Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Szerokie, ukośne paski na przezroczystym tle
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Szerokie, ukośne paski na przezroczystym tle  (Przeczytany 38670 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 20.05.2012, 15:48:02 »

Szerokie, ukośne paski na przezroczystym tle
Tutorial

Opracowanie: bea
Poziom trudności: bardzo łatwy





Ponieważ wiele osób ma z tym problem, postanowiłam przedstawić prosty sposób na utworzenie równych, szerokich, ukośnych pasków, rozmieszczonych w jednakowych odstępach na przezroczystym tle. Można je sobie następnie dodać do dowolnego obrazka czy napisu.


Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić, aczkolwiek z tego co pamiętam, w przypadku opcji tutaj użytych nazwy powinny być takie same jak w wersji 2.6.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o dowolnych wymiarach (zależnie do czego nam te paski potrzebne) i kolorze 808080. Może być też inny odcień szarości, im ciemniejszy, tym szersze uzyskamy paski, im jaśniejszy tym węższe.



Lime Point 2. Wybieramy z menu: Filtry -> Zniekształcenia -> Wydruk gazetowy i ustawiamy jak na screenie:


Rozmiar oczka: 20  (jeśli wybierzemy większy, paski będą szersze)
Rozdzielane kanały:
Zaznaczamy RGB
Zablokowanie kanałów: zaptaszkowane
Kąt: 45 (jeśli chcemy aby paski biegły w przeciwną stronę, wybieramy -45, aby były bardziej pionowe można wybrać kąt 60 itd.)
Funkcja punktu: Linie
Wygładzanie:
Nadpróbkowanie: ustawiamy wartość maksymalną, czyli 15
Klikamy OK

Powinniście uzyskać taki efekt:

Lime Point 3. Aby nasze paski były na przezroczystym tle klikamy: Kolory -> Zmiana koloru na alfę i tu wskazujemy biały (jest ustawiony domyślnie, więc wystarczy zatwierdzić). Klikamy OK i paski gotowe.


Lime Point 4. Jeśli chcemy zmienić kolor pasków, można to zrobić za pomocą: Kolory -> Barwienie (ponieważ paski są czarne, trzeba odpowiednio zwiększyć jasność).


Lime Point 5. Zamiast barwienia można wypełnić paski dowolnym gradientem. Aby to zrobić należy zablokować przezroczystość w oknie warstw i po prostu przeciągnąć wybranym gradientem Gradient wzdłuż, w poprzek czy na ukos obrazka.

 - blokowanie przezroczystości:

          A tak wygląda blokowanie kanału alfa w GIMP 2.6:


 - dodawanie gradientu:


 - efekt:



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że teraz tworzenie ukośnych pasów nie będzie dla nikogo problemem Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 06.01.2013, 10:11:23 wysłane przez Danyeru » Zapisane
lukash16xp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

lukash16xp

Yo ziom ;d


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.01.2013, 15:05:30 »

Łatwe ; )
,Moje:

Fajnie wychodzi z użyciem narzędzia Faluj:
Zapisane

Tomiek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Tomiek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.01.2013, 12:11:17 »

Paski mi się nie chcą zrobić Skwaszony
Nie wiem co zrobić !  Co?
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.01.2013, 12:29:17 »

A którego punktu nie zrozumiałeś lub w którym punkcie jest coś nie tak? Może sprawdź jeszcze raz dokładnie i powoli czy wszystko ustawiłeś i zrobiłeś tak samo jak w tutorialu.
Zapisane
pepe0619
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

pepe0619


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 20.03.2013, 14:47:04 »

Wydaje się, że prosty poradniczek i czytelnie opisany a ja sobie nie mogę poradzić. Robię wszystko tak jak w tutku a jak chce pomalować gradientem to wypełnia mi czarne paski które według tutka mają pozostać, a zostaja te paski z kanału alfa. Robię to 3 raz i dalej to samo...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.03.2013, 15:03:50 »

Wg tutka żadne czarne paski nie mają pozostać. Gradient ma pokryć właśnie te czarne, a przezroczyste tło ma zostać przezroczyste.
Zapisane
pepe0619
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

pepe0619


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 20.03.2013, 15:23:22 »

Okk już sobie poradziłem dzięki Duży uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Szerokie, ukośne paski na przezroczystym tle
Skocz do: