Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wyrównywanie warstw; blokuje się po pierwszym użyciu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wyrównywanie warstw; blokuje się po pierwszym użyciu  (Przeczytany 2699 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 20.04.2011, 17:09:25 »

Witam,
GIMP: 2.6.8
OS: Win XP PRO SP3
Problem:
Mam do wykonania zadanie: umieścić 16 obrazków 200x133 w obszarze 800x532
Już dawno bym to zrobił "ręcznie", gdyby nie podkusiło mnie wykonać to narzędziem: "wyrównanie".
Korzystając z instrukcji, ułożyłem pierwszy rząd obrazków. Teraz, zgodnie z instrukcją przystąpiłem do układania pierwszej kolumny. W końcowym etapie, kiedy ustaliłem (podobnie, jak dla obrazków w pierwszym rzędzie):
odniesienie:pierwszy obiekt
rozmieszczenie/przesunięcie: 133
i kliknąłem na ikonkę symbolizującą: "do dołu" - nie było żadnej reakcji.
Próbowałem jeszcze losowo innych kombinacji, ale bez skutku.
Usunąłem więc cały dotychczas sporządzony projekt, czyli utworzony pierwszy rząd obrazków i przystąpiłem do wykonania tego zadania od początku.
Tym razem jednak nie udało mi się ułożyć nawet pierwszego rzędu. Przy ostatniej czynności tej układanki, czyli  kliknięciu na klawisz: "do prawej" nie zdarzyło się  działanie, które rozłożyłoby te obrazki obok siebie w pierwszym rzędzie (tak jak to zostało wykonane za pierwszym razem). Niestety wszystkie kolejne próby kończyły się porażkami.
Odistalowałem GIMPa, przeczyściłem rejestry przeprowadziłem jeszcze inne zabiegi higieniczne (programem TuneUpUtilities2010) i ponownie przystąpiłem do tego zadania. Udało mi się wykonać tylko pierwszy rząd, czyli tak jak poprzednio. Dalej były te same objawy, czyli kolumny nie dało się ułożyć.
Znowu przystąpiłem do reinstalki GIMPa, ale to już nic nie pomogło. Nie dało się wykonać nawet pierwszego etapu. Po kilku dniach przystąpiłem ponownie do wykonania tego zadania. O dziwo - pierwszy etap wykonałem bez problemu, ale na tym koniec.
Wydaje się, że GIMP blokuje wykonanie większej ilości wyrownań. Jak ten problem próbować rozwiązać? Proszę o radę.

« Ostatnia zmiana: 21.04.2011, 11:12:15 wysłane przez kuszelas » Zapisane

mk
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 20.04.2011, 20:44:01 »

O ile wiem, kod narzędzia wyrównania posiada wiele błędów. Możliwe, że napotkałeś na taki. Spróbuj zaktualizować GIMP-a do najnowszej wersji 2.6.11. Kto wie, może to pomoże.

Nawiasem mówiąc, Twoje zadanie łatwiej byłoby wykonać w programie Inkscape. Uśmiech
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 20.04.2011, 22:09:17 »

Spróbuj zaktualizować GIMP-a do najnowszej wersji 2.6.11.
Nawiasem mówiąc, Twoje zadanie łatwiej byłoby wykonać w programie Inkscape. Uśmiech
Zaktualizowałem do 2.6.11. Niestety objawy identyczne: Pierwsze wyrównanie jest wykonywane, następne już nie. Potem już nawet pierwsze nie jest wykonywane.

Odnośnie Inscape:
Akurat w moim przypadku nie o łatwość chodzi. Nie pisałem o tym wcześniej, bo to nie miało znaczenia.
Prawda jest taka:
Kupiłem podręcznik GIMPa i przerabiam po kolei przykłady tam opisywane.Przerobiłem już 35. Na 36 zaczęły się schody.
Wydaje mi się, że muszę w najbliższym czasie sprawdzić wykonanie tego przykładu na na innym komputerze. To pozwoli ze sporą dokladnością ocenić, czy wina leży po stronie mojego sprzętu i jego konfiguracji, czy też po stronie oprogramowania.
Dzięki za sugestie. Pozdrawiam-mk
Zapisane

mk
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 20.04.2011, 22:46:44 »

Właśnie zrobiłem to zadanie dla sprawdzenia. Robiłem tak:
1. Utworzyłem 16 obrazków wielkości 200x133
2. Utworzyłem nowy obraz 800x532
3. Otworzyłem jako warstwy 16 wcześniej zrobionych obrazów
   Po otwarciu wszystkie były na środku jeden na drugim.
4. Wybrałem odniesienie "Obraz" i umieściłem pierwszy "mini" obrazek w lewym górnym rogu (strzałki w lewo i do góry), a drugi w prawym górnym (w prawo i do góry)
5. Zmieniłem odniesienie na "pierwszy obiekt"
6. Trzeci "mini" obrazek przesunąłem do góry (strzałka w górę)
7. Wpisałem wartość "200" i wcisnąłem strzałkę w lewo w rozmieszczeniu, co dosunęło obrazek do pierwszego obrazka w lewym górnym rogu.
itd itd.
Potem cały czas miałem ustawione odniesienie "pierwszy obiekt" i obliczałem jak ustawić "mini obrazki" względem niego.

Jak chcesz, to zrobię jakiś screencast w wolnej chwili.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
kuszelas
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 21.04.2011, 10:29:59 »

Właśnie zrobiłem to zadanie dla sprawdzenia.
.........
Jak chcesz, to zrobię jakiś screencast w wolnej chwili.
Właśnie wykonałem to zadanie, wykorzystując Twoją instrukcję.Nie było żadnego problemu, obrazki układały się tam, gdzie się im kazało. Oto dowód:


Wobec powyższego pracochłonna pomoc w postaci screencasta  nie będzie potrzebna.
Wielkie dzięki za pomoc.
Jeżeli chciałbyś się w wolnej chwili pobawić, mogę Ci przesłać instrukcję wykonania tego zadania napisaną przez autora książki.
W skrócie:
On te obrazki układa "hurtowo". Najpierw wkleja cztery i wydając odpowiednie polecenia, uklada je w pierwszym rzędzie.
Potem wkleja trzy następne. Usuwa widoczność obrazka 2,3 i 4 z pierwszego rzędu i wydając odpowiednie polecenia układa pierwszą kolumnę.
Następnie usuwa widoczność wszystkich, oprócz 1 w drugim rzędzie; wkleja następne trzy obrazki i uklada z nich drugi rząd.
itd, itd ......Szczegółowy opis prześlę, jak sobie zażyczysz.
Ja niestety potrafiłem ułożyć tylko pierwszy rząd i to tylko za pierwszym podejściem; za drugim program już nie wykonał tych poleceń, które wykonał za pierwszym.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
mk
dodano 11:05
na płytce DVD, w folderze instalacyjnym GIMPa mam trzy pliki:
-plik instalacyjny  .exe
-plik layerfx.scm
-plik mig-gimp-layer-groups.scm
Co to za pliki, te dwa ostatnie ? Może należy je po instalce gdzieś wkleić ?
« Ostatnia zmiana: 21.04.2011, 11:10:06 wysłane przez kuszelas » Zapisane

mk
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 21.04.2011, 11:05:01 »

Jak to mówią: "There are many ways to skin a cat". Ważne, że Ci się udało. Uśmiech
Jak możesz, to dodaj jeszcze tag [ROZ] do tematu w pierwszym poście, to nawet moderatorzy będą zadowoleni. Mrugnięcie
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
atomas
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

atomas


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 28.11.2012, 20:01:43 »

mnie pomaga przesunięcie warstw które mają być wyrównywane za każdym razem na sam wierzch stosu
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Wyrównywanie warstw; blokuje się po pierwszym użyciu
Skocz do: