Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wielokrotność obrazka w perspektywie, wzdłuż ścieżki?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wielokrotność obrazka w perspektywie, wzdłuż ścieżki?  (Przeczytany 5802 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 19.06.2014, 13:50:54 »

Witajcie. Jestem tu nowy, choć w GIMP-ie można powiedzieć średnio praktykujacy. Dlatego jeśli gdzieś, w czymś pobłądziłem, to proszę o ewentualne wydzielenie wątku.

Chciałbym zapytać jak w GIMP-ie 2.8.10 uzyskać taki efekt odbicia zdjęć lub warstw w pewnej perspektywie rozmieszczonych wzdłuż docelowo rozmaitych linii krzywych, spiral czy też serpentyn ?
Perspektywiczność ta miałaby polegać na tym, że zdjęcie lub warstwa stopniowo zwiększałaby się z głębi tła aż do początku lub odwrotnie zależy jak na to spojrzeć.
Pokażę może o co mi chodzi na pewnym: przykładzie z innej strony, aczkolwiek nie do końca o to mi chodzi, to tylko w ujęciu tego efektu perspektywy.

W GIMP-ie posiadam oczywiście zainstalowany zbiór dodatkowych filtrów G'MIC oraz także GAP, ale pomimo iż menu G'MIC-a jest pewna opcja, która wydaje się wychodzić naprzeciw temu zadaniu czyli: Filtry > G'MIC > Frames > Tunnel, to jednak efekt końcowy na dowolnym przykładzie: tutaj choć bliski mojemu celowi - nie jest zadawalający i jest jakby odwrotny do zamierzonego przeze mnie.
Chciałbym zapytać czy można to jakoś odwrócić w G'MIC i w ogóle jak uzyskać taki właśnie efekt ? Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 23.06.2014, 09:52:39 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.06.2014, 13:55:23 »

Może takie skrypty:
http://registry.gimp.org/node/31232
http://registry.gimp.org/node/29358?
A w tym G'MIC, to zaraz obczaję.

@Edit:
Niestety, próbowałam z tym filtrem w G'MIC, ale nie uzyskałam żadnego sensownego wyniku poza podobnymi do Twojego.
« Ostatnia zmiana: 19.06.2014, 14:26:12 wysłane przez be@ » Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.06.2014, 16:37:44 »

Tutek z drugiego linku miałem już okazję kiedyś widzieć, jednak pomimo pomimo wielu prób nie udało mi się zrobić tego efektu (z automatu) zaznaczam - tylko w tradycyjny, ręczny sposób co nie jest zadawalające.
Wygląda więc na to, że pozostaje obecnie tylko ten tradycyjny i bardzo pracochłonny sposób z ręcznym powielaniem warstw i skalowaniem ich przynajmniej dopóki nie powstanie jakiś nowy filtr/szablon, który pozwoli uzyskać to "w locie" na wzór tego filtra w G'MIC.

A szkoda, bo ten filtr byłby naprawdę dobry gdyby tylko uwzględniał możliwość odwrotności warstw.

Być może z pierwszego uda się zrobić coś ciekawego.
Z tym, że nie bardzo wiem o co chodzi w tym filmiku z pierwszego linku. Jak to rozpocząć, zaraz na początku - o co chodzi z tymi warstwami, tym obiektem bazowym ? Bo na filmiku to jest trochę tak "z powietrza" wzięte i nie bardzo wiem, może to inna wersja programu bo nie widzę też tej opcji Follow Path.
Jeśli można byłoby bardziej sprecyzować od czego zacząć, gdzie to znaleźć w tej wersji programu, dalej już wiedziałbym.
Na stronie jest ten skrypt - czy trzeba go pobrać ?
« Ostatnia zmiana: 19.06.2014, 19:07:46 wysłane przez Fantasta » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.06.2014, 19:09:56 »

A plugin w ogóle masz zainstalowany prawidłowo i wyświetla się w menu? Utworzyłeś sobie ścieżkę? Ja nie widzę nic specjalnie skomplikowanego w tym filmiku. Obiekt bazowy, to ten, co będzie przekształcany wzdłuż ścieżki (na filmiku przycięta warstwa z perłą).
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.06.2014, 20:48:22 »

Przepraszam, ale o który plugin chodzi ?
Nie w tym celu jeszcze nic nie tworzyłem (ścieżek) ani nie pobierałem skryptów. Niezdecydowany
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.06.2014, 20:55:25 »

Przecież podałam Ci linki do pluginów. Trzeba je pobrać, zainstalować i dopiero wtedy można używać wg instrukcji. Masz do wyboru dwa, ale twierdziłeś, że tego z drugiego linka już używałeś i coś Ci tam nie pasowało.
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.06.2014, 21:43:14 »

Dobrze tak też myślałem ściągnę zatem ten plugin.

Chcę doprecyzować, że co do drugiego tutka to po prostu natknąłem się na niego podczas przeglądania neta, natomiast go nie stosowałem bo przedstawia inny efekt niż ten, który ja chcę chociaż swoją drogą też byłby dobry, ale nie o to mi chodziło.

Ten pierwszy link z kolei jest lepszy i chcę go teraz wypróbować, tylko prosiłbym może o więcej szczegółów dotyczących tej instalacji (gdzie) i jak rozpocząć ten proces tworzenia bo filmik jest dobry, ale nie pokazuje jednak wszystkiego od początku, tylko od jakiegoś momentu ?  Uśmiech 2
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.06.2014, 21:55:42 »

Pobierasz, rozpakowujesz np. 7zipem czy tam innym WinRAR-em i pliki kopiujesz do folderu plug-ins w katalogu użytkownika. Restartujesz GIMP-a jeśli był w tym czasie włączony.
Pod tym drugim linkiem też jest plugin do pobrania, więc bez niego tutorial na nic Ci się nie przyda.
Zapisane
Graf
Użytkownik

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: graf@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 144
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 19.06.2014, 22:51:49 »

Ten efekt nazywa się "Droste"
W G'MIK-u znajdziesz go:
G'MIK -> Frames -> Droste
W "Iterations" ustawiasz ilość odbić.

Plugin MathMap ma też tą funkcję i wiele podobnych:
http://www.jezra.net/blog/GIMP_mathmap_experiment
http://www.gimpuj.info/index.php?action=gallery;su=user;cat=14874;u=6898

http://joshsommers.smugmug.com/Art/The-Droste-Effect/
"Droste Effekt" to super zabawa Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 19.06.2014, 23:10:55 wysłane przez Graf » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.06.2014, 22:57:13 »

O, a ja nie miałam tego Droste. Dopiero jak napisałeś, to sprawdziłam, odświeżyłam filtry i wtedy się pojawił.
Zapisane
Fantasta
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 42
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.06.2014, 23:28:35 »

Ja rozumiem i dobrze znam ten efekt w G'MiC > Frames > Droste bo go również testowałem, jest on jednak niezwykle podobny do efektu Tunnel i nie jest to ściśle ten efekt o jaki mi chodzi bo poszczególne odbicia są jakby rzeczywiście "tylko" tunelowane i przysłaniają te bliższe czego efektem jest niewidoczność tych z przodu nie zaś odwrotnie - pisałem o tym i na tym mi nie zależy.
Poza tym w tym efekcie w G'MIC odbicia te zawsze będą w ramach jednego kadru ujęcia, w przypadku mojego efektu będą musiały i to znacznie wychodzić poza ten kadr (pokazywałem to na przykładzie w poście #1).

Dlatego też wydaje mi się, że chyba jednak lepszym sposobem będzie ten z pluginem z poprzedniego tutka.
« Ostatnia zmiana: 17.11.2017, 19:16:27 wysłane przez Fantasta » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wielokrotność obrazka w perspektywie, wzdłuż ścieżki?
Skocz do: