Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?  (Przeczytany 10265 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« : 22.07.2013, 10:08:50 »

Potrzebuję rozwiązać ważną rzecz, dlatego bardzo proszę o pomoc. W profesjonalnym forum poświęconym OpenOffice, nikt nie mógł mi pomóc, dlatego pomyślałem sobie że może na tym forum specjaliści lepiej poradzą sobie z tematem.
Chciałem upiększyć graficznie pewien tytuł. Spodobała mi się opcja „Fontwork w grafice tekstowej”, ( w programie OpenOffice ) jednak zdecydowanie muszę powiększyć dwie literki w tytule. Niestety gdy powiększam te wybrane literki, to po zamknięciu edycji wszystkie litery wracają do tego samego wymiaru. Chciałem zapytać się czy można coś zrobić by np. w wyrazie  POLSKA, pierwsza literka „P” i środkowa ,,L” były znacznie większe? Od reszty liter w wyrazie.
Dokładnie chodzi mi o coś takiego co ukazałem w drugim zdjęciu pod spodem.

Jeśli w programie OpenOffice, nie ma takiej możliwości, zatem chciałem zapytać się czy może w Gimp-ie jest taka możliwość ?
 ( A może nawet w dalszej kolejności jest też możliwość aby z Gimp-u przetransportować zdjęcie do OpenOffice? )

Dziękuję za pomoc i jeśli jest rozwiązanie bardzo prosiłbym o proste wskazówki, bo jestem zielony w temacie.

Dokładnie chodzi o taką formę zapisu którą ukazuję na tej fotce, którą umieściłem w tym linku:


http://www.turboimagehost.com/p/16299797/Polska.png.html#


* Polska.png (124.69 KB, 703x459 - wyświetlony 314 razy.)

* POLSKA2.png (11.17 KB, 244x98 - wyświetlony 226 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.07.2013, 10:21:31 wysłane przez nuski » Zapisane
KamilGimper
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

KamilGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.07.2013, 10:30:06 »

na Open Office jak i w Gimpie jest taka możliwość lecz musiałbyś napisać Literki OSOBNO !!
1. Czyli po kolei np. literka P 100px literka O 50px literka L 100px literki SKA 50px i potem przybliżyć do siebie literki Uśmiech
2. W gimpie możesz zrobić inaczej w ten sposób ,że bierzesz literkę P w zaznaczenie używasz tego Ścieżki powiększasz sobie obraz o 200% na dole w lewym rogu i zaznaczasz literkępóźniej klikasz zaznaczenie przeskaluj i zwiększasz jakoś tak nie pamiętam dokładnie radzę Ci pierwszy sposób.
Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.07.2013, 10:41:52 »

na Open Office jak i w Gimpie jest taka możliwość lecz musiałbyś napisać Literki OSOBNO !!
1. Czyli po kolei np. literka P 100px literka O 50px literka L 100px literki SKA 50px i potem przybliżyć do siebie literki Uśmiech

Dziękuję KamilGimper za danie mi nadziei Uśmiech Niestety ale gdy w programie OpenOffice, zrobiłem odstępy każdej literki osobno, napotkałem na ten sam problem. Czyli tylko podczas edycji każda literka powiększała się jak tego chciałem. Natomiast gdy tylko zakańczałem edycje, to wszystkie literki powracały do równej wielkości.
Może coś robię nie tak, bo zielony jestem zarówno w OpenOffice, jak również  w Gimpie.
Wyszło mi coś takiego ( tylko większe odstępy pomiędzy literkami ).


* POLSKA3.png (121.01 KB, 644x454 - wyświetlony 281 razy.)

* POSLKA4.png (103.94 KB, 687x388 - wyświetlony 305 razy.)
Zapisane
KamilGimper
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

KamilGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.07.2013, 10:46:02 »

zrób to samo tylko ,że w gimpie wtedy wyjdzie na 100% bo sam teraz testowałem Uśmiech
Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.07.2013, 10:49:35 »

zrób to samo tylko ,że w gimpie wtedy wyjdzie na 100% bo sam teraz testowałem Uśmiech

Dziękuję KamilGimper. Jednak wstyd przyznać, ale pomimo że posiadam program Gimp ( Apple MAC OS X ), to nie znam się zupełnie na tym programie. Czy istnieje taka możliwość abym mógł poprosić Cię o proste wskazówki jak krok po kroku tego dokonać? Sory za tę chęć ułatwienia sobie zadania, ale jestem wyjątkowo tępy  w temacie. Z góry dziękuję.
Zapisane
KamilGimper
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

KamilGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.07.2013, 10:57:02 »

Oczywiście proszę :

1. Wybierasz dowolne tło ustawiasz sobie.
2. Wybierasz odpowiednią czcionkę i ustawiasz sobie kolor oraz wielkość po lewej np. 100px
3. Klikasz w miejsce gdzie ma być literka i piszesz Literę P
4. Następnie obok to samo tylko ,że literka O i ustawiasz sobie wielkość np. 40px
5. Ponownie ten sam krok tylko ,że z literką L i ta samo wielkość co w kroku 2 czyli 100px
6. Ostatni kroczek czyli klikasz piszesz SKA tylko ,że wielkość ustaw 40px Uśmiech

Cała praca gotowa Uśmiech bardzo szybki łatwy sposób.
 
Zapisane

Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 22.07.2013, 11:10:29 »

Chcesz mieć obrazek, z efektem takim jak w załączniku, ale aby powiększonymi literami były jedynie P i L, tak? Ale chcesz efekt 3D, tak? I podobną kolorystykę?  Mogę napisać Ci jak to zrobić, ale otrzymaną grafikę możesz przetransportować do OpenOffice, jedynie po jej zapisaniu jako png(lub inny format grafiki) bez możliwości edycji wyrazu.

Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 22.07.2013, 11:24:45 »


Oczywiście proszę :

1. Wybierasz dowolne tło ustawiasz sobie.
2. Wybierasz odpowiednią czcionkę i ustawiasz sobie kolor oraz wielkość po lewej np. 100px
3. Klikasz w miejsce gdzie ma być literka i piszesz Literę P
4. Następnie obok to samo tylko ,że literka O i ustawiasz sobie wielkość np. 40px
5. Ponownie ten sam krok tylko ,że z literką L i ta samo wielkość co w kroku 2 czyli 100px
6. Ostatni kroczek czyli klikasz piszesz SKA tylko ,że wielkość ustaw 40px Uśmiech

Cała praca gotowa Uśmiech bardzo szybki łatwy sposób.
 
Jestem Ci wdzięczny KamilGimper, ale dla mnie to ciemna magia i sobie nie poradzę. Poza tym ja muszę mieć ten sam rodzaj kształtu napisu, obraz 3D itd, który ukazałem na załącznikach, bo bardzo pięknie się prezentuje.




Chcesz mieć obrazek, z efektem takim jak w załączniku, ale aby powiększonymi literami były jedynie P i L, tak? Ale chcesz efekt 3D, tak? I podobną kolorystykę?  Mogę napisać Ci jak to zrobić, ale otrzymaną grafikę możesz przetransportować do OpenOffice, jedynie po jej zapisaniu jako png(lub inny format grafiki) bez możliwości edycji wyrazu.


Bardzo zależy mi na tym powiększeniu, ale boję się że tylko na filmie rodzaju YouTube jestem wstanie połapać wskazówki. Do tego dochodzi jeszcze problem braku Windowsa (  Mam MacBook, Apple OS X ). Bardzo prosiłbym o proste wskazówki, i doceniam wielki wysiłek.
Jeśli ktoś ma siłę, to prosiłbym o pomoc. Bardzo dziękuję.

Zapisane
KamilGimper
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

KamilGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.07.2013, 11:28:14 »

jakbyś mógł dać plik .xcf tej pracy to mogę Ci wykonać i sam zobaczysz efekt w xcf jak zrobiłem
Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 22.07.2013, 11:38:19 »

jakbyś mógł dać plik .xcf tej pracy to mogę Ci wykonać i sam zobaczysz efekt w xcf jak zrobiłem
Dziękuję KamilGimper. Ja wspomniałem temat ogólnie gdyż dopiero muszę wybrać formę jednego z poniższych przkładów ( obrazów, rysunków ). Przypominam że chodzi o funkcję w programie OpenOffice która nazywa się: „Fontwork”.  „Fontwork w grafice tekstowej”. O to kilka obrazków i cały temat:
 http://www.wikihow.com/Use-Fontwork



* Font.png (141.9 KB, 594x489 - wyświetlony 265 razy.)
Zapisane
KamilGimper
Użytkownik

Reputacja: -2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

KamilGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 22.07.2013, 11:42:56 »

Więc już Ci nie pomogę Smutny
Niestety ,ale z tym nie mam szans na pomoc odemnie tyle Smutny
Zapisane

Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 22.07.2013, 11:45:19 »

Jak chcesz zachować kształt napisu skoro literka P i L mają być większe od reszty? To przecież naturalne, że kształt się zmieni.
 
Kolejna sprawa, że każdy efekt, który wytwarza Ci ta opcja „Fontwork” to w GIMP-ie musisz robić oddzielnie, bo przecież GIMP jest programem o całkiem innej specyfice. Musisz się zdecydować jaki chcesz mieć efekt napisu, bo nie zmienisz go jednym kliknięciem.

Co do pomocy, to mogę włączyć stream.
Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 22.07.2013, 11:55:48 »

Więc już Ci nie pomogę Smutny
Niestety ,ale z tym nie mam szans na pomoc odemnie tyle Smutny

Dziękuje KamilGimper, za wiele cennych informacji.





Jak chcesz zachować kształt napisu skoro literka P i L mają być większe od reszty? To przecież naturalne, że kształt się zmieni.
 
Kolejna sprawa, że każdy efekt, który wytwarza Ci ta opcja „Fontwork” to w GIMP-ie musisz robić oddzielnie, bo przecież GIMP jest programem o całkiem innej specyfice. Musisz się zdecydować jaki chcesz mieć efekt napisu, bo nie zmienisz go jednym kliknięciem.

Co do pomocy, to mogę włączyć stream.



Rozumiem Hasia że to wydaje się nie mieć sensu. Ale cel końcowy ma ogromne znaczenie dla efektu pracy. Po prostu ja biorę pod uwagę że nagle dwie literki będą zbyt bardzo wychodzić poza cały napis, jednak w tym pomyśle o to właśnie chodzi , aby widoczne zostało zniekształcenie całego wyrazu dla podkreślenia tych dwóch liter. Najważniejsze jest WYDŁUŻENIE ( zwiększenie wysokości ) tych dwóch liter, a cała pozostała część aby została w tym samym stanie. Oczywiście najlepiej byłoby aby temu wydłużeniu dwóch liter równie towarzyszyła oprawa identycznych pięknych kolorów i efektów 3D. ( oczywiście wydłużonych, większych ).


Co do pomocy, to mogę włączyć stream.

Podejrzewam że „stream”, oznacza coś rodzaju filmiku ( YouTube )? Jeśli tak to byłaby bajka. Dziękuję za chęci, i sory za tą moją tragiczną niewiedzę.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 22.07.2013, 12:06:49 »

Stream to takie oglądanie na żywo, jak ktoś coś robi. Dodatkowo można się porozumiewać na przykład za pomocą czatu. Jak jesteś zdecydowany na stream to mogę Ci podać wszystkie szczegóły. Używam GIMP-a 2.6.
Filmiku nagrywać nie będę bo za dużo to będzie wymagać od mojego komputera.


Edit: Widzę, że jak na razie się nie zdecydowałeś. No trudno. Ja już dzisiaj, nie będę miała czasu na streamowanie.
« Ostatnia zmiana: 22.07.2013, 13:03:24 wysłane przez Hasia » Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?
Skocz do: