Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Rzucanie cienia - źródło światła za i na wysokości obiektu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Rzucanie cienia - źródło światła za i na wysokości obiektu  (Przeczytany 3608 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MarcinM
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

MarcinM


Zobacz profil
« : 24.03.2012, 02:34:50 »

Witam serdecznie!
Staram się stworzyć realistyczny cień do swojego rysunku i nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, iż źródło światła (w moim przypadku Słońce), znajduje się za oknem, oraz na wysokości punktu perspektywy. Sprawę komplikuje fakt, że okno posiada szprosy. Wiem jak rysuje się cienie i gdyby Słońce było wyżej, to nie miałbym problemu, ale w tym wypadku wysiadam.

Tu przykład:

http://www.gimpuj.info/replacement.png

Czerwone to sufit, białe - ściana, zielone - podłoga.

Czy w tym wypadku cień w ogóle powinien padać na podłogę? Czy moglibyście mi proszę wyjaśnić jak wspomniany cień powinien wyglądać, lub odesłać mnie do jakiegoś tutorialu, który opisuje to zagadnienie (sam szukałem czegoś w Internecie, ale nigdzie nie ma wyjaśnionej podobnej sytuacji).

Dziękuję i pozdrawiam!

//beata072: do tak dużych obrazków należy podawać tylko link - poprawiłam
« Ostatnia zmiana: 30.03.2012, 20:48:09 wysłane przez beata072 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.03.2012, 05:56:31 »

Czy w tym wypadku cień w ogóle powinien padać na podłogę?
Skoro okno zaczyna się przy samej podłodze, to tak.

Nigdy nie byłeś w budynku z oknami przez które wpadało słońce i było na podobnej wysokości? To chyba nie problem sprawdzić w naturze, jak wtedy padają cienie?
PS
Pamiętaj tylko, że położenie słońca względem okna możesz ocenić prawidłowo tylko wtedy, gdy sam będziesz mieć wzrok na odpowiedniej wysokości, czyli w połowie wysokości pomieszczenia.
Z pewnością istnieją także jakieś programy 3D, w których można przeprowadzić podobną symulację.
« Ostatnia zmiana: 24.03.2012, 06:35:42 wysłane przez beata072 » Zapisane
Myrevin
Gość
« Odpowiedz #2 : 24.03.2012, 10:14:09 »

Z pewnością istnieją także jakieś programy 3D, w których można przeprowadzić podobną symulację.

http://www.blender.org/ Do tego na licencji GPL. Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Rzucanie cienia - źródło światła za i na wysokości obiektu
Skocz do: