Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Logo łaciate: zmiana domyślnych kolorów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Logo łaciate: zmiana domyślnych kolorów  (Przeczytany 3910 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« : 16.01.2016, 13:36:57 »

Witam wszystkich, z gimpem miałem już troszke wspólnego, ale nie za dużo.
Pytanie moje dotyczy tworzenia Łaciatego Loga, można samemu wybrać kolory jakie się chce użyć, czy zawsze będą to biało czarne łatki ? Jeśli nie można w żaden sposób zmienić to prosiłbym kogoś o wyjaśnienie jak mogę je samemu przemalować w najłatwiejszy sposób Uśmiech
Z góry wielkie dzięki Uśmiech

//be@: Zmieniłam tytuł na bardziej przystający do treści

« Ostatnia zmiana: 17.01.2016, 14:14:52 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.01.2016, 13:42:06 »

Wystarczy użyć opcji: Kolory -> Barwienie, tylko aby zabarwić czarny kolor trzeba zwiększyć jasność w okienku barwienia. Z kolei biały kolor będzie wymagał przyciemnienia. Jeśli chcesz zabarwić obydwa kolory, to użyj Balansu kolorów z odznaczoną opcją "Zachowanie luminacji". Kolor czarny barwisz na cieniach, a biały na światłach.
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 16.01.2016, 13:45:08 »

hmm wydaje się w miare proste, dzięki wielkie Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 16.01.2016, 14:13:14 »

Generalnie to ten filtr wymagałby ulepszenia, bo łatki wychodzą bardzo brzydko postrzępione. Należałoby je jeszcze wygładzić.
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.01.2016, 14:36:30 »

Wygładzić- zapamiętam Język nie no, masz racje, średnio to póki co wygląda, a jeszcze jedno pytanko, bo chcaiłem to logo/napis wrzucić na obrazek i nie wiem do końca jak z tymi warstwami sobie poradzić, dodaje warstwę na obrazek ale nie wiem jak załadować ten napis.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.01.2016, 14:43:38 »

Usuń warstwę tła dodaną przez filtr. Dodaj swój obrazek jako nową warstwę do otwartego pliku z logo (Plik -> Otwórz jako warstwy) i przenieś na sam dół stosu warstw. Obrazek zapewne jest większy, więc na aktywnej warstwie z obrazkiem, który ma być tłem, użyj opcji: Obraz -> Dopasuj płótno do warstw.
Co do wygładzania, to zablokuj przezroczystość łaciatej warstwy w oknie warstw (ikonka szachownicy), zaznacz zaznaczeniem wg koloru Zaznaczenie wg koloru białe łatki, zamień zaznaczenie na ścieżkę, następnie ścieżkę ponownie w zaznaczenie i wypełnij białym kolorem (lub takim na jaki chcesz ten biały zamienić). Następnie odwróć zaznaczenie i wypełnij drugim kolorem. W ten sposób nie będziesz już musiał zmieniać kolorów poprzez barwienie czy balans.
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 16.01.2016, 15:24:00 »

okej, wszystko do tej pory juz chyba zrobiłem, teraz potrzebuję jeszcze porady jak przenieść logo w inne miejce ( mam dwa loga, ponieważ nie wiedziałem jak zrobić w nowym wierszu drugi wyraz Język) a i czy będę musiał na koniec spłaszczyć ten obraz, w ogóle co to daje ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 16.01.2016, 15:35:10 »

Masz na myśli przesunięcie w inne miejsce obrazu? Jeśli tak, to trzeba wrzucić wszystkie warstwy z logo do jednej grupy albo połączyć je w oknie warstw ikoną łańcuszka i wtedy przesuwać za pomocą narzędzia przesunięcie Przesuwanie W przypadku przesuwania grupy trzeba użyć strzałek klawiatury, inaczej przesunie się tylko jedna warstwa.
Spłaszczenie obrazu polega na połączeniu wszystkich warstw w jedną i usunięciu przezroczystości (zostanie zastąpiona tłem w kolorze drugoplanowym). Jeśli to zrobisz, nie będziesz już praktycznie mógł niczego poprawić/zmienić. Przed spłaszczeniem koniecznie zapisz obraz jako XCF i już go nie nadpisuj tym spłaszczonym. Jeśli spłaszczenie nie jest Ci do niczego potrzebne, to tego nie rób.
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.01.2016, 17:46:08 »

Dzięki wielkie za wszelkie wskazówki, temat chyba do zamknięcia
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 16.01.2016, 20:11:27 »

albo w sumie jeszcze jedno pytanie, jak mogę wyciąć czarną łapę z białego tła, a potem usunąć to tło ? ( jest to obrazek z internetu i dlatego nie mogę manipulować warstwami)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 16.01.2016, 20:17:50 »

Jeśli masz tylko czarny obiekt na białym tle, to nie musisz nic wycinać. Wystarczy zamienić biały kolor w przezroczystość: Kolory -> Zmiana koloru na alfę i w razie potrzeby potrzeby przyciąć obraz, aby pozbyć się nadmiaru pustego obszaru wokół czarnego elementu: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz
Zapisane
Forfaksejk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Forfaksejk


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 16.01.2016, 20:46:43 »

takie łatwe, a jak człowiek nie wie to się pół godziny męczy i nic Chichot jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Logo łaciate: zmiana domyślnych kolorów
Skocz do: