Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nadanie faktury i cieniowanie wklejonego elementu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nadanie faktury i cieniowanie wklejonego elementu  (Przeczytany 3103 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Raz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

Raz


Zobacz profil
« : 04.03.2016, 09:33:19 »

Witam,
tak wygląda oryginał:


Wstawiłem tarczę:

W komentarzach Mr.Future wspomniał, że warto by zrobić fakturę dla tarczy. Jak to zrobić? Najlepiej tak by wyglądała jak z oryginału. Czyli z zachowaniem tych rys, cieni i wypukłości. Jednak bez rysunków.

Jest ładny tutek o nakładaniu obrazu na mur. Jednak jak zrobić tło z tarczy z oryginału?

EDIT:
mamy tu przeszkadzający ogień, ale on nie jest zbyt istotny. Chodzi mi tylko o fakturę.

//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 13.03.2016, 10:55:37 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.03.2016, 09:47:55 »

Trzeba by było nałożyć jakąś teksturę, np. jakiegoś porysowanego, zniszczonego metalu: https://www.google.pl/search?tbm=isch&q=damaged+metal+texture oraz wycieniować tak, aby nadać efekt wypukłości. Światła i cienie można dodać miękkim pędzlem, na nowej warstwie powyżej. Tryb tej warstwy zmienić na Pokrywanie. Największy problem będzie z odpowiednim zniekształceniem tej litery i napisu tak, aby wydawały się nieco wypukłe. W GIMP-ie tego typu przekształcenia zwykle kończą się pogorszeniem jakości, ale można spróbować filtra: Zniekształcenia -> Deformowanie, chociaż ja bym zostawiła już tą literkę i napis bez zmian. Jak dodasz teksturę i pocieniujesz, to nie powinno się bardzo rzucać w oczy, tylko może przydałoby się lekko zmienić perspektywę Narzędzie perspektywy tych napisów, bo teraz ich ułożenie nie zgadza się zbytnio z ułożeniem tarczy.
« Ostatnia zmiana: 04.03.2016, 10:32:29 wysłane przez be@ » Zapisane
Raz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

Raz


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.03.2016, 11:51:41 »

Napisu juz nie zmieniałem, ale faktura zadziałała.
Co prawda wygląda jak by miał betonową tarczę, ale to szczegół XD


tyx Uśmiech 2
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.03.2016, 12:08:55 »

Może wybrałeś za mało metaliczną? Aby tekstura pokryła także białe litery, trzeba zmienić tryb warstwy na Tylko ciemniejsze lub Mnożenie. Można też zamiast nakładania tekstury powyżej spróbować użyć jej jako mapy wypukłości. No i nie dodałeś światłocienia. To także mogłoby nadać tarczy bardziej metaliczny wygląd.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 04.03.2016, 15:08:00 »

A ja pomyślałam, że można pobrać z netu zdjęcie jakiejś tarczy i wkleić na wierzch tej ze wzorami. Później można dodać napis i pokryć teksturą. Sama nie dodawałam tego napisu bo kiepskiej jakości i nie chciało mi się dłubać zaznaczając go ścieżkami aby go wyciąć.

Wiem, że można zrobić to lepiej ale to tak poglądowo. Ogień wycinany kanałami.

Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nadanie faktury i cieniowanie wklejonego elementu
Skocz do: