Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wypukłe serce wypełnione teksturą  (Przeczytany 1995 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
camelia
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 08.01.2015, 02:05:05 »

Witam serdecznie.

Czy orientuje się ktoś jak uzyskać taki efekt zdjęcia? :-)
Myślałam że jak "napis wklęsły" ale niestety. Szukałam już chyba wszędzie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

//be@: Zmieniłam tytuł na bardziej pasujący do treści.
« Ostatnia zmiana: 07.01.2017, 12:56:03 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.01.2015, 03:42:38 »

Trochę mały ten przykład, ale jak dla mnie to ani on wklęsły, tylko raczej wypukły, ani nie widzę tam żadnych gradientów.
Mamy po prostu dwa serca wypełnione teksturą i nałożone na siebie. Każde serce musi być na osobnej, przezroczystej warstwie: większe na niższej, mniejsze powyżej. Kiedy już serca są odpowiednio ułożone, to wtedy do każdego z osobna trzeba dodać efekt wypukłości. Można to zrobić na różne sposoby, np. stworzyć sobie odpowiednią mapę (rozmyte, białe serce na czarnym tle) i zastosować fitr: Odwzorowania -> Mapa wypukłości wskazując wcześniej wykonaną mapę. Działanie tego filtra można zrozumieć na przykładzie tutoriali:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,134.0.html
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,1200.0.html
Sposób rozmycia wpływa na kształt krawędzi, aby np. przy dużej wypukłości uzyskać ładnie zaokrąglone brzegi trzeba rozmywać wielokrotnie za każdym razem zmniejszając wartość rozmycia.
Lepszą kontrolę mniej doświadczonym osobom prawdopodobnie będzie łatwiej uzyskać dodając wypukłość przy użyciu skryptu Layer Effects. Mamy tam do wyboru różne kształty krawędzi oraz samego obiektu.
Można też użyć filtra: Dekoracja -> Dodaj fazę. Jest on najprostszy w użyciu ale wyniki mogą nie być zadowalające.
Jeszcze inny sposób, to odpowiednie użycie filtra: Światło i cień -> Rzucanie cienia. Przed zastosowaniem filtra trzeba zaznaczyć kanał alfa na warstwie z sercem i odwrócić zaznaczenie. Jeśli dodamy cień na nowej, przezroczystej warstwie powyżej, to możemy później regulować kształt wypukłości za pomocą: Kolory -> Krzywe na kanale alfa.
« Ostatnia zmiana: 08.01.2015, 04:40:13 wysłane przez be@ » Zapisane
camelia
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.01.2015, 04:07:06 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-):*
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wypukłe serce wypełnione teksturą
Skocz do: