Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zła jakość skanu wczytanego z PDF  (Przeczytany 4944 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
darthfire
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

darthfire


Zobacz profil
« : 25.11.2014, 19:04:47 »

Witam

Problem mam okrutny. Czy można korzystać z jakiejś aplikacji na telefonie samsung dual core (android), żeby za jej pomocą skanować odręczne rysunki? Często się przemieszczam a w tym momencie nie stać mnie na zakup skanera przenośnego (ok 200-300zł) W chmurze jest opcja skaner, z której skorzystałem. Ale... Po zeskanowaniu rysunku wykonanego cienkopisem (porządny czary tusz) przy odpowiednim oświetleniu skan wychodzi całkiem nieźle. I tu mam problem (spokojnie po mału dochodzę) Po ściągnięciu skanu rysunku do GIMPA 2.8 Wychodzi mi na kresce rysunku taka jakaś ,,pikselizacja" linia jest nie równa. W normalnym skanerze ustawiam na 300 dpi i było ok. Tutaj z rysunkiem robię czynności tak jak z rysunkiem ze stacjonarnego i w GIMPIE 1) Wczytanie skanu z chmury jest w PDF. 2) GIMP importuje z PDF 3)Klikam TRYB-OBRAZ-RGB 4) Klikam KOLORY- POZIOMY i suwakami podciągam linię i tło kopiuję robię warstwy i mogę pracować. A z rysunkiem z telefonu nie.. niestety linia rozmazana. Czuję że chodzi o roździelczość ale ani ze mnie grafik, ani fachowiec od GIMPA więc proszę o pomoc. Proszę o delikatność, jestem stary i grozi mi zawał... wylew ewentualnie.

//be@: Poprawiłam tytuł. Właściwie z powodu tytułu, którego pomimo upomnienia nie poprawiłeś, wątek powinien wylądować w koszu, ale zostawiam ze względu na post Zbyma72age.
« Ostatnia zmiana: 10.06.2015, 17:45:28 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.11.2014, 19:17:12 »

Ostrzeżenie
Przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html pkt. 3 - kwestia tytułów jest tam objaśniona nieco dokładniej

Poza tym pytanie o aplikację na telefon w ogóle nie dotyczy GIMP-a, lepiej więc zadać je w oddzielnym temacie, w kategorii: Ogólne.
Prawdopodobnie również musiałbyś podesłać taki skan (ten, z którym jest problem) lub jego fragment.
« Ostatnia zmiana: 26.11.2014, 19:12:08 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 553
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 26.11.2014, 19:02:17 »

Witam
.....
i w GIMPIE 1) Wczytanie skanu z chmury jest w PDF.
Dalej:
1.Ściągnięty plik pdf zapisujemy np. na Pulpicie (Desktop)
2. Otwieramy GIMP-a, klikamy Plik => Otwórz => Pulpit Wskazujemy swój plik (u mnie Szkic.pdf) i Otwórz
3. Otworzy się okno "Import z pliku PostScript", tutaj możemy ustawić wszystkie interesujące Nas parametry (co widać na zrzucie), po czym
4. Klikamy "Zaimportuj"
(oczywiście możemy sobie poeksperymentować z różnymi ustawieniami w oknie zapisując kolejne wersje aż osiągniemy to co Nas zadowoli !!!!)

Pozdrawiam

Przyszła mnie jeszcze jedna myśl:
Do przetwarzania dokładnego takich szkiców można i należy stosować pliki svg czyli pliki wektorowe możliwe do opracowania nie w programie grafiki bitmapowej ale wektorowej czyli np. Inscape.
W tym celu musimy skorzystać z plug-in "Export as SVG" ze strony http://registry.gimp.org/node/25049  =>  export_as_svg-0.1.py.txt
Jest to zmodyfikowany skrypt "Export Layers as PNG ( http://registry.gimp.org/node/18440 )" wg script Chrisa Mohler, ale do generowania pliku svg obok eksportowanych warstw PNG. Można otworzyć potem svg w Inkscape.
Plik otwieramy w programie Notepad++ (jak, szczegóły opisałem już kilka razy)
Po otwarciu zapisujemy (tymczasowo na Pulpicie), podając nazwę => export_as_svg-0.1.py (bez txt)
Uwaga: plug-in działa w wersi GIMP 32 i 64bit.
Plik przenosimy do katalogu .gimp-2.8
Po otwarciu GIMP-a otwieramy nasz plik pdf poprzednio zapisany na Pulpicie.  
Po otwarciu GIMP-a zauważymy nową pozycje w Plik => Export as svg
Klikamy na tą pozycję otworzy się okno, w którym podajemy gdzie mają być zapisane pliki (przypominam plugin tworzy dwa pliki png oraz svg) oraz
Only Visible layers? Tak oraz
Create Inscape Layers? Tak,
klikamy Ok i otrzymany plik svg możemy dalej przetwarzać w Inscape (tylko gdy mamy również plik png).
Inscape mam zainstalowany jak wiele innych programów z PortableApps.com
http://portableapps.com/apps/graphics_pictures/inkscape_portable
Zalety:
Program Inscape (nie tylko, może być jeszcze Corel Draw czy Designer) pozwala na tworzenie obiektów wektorowych i ich poźniejszą edycję. Dzięki temu niedoskonałość linii i niepewność ręki możemy wielokorotnie modyfikować za pomocą węzłów linii krzywych Beziera. Możemy dodać fantazyjne wypełnienia zamkniętych figur, stosować wypełnienia cieniowane i gradientowe. Taki warsztat z prostego pomysłu może uczynić genialne dzieło.

I to by było na tyle.

Myślę, że to pomoże również innym zainteresowanym, bo temat nie był chyba poruszany.



* 2014-11-26_OknoPostScript.jpg (39.23 KB, 435x402 - wyświetlony 453 razy.)

* 2014-11-26_Export_as_svg.jpg (25.36 KB, 414x318 - wyświetlony 405 razy.)
« Ostatnia zmiana: 26.11.2014, 23:25:51 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: Zła jakość skanu wczytanego z PDF
Skocz do: