Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Poprawa jakości skanu fakturowanego obrazka
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Poprawa jakości skanu fakturowanego obrazka  (Przeczytany 16562 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« : 01.06.2014, 22:29:39 »

Witam!
Mam do Was pytanie. Na początek 2 linki:
http://boardgamegeek.com/image/831668/rattus-judge-promo-card - skan
http://boardgamegeek.com/image/766053/rattus-judge-promo-card - jakość, jaką chciałbym uzyskać

Obrazki pochodzą z gry planszowej "Rattus" (tu można obczaić http://analogowe.blog.pl/2014/05/26/rattus/), a raczej z dodatku do niej, który w Polsce nie wyszedł. Rzecz jest w tym, że obrazek z linku 2 to na pewno nie oryginał, którego obrazek w linku 1 został wydrukowany, a potem zeskanowany, bo różni się szczegółami, np. umieszczeniem tej złotej pieczęci. Wnioskuję więc, że to ktoś przerabiał komputerowo, ale w sumie to mało istotne.
Co chcę zrobić? Spróbować uzyskać ze skanu (link 1) jakość zbliżoną do obrazka z linku 2. Chcę przygotować kilka swoich kart i je wydrukować, ale jak skorzystam z szablonu o jakości obrazka z linku 1, to po druku to już w ogóle będzie sieczka. Chodzi mi po prostu o usunięcie tego jakby filtru z płótnem czy jak to nazwać (karty wydrukowane są na takim właśnie rodzaju kartonika).
Proszę o rady Uśmiech

//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 16.06.2014, 08:25:58 wysłane przez be@ » Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.06.2014, 22:35:19 »

Myślę, że można to poprawić jakimś filtrem do wygładzania w G'MIC, ew. zerknij temat: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,56121.0.html.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 02.06.2014, 07:29:44 »

A ja jeszcze wtrącę, że jak skorzystasz z obrazka z linku 1, o takich samych wymiarach i rozdzielczości to z druku i tak wyjdzie sieczka.
Zapisane

Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.06.2014, 11:35:13 »

Hasia, możesz rozwinąć wypowiedź? Skan jest za duży, za mały, za ciemny? Mówisz o którym rozmiarze (bo tam można przełączyć między pięcioma)?
Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 02.06.2014, 12:48:34 »

Ja nie mogę przełączyć, bo każe mi się logować.

To może tak. Lepiej będzie jak podasz jakiej wielkości mają być karty a ja Ci powiem dokładnie jakie obrazki powinny spełnić minimalne wymagania aby druk wyglądał dobrze.
Zapisane

Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.06.2014, 14:43:06 »

8,9 cm na 12,9 cm, a oprócz tego ich odpowiedniki o wymiarach 5,7 na 8,8 (zwykłe karty do gry). W tych drugich rozmiar stosunek boków nie do końca się zgadza, ale mogę zrobić jakąś ramkę czy coś, to nie jest problem.
Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.06.2014, 15:03:20 »

Witam!
Mam do Was pytanie. Na początek 2 linki:
http://boardgamegeek.com/image/831668/rattus-judge-promo-card - skan
http://boardgamegeek.com/image/766053/rattus-judge-promo-card - jakość, jaką chciałbym uzyskać

Rzecz jest w tym, że obrazek z linku 2 to na pewno nie oryginał, którego obrazek w linku 1 został wydrukowany, a potem zeskanowany, bo różni się szczegółami, np. umieszczeniem tej złotej pieczęci.

Obydwa mają pieczęć, pierwszy jeszcze morę.

Propozycja poprawki

Poprawki jak słusznie zauważyła be@ zgodnie z: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,56121.0.html, potem EAW Sharpen i HQ Upscale

Maskę można jeszcze "zacieśnić" to już problem potrzebującego, dlaczego stosuję EAW Sharpen - bo nie tworzy aureoli! Do powiększania można też inny plug-in ale ten dobry.


* A może tak.png (1480.1 KB, 787x1143 - wyświetlony 409 razy.)

* Szybka proba - z pierwszego.jpg (728.36 KB, 1427x2067 - wyświetlony 321 razy.)

* Jak wygląda maska - FFT Forward.jpg (127.85 KB, 707x1024 - wyświetlony 362 razy.)
« Ostatnia zmiana: 02.06.2014, 18:35:23 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 02.06.2014, 15:10:42 »

Ale Ty poprawiasz obrazek nr 2... Ten jest w jakości, jaką chcę mieć, to ten pierwszy chcemy przerobić. Żeby pieczęć była tam, gdzie na pierwszym i żeby ten szczur był, ale jakość mniej więcej z obrazka 2.
Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 02.06.2014, 17:10:44 »

Dla tego większego wydruku: Minimum 1051x1524 pikseli i 300 ppi, najlepsze dla tego było by 2102x3047 600 ppi. Jaką rozdzielczość ma twój oryginał? Jeśli przynajmniej 300 ppi, to będzie już dobrze jeśli mniej to może być gorzej, ale jeśli to na potrzeby domowe to może niepotrzebnie Ci mieszam.
« Ostatnia zmiana: 02.06.2014, 20:22:13 wysłane przez Hasia » Zapisane

Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 02.06.2014, 18:22:27 »

Nie, dobrze, mów mi tak, na domowe potrzeby, ale chcę to mieć możliwie profesjonalnie (żeby pasowało do oryginału). "Mojego" skanu jeszcze nie mam, bo myślałem, że będę mógł wykorzystać te obrazki, ale one się jednak różnią od oryginałów. Będę wiedział, jak będę skanował, dziękuję.
A na razie będę próbował poćwiczyć na przykładzie wrzuconego skanu (link 1) wygładzić obraz.

Scalenie postów: 02.06.2014, 22:46:42 (używaj opcji edit!)
Powiem tak - te nazwy, których używacie, kompletnie nic mi nie mówią. Ściągnąłem sobie ten pdf o transformacie Fouriera i szczerze powiedziawszy nie wiem, dla kogo on jest przeznaczony. Skończyłem matematykę i nic z niego nie rozumiem (część "teoretyczna" jest tak niedokładna, że lepiej było jej nie pisać, żeby nie mącić obrazu), a jako zupełnie początkujący grafik nie potrafiłem z tych rad wykrzesać nic więcej ponad szary obrazek...
Proszę uprzejmie o rady dla zielonych, co mam zrobić, żeby ten skan wyglądał lepiej.
« Ostatnia zmiana: 02.06.2014, 22:46:42 wysłane przez Wojtolino » Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 02.06.2014, 23:05:30 »

A zainstalowałeś w ogóle ten G'MIC?
http://zbyma.gimpuj.info/Zastosowanie%20transformacji%20Fouriera%20do%20filtracji%20obraz%C3%B3w%20w%20GIMP.pdf - tutaj od str.13 wszystko jest ładnie objaśnione, łącznie z przykładami.
« Ostatnia zmiana: 02.06.2014, 23:20:00 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 03.06.2014, 14:33:33 »


Ściągnąłem sobie ten pdf o transformacie Fouriera i szczerze powiedziawszy nie wiem, dla kogo on jest przeznaczony. Skończyłem matematykę i nic z niego nie rozumiem (część "teoretyczna" jest tak niedokładna, że lepiej było jej nie pisać, żeby nie mącić obrazu), a jako zupełnie początkujący grafik nie potrafiłem z tych rad wykrzesać nic więcej ponad szary obrazek...
Proszę uprzejmie o rady dla zielonych, co mam zrobić, żeby ten skan wyglądał lepiej.

Na Pana miejscu nie chwalił bym się skończoną matematyką, czyli umysłem ścisłym, a nie potrafiącym wnioskować. Ciekawe, że Ci bez tytułów umieją czytać i wyciągać wnioski.
Teraz zrozumiałem dlaczego Naszą Naukę tak nisko cenią.

Początek poradnika:
"Poradnik nie będzie źródłem teoretycznych podstaw Szybkiej Transformacji Fouriera, ale wskazuje tylko jak praktycznie wykorzystać gotową opublikowaną i zaimplementowaną transformatę do filtracji niektórych obrazów. Pewne informacje o wykorzystaniu dyskretnej transformaty Fouriera opisałem w poradniku:
http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik-Kompresja_JPEG.pdf
Kto jest zainteresowany podstawami teoretycznymi "Transformacji Fouriera dla obrazów cyfrowych"
może skorzystać np. z : "Komputerowa analiza i przetwarzanie obrazów * R. Tadeusiewicz P.Korohoda
[ Wydawnictwo Fundacji Postępu Telekomunikacji Rok wydania: 1997]"
oraz:
 http://www.geo.uzh.ch/microsite/rsl-documents/research/SARlab/GMTILiterature/PDF/1142_CH05.pdf "

Wystarczyło tylko poklikać, no ale trzeba znać j. angielski.
Tutaj też są w skrócie podstawy matematyczna FFT, które można poznać jeśli się tego pragnie:
http://zib.mchtr.pw.edu.pl/downloads/Przedmioty/PTS/PTS_11.pdf  itd., itd.

Forum nie prowadzi za rączkę i nie daje gotowych rozwiązań, ale Wszyscy czytają ze zrozumieniem, próbują praktycznie i w końcu osiągają wyniki.

Zapisane
Wojtolino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Wojtolino


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 03.06.2014, 22:52:55 »

Tak, zainstalowałem. Próbuję stosować różne opcje podane w tym "poradniku", ale w wyniku dostaję tylko szare obrazki o zmienionych wymiarach. Czytałem go od początku, ale używa terminów, których nie wyjaśnia, więc jak z tego można wnioskować zeń cokolwiek? Poradnik nie jest ani praktyczny, ani teoretyczny, zupełnie nie rozumiem jego przeznaczenia. Być może dla osoby, która gimpa używa od komunii to, co tam jest napisane, jest jasne (tylko po co takiej poradnik), ale ja jak wspomniałem grafiką się nie zajmuję, potrzebuję tylko poprawić jakość jednego jedynego obrazka. Liczyłem na pomoc, ale widzę, że i to forum nie jest wolne od użytkowników, którzy w ładny sposób ujmują słowa "Umiem, ale nie pomogę, nędzniku, naucz się sam, przecież wkleiłem ci link do wikipedii"...
Mogę liczyć na wyjaśnienie, dlaczego ów filtr w G'MIC "Fourier transform" robi mi tylko szarą maź i zmienia wymiary obrazka i co zrobić, żeby tak nie było?
Zapisane

Jeśli widzę drogę, której nikt nie dostrzega, wybieram ją...
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 04.06.2014, 00:39:41 »

Obraz musi być w trybie RGB (lub odcieniach szarości, ale w tym przypadku to nie ma zastosowania, bo karty są kolorowe) i mieć tylko jedną warstwę bez kanału alfa (nazwa warstwy tłustym drukiem).
 Uruchamiasz G'MIC i z zakładki Spectral filters wybierasz Fourier transform. Domyślnie w okienku Transform powinno być Direct. Klikasz OK i dostajesz właśnie taki szary, szumowaty obrazek o zmienionych wymiarach.
 Teraz zaznaczasz górną, wyróżniającą się część obrazka z gwiaździstymi wzorkami (w poradniku na str.14 zaznaczona na czerwono, tylko obrazek jest w poziomie, aby nie zajmował niepotrzebnie miejsca, normalnie powinien być pionowy) i smarujesz po niej miękkim, szarym pędzlem tak, jak pokazano w poradniku na str. 15, coby zamalować te wzorki i zostawić tylko gwiazdę na samym środku. Dla precyzji lepiej powiększyć sobie widok.
Jak już zamalujesz te wszystkie przykre wzorki (gwiazdy, kratki itp.), to wyłączasz zaznaczenie i ponownie uruchamiasz G'MIC z filtrem Fourier transform, tylko teraz w okienku Transform ustawiasz Inverse. Klikasz OK i masz z powrotem swoją kartę bez brzydkiej faktury.
 Uff. Mam nadzieję,że teraz zrozumiałeś, chociaż w poradniku pisze to samo.
Na koniec można jeszcze wygładzić jakimś filtrem Smooth z zakładki Repair oraz nieco wyostrzyć i zwiększyć lokalny kontrast (zakładka Details).
Mój efekt w załączniku. Niestety bez logowania nie można było pobrać obrazka w oryginalnym rozmiarze.


* pic831.png (1316.06 KB, 707x1024 - wyświetlony 351 razy.)
« Ostatnia zmiana: 04.06.2014, 12:21:12 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Poprawa jakości skanu fakturowanego obrazka
Skocz do: