Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: [Poprawa] Efekt Noktowizora [w trakcie edycji]
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Poprawa] Efekt Noktowizora [w trakcie edycji]  (Przeczytany 3018 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« : 30.06.2013, 04:05:29 »

Efekt noktowizora
Tutorial

Opracowanie: Myron (poprawa Ryychuu)
Poziom trudności: łatwy





W tym temacie Pavlo prosił o przełożenie tego tutoriala z języka PSowego na GIMPowy. Nie będzie to jednak przełożenie, a jedynie sposób na uzyskanie podobnego efektu końcowego.

Powyższą wstawkę ze względu na to, że link jest niedostępny, a tutek jest w całości autorstwa Myrona bym wywalił...

Efekt noktowizora można uzyskać w bardzo prosty sposób, również osoby początkujące powinny poradzić sobie z tutorialem bez problemów, niemniej jednak aby przerabiać tego typu tutoriale należy najpierw poznać podstawy GIMPa.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.8 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy zdjęcie, na którym zastosujemy efekt noktowizora.



Lime Point 2. Ustawiamy kolor pierwszoplanowy na ciemnozielony, drugoplanowy na nieco jaśniejszą zieleń (u mnie analogicznie: #056b13 i #038716). Używamy filtru: Filtry -> Kolory -> Odwzorowania -> Odwzorowanie gradientu. Jeżeli obiekt na zdjęciu wyszedł za ciemny, za jasny lub zbytnio "zamglony", to w takim przypadku pomoże nam odpowiednie ustawienie poziomów zdjęcia (Kolory -> Poziomy) według własnego uznania.



Lime Point 3. Resetujemy kolory

(taki sam efekt uzyskalibyśmy, gdybyśmy po prostu jako kolor pierwszoplanowy ustawili czarny, a drugoplanowy biały)

i dodajemy nową warstwę, którą wypełniamy gradientem Gradient promienistym mniej więcej w taki sposób:



Lime Point 4. Tryb warstwy z gradientem ustawiamy na Pokrywanie oraz w celu większego uwydatnienia ciemnych brzegów duplikujemy Duplikowanie warstwy warstwę. Następnie zmniejszamy krycie duplikatu do około 50-80%.



Lime Point 5. Mamy już praktycznie zdjęcie wyglądające jak z nowszych noktowizorów, ale w starszych generacjach (I i II) obraz był lekko zaśnieżony, a więc i my dodamy troszkę "kurzu". W tym celu aktywujemy niższą z naszych warstw gradientowych. Tryb tej warstwy zostawiamy na Pokrywanie. Następnie używamy filtru Filtry -> Szum > Szum HSV z następującymi ustawieniami:


Następnie: Filtry -> Zniekształcenia -> Wiatr i ustawiamy następująco:



Zamiast filtru Wiatr, można posłużyć się także filtrem Przesunięcie.

Oczywiście w zależności od rozmiarów zdjęcia manipulujemy wszystkimi ustawieniami według własnego uznania.



Lime Point 7. Na koniec możemy dodać jeszcze celownik. W tym celu tworzymy nową, przezroczystą warstwę i umieszczamy ją najwyżej. W centralnej części warstwy zaznaczamy prostokąt (Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne), wypełniamy (Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem) go kolorem białym, zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 1 piksel i usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic). W środku możemy dodać jeszcze mały prostokącik lub kółeczko.


(Prowadnice dodałem po to by łatwiej wyśrodkować celownik, nie są obowiązkowe.)

Ustawiamy tryb warstwy na Pokrywanie i zmniejszamy krycie na około 80%.
Dla ciekawszego efektu, proponuję podregulować krycie we wszystkich warstwach według własnego uznania.



Lime Point Koniec



Zachęcam do komentowania oraz przedstawiania swoich efektów.

//Nie przerabiałem tego tutka gdy były pierwotne zdjęcia i nigdy nie widziałem oryginalnego efektu - jeśli ktoś wie jak wyglądało to pierwotnie, to niech da jakieś wskazówki, to wprowadzę ewentualne zmiany.

//jednak była pomyłka i będę musiał jeszcze przerobić to


« Ostatnia zmiana: 30.06.2013, 17:45:55 wysłane przez Ryychuu » Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 30.06.2013, 08:32:37 »

Ja jak na razie zauważyłam jedynie, że nazwy kolorów są nie pokolorowane swoimi barwami: #056b13 i #038716. Napisz może też, że kliknięcie na małą ikonkę z czarnym i białym kwadratem zresetuje kolory, bo niektórzy nie wiedzą jak to robić z automatu Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 30.06.2013, 12:30:04 wysłane przez Hasia » Zapisane

Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.06.2013, 11:07:23 »

Kolory poprawione, resetowanie kolorów poprawione Mrugnięcie
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: [Poprawa] Efekt Noktowizora [w trakcie edycji]
Skocz do: