Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach  (Przeczytany 8122 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« : 19.10.2015, 15:55:31 »

Cześć. Muszę zrobić wizytówkę w GIMPie. W rzeczywistości wizytówka ma mieć wymiary 8,8cm na 5,5cm. Gdy wchodzę w Plik -> Nowy, ustawiam centimetres i wpisuję te dane to mi się zmieniają, minimalnie ale się zmieniają. Okej mniejsza z tym. Gdy utworzę obraz o takich wymiarach to na ekranie jest mniejszy i nie wiem czy na kartce będzie o takich wymiarach jakie podałem czy taki jak na ekranie? No i jak skaluję warstwę do szerokości wcześniej utworzonego obrazu (wizytówki) to ta warstwa jest węższa. Może coś robię źle? Proszę o pomoc Mrugnięcie.
« Ostatnia zmiana: 21.10.2015, 01:11:42 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.10.2015, 17:32:40 »

Przede wszystkim podczas tworzenia nowego obrazu ustaw sobie wymiary + spady po 3 - 5 mm z każdej strony, czyli min. 91 mm x 58 mm oraz rozdzielczość 300 - 350 PPI.
W GIMP-ie zmień domyślne jednostki na milimetry. Jeśli skalujesz warstwę, to nowe wymiary ustawiaj w milimetrach.
Co do problemu ze skalowaniem warstwy, upewnij się, że ma tę samą rozdzielczość, co reszta obrazu i że podczas skalowania ustawiasz nowe wymiary w milimetrach.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.10.2015, 18:26:40 »

A jeżeli zrobię sobie tą wizytówkę w przypadkowych wymiarach i później zeskaluję do potrzebnych wymiarów to będzie dobrze?

Ustawiłem tą rozdzielczość X i Y ale teraz wychodzi mi za duże. Chcę, żeby na ekranie były widoczne takie same wymiary jak w rzeczywistości. Da się tak?
« Ostatnia zmiana: 19.10.2015, 18:36:56 wysłane przez reporteer » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.10.2015, 18:32:25 »

W programie do grafiki rastrowej niespecjalnie, ponieważ skalowanie powoduje utratę jakości. Jeśli zrobisz większą i zeskalujesz w dół, to powinno być w miarę OK, ale gdybyś chciał skalować w górę (powiększyć) to z całą pewnością nie będzie to dobrze wyglądać. Poza tym bardzo ważna jest rozdzielczość. Musisz mieć przynajmniej 300 PPI.
Po co właściwie robić wizytówkę w innych wymiarach, a później skalować?
PS
W menu GIMP-a, w zakładce Widok odznacz pozycję "Punkt do punktu", wtedy będziesz mógł zobaczyć mniej więcej rzeczywisty rozmiar, jaki będzie po wydruku.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.10.2015, 18:41:11 »

O to to. Chodziło mi o wyłączenie Punkt do punktu. Jaki będzie efekt jak zrobię to bez tej rozdzielczości 300ppi?
Jak ustawię 88,90 mm x 5,50 mm i rozdzielczość Y i X 300 to strasznie mi to szerokie wychodzi.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 19.10.2015, 18:44:41 »

Jeśli nie ustawisz odpowiedniej rozdzielczości, np mniej 300 ppi (300ppi w tym wypadku to minimum) to nie będzie nadawało się do druku. Wydruk będzie złej jakości. Nie bój się o szerokość. Maszyna drukująca upchnie sobie te punkty na tym calu.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.10.2015, 18:45:54 »

Rozdzielczość ustawia się podczas tworzenia nowego obrazu, tak jak i wymiary. W okienku Utworzenie nowego obrazu trzeba rozwinąć Zaawansowane opcje (poniżej wymiarów). Jeśli ustawisz zbyt małą (domyślna to 72 PPI - o wiele za mało do druku), to po wydrukowaniu będziesz mieć bardzo słabą jakość. Wizytówkę trzeba tworzyć od początku w wysokiej rozdzielczości.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.10.2015, 18:47:03 »

No dobrze ale gdy mam 72 ppi to wychodzi no mniej więcej dobrze (wymiary) a jak ustawię 300ppi to strasznie szerokie się robi. Co jest nie tak?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 19.10.2015, 18:48:00 »

Szerokie wychodzi tylko na ekranie, dla wygody zawsze możesz sobie pomniejszyć widok np. do 50% (zoom). Po wydruku wizytówka będzie mieć tyle milimetrów, ile ustawiłeś (tylko podczas eksportu trzeba zaznaczyć zapisanie rozdzielczości).
I tak jak pisała Hasia 300 PPI to minimum. Dla wizytówki lepiej dać 350.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 19.10.2015, 18:51:50 »

Polecam: http://www.studiouh.com/2010/04/jak-przygotowac-wizytowke/
Zapisane

reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.10.2015, 18:53:32 »

Dobrze. Dziękuję za pomoc Uśmiech. Jeszcze jedno co mnie niepokoi to to, że po ustawieniu wymiarów i po przyłożeniu kartki (z wyłączoną opcją punkt do punktu) o tych samych wymiarach kartka jest większa. Mam nadzieję, że wydruk będzie miał odpowiednie wymiary.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 19.10.2015, 18:55:32 »

Jeśli dodałeś te spady to powinna być większa od docelowego rozmiaru. Spady to część która pójdzie do cięcia.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.10.2015, 18:56:14 »

Wydruk będzie miał właściwe wymiary (takie, jak ustawiłeś i jakie widnieją dla wydruku we właściwościach obrazu minus spady). Wielkość na ekranie nie odzwierciedla dokładnie rzeczywistości. Trzeba by sobie dokładnie skalibrować ekran. U mnie też wyświetla się mniejsze, a po wydruku jest OK.
Zapisane
reporteer
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

reporteer


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.10.2015, 19:02:55 »

A jeżeli chciałbym wstawić jakiś obrazek z Internetu to jak jest z rozdzielczością? Może być dowolna?
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Wizytówka o danych wymiarach
Skocz do: