Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Plakat w GIMPIE  (Przeczytany 26784 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« : 19.11.2011, 12:48:30 »

Witam wszystkich użytkowników Uśmiech

Dopiero od niedawna bawię się w programie zwanym GIMP więc ciężko mi w nim idzie cokolwiek zrobić choć podstawy podstaw już znam Uśmiech Otóż na czwartek muszę zrobić plakat o Wrocławiu. Plakat ten ma być w formacie A3. Materiały już mam tj. zdjęcia lecz nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać. Podstawą jest tło i tu jest pierwszy problem. Nie wiem jaki obrazek powinien być tłem albo czy powinienem sam wykonać tło tylko że ja umiem tylko smarować po warstwie i ewentualnie dodać nową i zmniejszyć krycie Chichot A zapomniałem o temacie plakatu. Ogólny temat projektu to: Mój Wrocław a temat jaki ja wymyśliłem to Wrocław moim miastem. Chciałbym żeby na plakacie było tak z 5 zdjęć (miejsc z Wrocławia) i żeby nie różniły się one tak bardzo od tła (wiem że tu będzie coś z kanałem alfa i gradientem). No i jeszcze sam tytuł. Patrząc na filmy/ tutoriale jak zrobić ciekawy napis nie mogłem znaleźć takiego oficjalnego a zarazem fajnego (były jakieś same naszpikowane efektami że aż oczy bolały). No i tutaj prośba do Was. Co mam robić? W razie potrzeby, mogę powrzucać fotki na jakiś serwer hostingowy. Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam Uśmiech

P.S. Żeby nie było: Nie proszę o zrobienie plakatu tylko o trochę pomocy nowicjuszowi Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 27.11.2011, 17:36:36 wysłane przez JCKiki » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.11.2011, 13:22:19 »

Rzeczy, o które pytasz to raczej kwestia inwencji twórczej i wyczucia estetyki, a nie znajomości Gimpa. Jeśli przedstawisz konkretny efekt, to chętnie powiem, w jaki sposób go osiągnąć, ale pomysł na plakat musi wyjść od Ciebie. Spróbuj poszukać jakiejś inspiracji w internecie. Z pewnością są jakieś ciekawe stronki o miastach. Co do napisu, to może przejrzyj sobie różne czcionki na takich stronach jak np.: http://www.1001freefonts.com czy http://www.dafont.com. Natomiast jeśli chodzi o tło, to już będzie zależało od całej kompozycji. Możesz użyć gradientu albo jakiejś tekstury (przejrzyj stronki z gotowymi teksturami). Aby zdjęcia przechodziły stopniowo w tło wystarczy umieścić je na przezroczystej warstwie powyżej tła, tak aby się ze sobą nie stykały. Następnie zaznaczasz narzędziem różdżka Magiczna różdżka przezroczysty obszar, zmiękczasz zaznaczenie o kilkadziesiąt pikseli (zależnie od wielkości grafiki) i klikasz delete. Postaraj się przedstawić chociaż ogólny zarys, a wtedy łatwiej będzie coś doradzić.
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 19.11.2011, 13:54:57 »

Wejdź na http://www.tomasz-opasinski.com/
Tam jak rozwiniesz sobie tę listę to prawie na samym dole będziesz miał coś takiego jak "cbds", "wbds" i "mbds". Cbds na pewno możesz ściągnąć i powinno Ci to cokolwiek pomóc, nie mówię, że od razu wszystko samo wyjdzie, ale zawsze będzie Ci trochę łatwiej. Mbds wciąż jeszcze nie jest przygotowany, a Wbds nie wiem, bo coś mi się skopało i nie chce się do końca załadować, ale też sprawdź. Uśmiech
Zapisane

JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.11.2011, 22:45:12 »

Udało mi się zrobić takie coś (daje link do pliku .xcf). Co mogę poprawić i jak to zrobić Język

LINK: http://www.mediafire.com/?hhd3b3hh0g9b5ix
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 20.11.2011, 23:00:17 »

No cóż, jak dla mnie to straszny chaos i pstrokacizna. Ogólnie mało czytelne. Obrazki upchane jeden na drugim bez żadnego sensu. Kolorystyka wydaje mi się w miarę w porządku, aczkolwiek nie jestem ekspertem. Natomiast z całą pewnością musisz jakoś inaczej rozmieścić poszczególne zdjęcia. Trudno też czasem stwierdzić, który podpis do którego zdjęcia się odnosi. Przykro mi to stwierdzić, ale na tą chwilę praca jest mocno nieciekawa...
PS
Aby inni nie musieli pobierać xcf, żeby zobaczyć jak wygląda ten plakat, podaję linka do obrazu:
http://wgrywacz.pl/images/417plakat.png
Zapisane
JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.11.2011, 06:54:13 »

No zgadzam się z krytyką ale samo "musisz inaczej rozmieścić obrazki" jakoś niewiele mi pomaga Chichot Jakieś konkretne sugestie ? Język
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 21.11.2011, 13:11:22 »

Powinieneś posłuchać jednak krytyki Beaty. Ten plakat na chwilę obecną jest po prostu straszny i mnie osobiście bolą oczy od patrzenia na niego...Jest źle zakomponowany, niechlujnie wykonany i podjąłeś decyzje, które sprawiają, że jest po prostu nieczytelny co z kolei okropnie irytuje odbiorcę.
Obejrzyj parę plakatów i najlepiej zacznij zupełnie od nowa... mnie pomaga rozrysowanie paru konceptów na kartce, może też spróbuj? Nie ważne, że krzywo, ważne że mógłbyś w ten sposób zyskać czas i konkretny plan działania.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 21.11.2011, 16:14:30 »

No zgadzam się z krytyką ale samo "musisz inaczej rozmieścić obrazki" jakoś niewiele mi pomaga Chichot Jakieś konkretne sugestie ? Język
Nie wiem co rozumiesz przez "konkretne sugestie". Mam Ci podać dokładne położenie każdego zdjęcia? Przecież napisałam, że obrazki są upchane jedno na drugim tak, że nie czasem wiadomo co przedstawiają. To jest chyba konkretna wskazówka? Wybierz i rozmieść zdjęcia tak, aby było wyraźnie widać co ten plakat ma przedstawiać; dlaczego wybrałeś akurat takie obiekty. Nadaj temu jakiś sens. Niech odzwierciedla charakter miasta albo, skoro nadałeś mu tytuł "Wrocław moim miastem", niech je ukazuje z Twojego punktu widzenia. Zastanów się, z czym najbardziej kojarzy Ci się to Twoje miasto. W jakich barwach je widzisz, jakie są Twoje ulubione miejsca, co chciałbyś pokazać znajomym nie znającym Wrocławia w pierwszej kolejności. Jeśli umieszczasz zdjęcia częściowo jedno na drugim, to uważaj aby nie przesłaniać istotnych szczegółów na poszczególnych fotkach. Wybieraj takie ujęcia, na których obiekty najlepiej się prezentują i są rozpoznawalne dla każdego, a nie tylko dla znających je z autopsji.

Pamiętaj, aby po otrzymaniu satysfakcjonującej odpowiedzi dodać tag [ROZ]
« Ostatnia zmiana: 22.11.2011, 05:16:54 wysłane przez beata072 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 22.11.2011, 17:21:00 »

Jak dla mnie ta praca jest o niebo lepsza od plakatu poprzednika. Przynajmniej jakiś ciekawy pomysł (mam nadzieję, że Twój własny). Niestety nie czuję się na tyle kompetentna, by jakoś konstruktywnie skrytykować. Nic mnie tam nie razi, nie zauważyłam jakichś ewidentnych błędów ale nie jestem ekspertem. Kieruję się tylko własnym poczuciem estetyki. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś się wypowie, bo praca na pewno zasługuje na komentarz. Może wrzuć ją do galerii forumowej?
Zapisane
JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 23.11.2011, 00:23:19 »

Popatrzyłem na różne plakaty w internecie i mam już pomysł ale problem z wykonaniem. Chciałbym zrobić coś takiego
http://imageshack.us/photo/my-images/824/projektqb.jpg/

Z tym że ten efekt tłuczonego szkła to tak jakby zdjęcie było w kawałkach w małych odstępach od siebie. A ten efekt cieniowania to jak gdyby taka ramka z gradnientem. No i teraz pytanie: jak to zrobić? Chichot

n3ro11 Bardzo ładny plakat  Uśmiech

Czcionka i kolory tła to czysty przypadek robiony na szybko byle by pokazać co mniej więcej chcę wykonać. Sam tytuł plakatu chyba też nie jest stały bo chcę wykorzystać te zdjęcia które podałem wcześniej więc może będzie: Najciekawsze Miejsca - Wrocław.

Bardzo dziękuję za udzielone odpowiedzi w tym temacie i pokornie proszę o cierpliwość i jeszcze troszkę pomocy  Język
Pozdrawiam Uśmiech

P.S. Jutro po 13 postaram się wykonać część z tego co wysłałem. A ogólnie plakat mam na ten czwartek więc tak czy siak cały dzień będę nad tym siedział.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 23.11.2011, 00:29:54 »

Dobrze, że zrobiłeś sobie taki plan. Teraz przynajmniej jest to jakaś sensowna kompozycja. Co do efektów, które chcesz wykonać, to musiałabym zobaczyć je na jakichś przykładach, bo nie jestem pewna jak to ma dokładnie wyglądać. Szczególnie w przypadku tej gradientowej ramki. Na efekt tłuczonego szkła zaraz poszukam jakiegoś tutka.
@Edit
Na forum mamy coś takiego: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,1996.0.html. Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale wydaje mi się, że obrazek wyjdzie zanadto zdeformowany. Spróbuję jeszcze coś znaleźć.
Zapisane
JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 23.11.2011, 00:37:13 »

Z tą ramką to coś takiego: http://imageshack.us/photo/my-images/838/ramkas.jpg/
Chociaż może narzędzie obramuj się do tego bardziej przyda.


A te rozbita szyba to coś takiego tylko właśnie niezdeformowane i "kawałki" lekko od siebie oddalone.

@edit: chyba wykorzystam ramkę opisaną w tym tutku: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,2059.0.html, a tło takie mi się spodobało http://www.gimpuj.info/index.php/topic,270.0.html
« Ostatnia zmiana: 23.11.2011, 00:48:48 wysłane przez JCKiki » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 23.11.2011, 00:47:43 »

Myślę, że w takim razie po prostu potnij sobie ten obrazek na takie kawałki, umieść każdy na osobnej warstwie i trochę od siebie poodsuwaj. Następnie możesz jeszcze przy pomocy gradientu dodać jakieś światła i cienie na każdym z fragmentów. Ew. możesz zrobić coś takiego, jak w tym videotutorialu: http://www.youtube.com/watch?v=I8TNW_VXhes
Co do ramki, to jest to gradient liniowy, kolor pierwszoplanowy (czarny) na przezroczystość.
@Edit
Najważniejsze aby wszystkie efekty pasowały do siebie nawzajem, były w podobnym stylu.
« Ostatnia zmiana: 23.11.2011, 01:05:39 wysłane przez beata072 » Zapisane
JCKiki
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

JCKiki


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 23.11.2011, 01:17:53 »

Bardzo dziękuję za udzieloną pomoc. Jutro około południa zacznę robić ten plakat i miejmy nadzieję że wyjdzie. Oczywiście link do efektu mojej pracy wrzucę do tego tematu jak tylko uda mi się skończyć. Pozostaje mi życzyć dobrej nocy Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Plakat w GIMPIE
Skocz do: