Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Potrzebna pomoc przy ścieniowaniu obrazka z tłem
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Potrzebna pomoc przy ścieniowaniu obrazka z tłem  (Przeczytany 1108 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
solutions3521
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

solutions3521


Zobacz profil
« : 23.09.2011, 17:50:19 »

Robię strone internetowoą a grfik ze mnie żaden...

Na strone główną chciałbym wstawić zdjęcie ale chciałbym otrzymać efekt taki że zamiast normalnego kańciastego zdjęcia miało by ono przy krawędziach powoli zmieniac kolor (w moim przypadku na zielony) az w końcu dojść do koloru zielonego (bo taki też mam na stronie) i dodatkowo chciałbym otrzymac identyczny efekt jak tu http://amstaff.info.pl/zdj/mainpicture_575.jpg tzn. ten tekst jest na takim ładnym rozmazanym polu i chciałbym otrzymac identyczny efekt..

A teraz prośba:
Krok po kroku jak to zrobić w gimpie ? i czy sie w ogóle da ?
« Ostatnia zmiana: 23.09.2011, 19:53:40 wysłane przez solutions3521 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.09.2011, 18:26:27 »

Co do zmieniającego kolor zdjęcia, to tworzysz nową, przezroczystą warstwę powyżej warstwy ze zdjęciem. Ustawiasz w przyborniku jako pierwszoplanowy kolor swojej strony (czyli ten zielony)i wybierasz narzędzie gradient. Kształt gradientu ustawiasz na promienisty lub prostokątny. Z palety gradientów wybierasz kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i zaptaszkowujesz okienko "odwróć". Zaznaczasz całe zdjęcie i wypełniasz zaznaczenie na tej nowej warstwie przeciągając gradientem od środka do narożnika zaznaczenia. Jeśli jest zbyt zielone po środku, to możesz zmniejszyć zaznaczenie o jakieś 50%, zmiękczyć o kilkadziesiąt px i wyczyścić.
 Jeśli chodzi o drugi efekt, to na nieco rozjaśnionym zdjęciu robisz zaznaczenie prostokątne. Następnie zwiększasz nasycenie, trochę przyciemniasz i rysujesz wzdłuż zaznaczenia jasnym kolorem (najlepiej wybrać najjaśniejszy kolor występujący na zdjęciu przy pomocy próbnika) linię o grubości ok 2px i na koniec lekko rozmywasz Gaussem.
« Ostatnia zmiana: 23.09.2011, 19:24:01 wysłane przez beata072 » Zapisane
Anth'aris
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 151
Galeria Użytkownika


maggot4life


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.09.2011, 18:30:17 »

Co do piwerwszej rośby to niebardzie rozumiem o co Ci chodzi. Natomiast co do zdjęcia to:
-zaznaczasz obszar który ma być rozmyty narżedziem  Zaznaczenie prostokątne
-opcjonalnie zaokrąglasz zaznaczenie (Zaznaczenie > Zaokrąglenie...)
-razmazujesz zaznaczony obszar (Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa)
-i opclonalnie nie wyłączając zaznaczenia tworzysz nową warstwę (Warstwa > Nowa warstwa...) a następnie wypełniasz ją kolorem czarnym (domyśnie jest to Edycja > Wypełnij kolorem pierwszoplanowym)
- i na koniec ustawiasz Tryb warstwy (tej czarnej) na Pokrywanie.
A później tylko wyłączasz zaznaczenie (Zaznaczenie > Nic) i możesz kombinować sobie dalej na tym obrazku. Mam nadzieję, że jasno Ci to przedstawiłem Chichot


Oww, Beata mnie wyprzedziła Mrugnięcie
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 23.09.2011, 18:46:43 »

Oprócz gradientu jest też inny sposób na to przycieniowanie krawędzi zdjęcia. Nad zdjęciem tworzysz nową przezroczystą warstwę o wymiarach większych od zdjęcia. Wypełniasz wybranym kolorem. Zaznaczasz obszar zajmowany przez zdjęcie i na wypełnionej kolorem warstwie klikasz delete. Następnie rezygnujesz z zaznaczenia a warstwę traktujesz rozmyciem Gaussa. W razie potrzeby można warstwę z kolorem zduplikować i kopię jeszcze raz potraktować rozmyciem. Można tak kombinować aż do uzyskania najlepszego efektu.
Co do ramki pod napis, to podałam sposób na uzyskanie dokładnie takiego samego efektu, jak na podanym przez Ciebie przykładzie. Anth'aris podał sposób bardziej uniwersalny Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 23.09.2011, 19:28:52 wysłane przez beata072 » Zapisane
solutions3521
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

solutions3521


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.09.2011, 19:08:17 »

Dziekuje bardzo jest to pierwszy obrazek:D (załącznik) ale na pewno bede jeszcze jakoś przerabiał Chichot


* banner_amstaff.jpg (168.83 KB, 646x301 - wyświetlony 186 razy.)
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Potrzebna pomoc przy ścieniowaniu obrazka z tłem
Skocz do: