Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ]Jak zrobić przezroczystośc na podstawie koloru pixela?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Jak zrobić przezroczystośc na podstawie koloru pixela?  (Przeczytany 5539 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JanuszGimper
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

JanuszGimper


Zobacz profil
« : 09.04.2011, 18:11:53 »

Chciałbym prze-konwertować czcionke z pewnej starej gry na png z kanałem alpha. Czcionka w tej grze była zapusana w ten sposób, że było 10 poziomów przezroczystości (przezroczyste, stany pośrednie, nieprzezroczyste).
W załączniku zamieściłem powiększone litery, tak by było widać piksele. Kolor czarny jest przezroczysty, a ciemne piksele są pół przezroczyste.

I teraz, jak się zabrać do tego, by:
-litera była jednokolorowa;
- poszczególne jej piksele miały różną wartość przezroczystości (ustawioną na podstawie odcieni z pierwowzoru).

Czy trzeba robić to piksel po pikselu, czy można to jakoś bardziej "automatycznie" zrobić?


* W.png (1.29 KB, 315x330 - wyświetlony 311 razy.)

* O.png (0.62 KB, 225x330 - wyświetlony 287 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10.04.2011, 11:47:08 wysłane przez JanuszGimper » Zapisane
Simon1995
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 719
Galeria Użytkownika


Unstoppable


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 09.04.2011, 18:13:44 »

alpha to selection -> wypełnij kolorem
i bawisz się kryciem.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.04.2011, 19:04:24 »

Nie wiem co miał na myśli Simon1995 ale ja bym po prostu zmieniła czarny kolor w alfę (Kolory -> Zmień kolor w alfę i wybieram czarny).
Zapisane
JanuszGimper
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

JanuszGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.04.2011, 19:41:19 »

Dziękuję za odpowiedzi. Wykorzystałem metodę Beaty i przyniosła wyśmienite rezultaty Uśmiech
Zapisane
JanuszGimper
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

JanuszGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 10.04.2011, 09:52:25 »

Korzystając z okazji, zadam pytanie dodatkowe. Czy po dodaniu przezroczystości, mogę zmienić kolor wszystkich pikseli na konkretną wartość bez naruszania kanału alpha? Próbowałem barwienia, ale nie wiem jak przy pomocy tych suwaków mam określić precyzyjną wartość koloru.
Chodzi mi o to, że wyobrażam sobie składową koloru tak:
0xAARRGGBB (alpha, red, green, blue) i chciałbym zmienić wartości RGB wszystkich pikseli, na określoną wartość, nie naruszając wartości alphy.

EDOT: Rozwiązałem problem: Kolory->Odwzorowania->Zmiana kolorów.


* Walpha.png (1.54 KB, 315x330 - wyświetlony 323 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10.04.2011, 11:15:11 wysłane przez JanuszGimper » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 10.04.2011, 11:00:26 »

Nie bardzo wiem o co Ci biega ale jak zablokujesz kanał alfa (trzeba zaptaszkować "Blokowanie" w oknie warstw) to możesz "przemalować" swój napis na dowolny kolor za pomocą pędzla lub kubełka. Przezroczystość i półprzezroczystość zostanie zachowana.


* Walpha1.png (407.1 KB, 315x330 - wyświetlony 325 razy.)
Zapisane
JanuszGimper
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

JanuszGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 10.04.2011, 11:17:08 »

O dzięki za odpowiedź, nie wiedziałem o takiej możliwości, to już znam dwa sposoby Uśmiech
A czy wiesz jak zmienić wartość koloru alpha, by ta najmniej przezroczysta część napisu nie była przezroczysta? Obecnie jest trochę przezroczysta.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 10.04.2011, 11:38:30 »

Możesz zduplikować kilka razy warstwę z napisem a następnie połączyć warstwy. Im więcej warstw, tym mniejsza przezroczystość. Możesz też odblokować kanał alfa i zaznaczyć wg koloru napis a następnie wypełnić zaznaczenie kubełkiem - wtedy całkiem pozbędziesz się przezroczystości ale napis prawdopodobnie nie będzie najlepiej wyglądał. Stanie się postrzępiony. Dlatego lepiej zmniejszyć to zaznaczenie o 1px aby krawędzie liter pozostały półprzezroczyste.
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 11.04.2011, 08:10:44 »

 Zaznaczenie wg koloru Dzięki temu narzędziu - manipulując wartościami - możesz zaznaczyć konkretny kolor na całym obrazie, w tym wypadku wybrane przez Ciebie piksele ogólnie. Następnie wypełnić to zaznaczenie swoim kolorem.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
JanuszGimper
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

JanuszGimper


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.04.2011, 08:39:50 »

Zaznaczenie wg koloru Dzięki temu narzędziu - manipulując wartościami - możesz zaznaczyć konkretny kolor na całym obrazie, w tym wypadku wybrane przez Ciebie piksele ogólnie. Następnie wypełnić to zaznaczenie swoim kolorem.

A czy to narzędzie może zaznaczać według kanału alpha? Druga sprawa, czy jak zaznacze kolor, mogę ręcznie zmienić mu wartość kanału alpha?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 11.04.2011, 10:18:20 »

Tak może. Nie wiem co ma oznaczać "ręcznie zmienić mu wartość kanału alpha". Co Ty w ogóle chcesz zrobić? Jeśli zamierzasz zwiększyć lub zmniejszyć przezroczystość całego napisu, to możesz to zrobić zmieniając krycie warstwy za pomocą suwaka w oknie warstw. Jeśli chcesz zmieniać poziom przezroczystości poszczególnym pikselom, to musisz zaznaczyć wybrane piksele a następnie potraktować je gumką dla zwiększenia przezroczystości lub pędzlem, jeśli chcesz ją zmniejszyć. Oczywiście ustawiasz sobie odpowiednio poziom krycia tejże gumki bądź pędzla.
« Ostatnia zmiana: 11.04.2011, 10:48:45 wysłane przez beata072 » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ]Jak zrobić przezroczystośc na podstawie koloru pixela?
Skocz do: