstalowałem Inkscape i po wyeksportowaniu do kilku typów (PNG, SVG, PDF) udało się bez problemu zaimportować logo do Inkscape i skalować (utraty jakości nie zaobserwowałem). Pracuje na kolorach RGB - gdyż nawet Corel zawsze robił problemy przy CMYK-u.
Dla ciekawości otworzyłem też plik z projektem z Corela w Inkscape - zachował czcionki - ale kolory i tła poszły w rozsypkę Chichot

Resztę programów na pewno przetestuje jak tylko odkopię się z wiosennej górki zaległości Uśmiech

Pozdrawiam
Łukasz
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Eksport z Corela do Gimpa
Skocz do: