Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: [ROZ] Bamboo FUN, a Ubuntu 10.04
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Bamboo FUN, a Ubuntu 10.04  (Przeczytany 3470 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 23.06.2010, 09:42:36 »

Po 10 latach używania Windowsa postanowiłem przesiąść się na Linuxa. Wybrałem Ubuntu 10.04 (bo podobno najprostsze), po kilku/kilkunastu bitwach z przyzwyczajeniami i sterownikami w końcu działa mi większość sprzętu za wyjątkiem tabletu Wacom Bamboo FUN (ze starej serii, bez dotykowego panelu). Można nawet powiedzieć, iż tablet działa, niestety tylko wskazywanie (prawidłowo odwzorowuje punkty z urządzenia na monitorze). Chciałbym jednak żeby działały: poziomy nacisku, przyciski na tablecie, pierścień dotykowy i przyciski na piórku oraz chciałbym mieć możliwość dostosowania ich do swoich potrzeb. Moje pytanie brzmi, czy nie wie ktoś jak to zrobić? Bardzo prosiłbym o rozwiązania dla totalnych lam, Linuxa nie znam jeszcze tak dobrze jak Windowsa, a nie chciałbym po raz drugi kasować xorg'a. Próbowałem instrukcji znalezionych w internecie, ale jedyne co udało mi się osiągnąć, to że system się nie chciał ładować... Mam nadzieję, że ktoś się spotkał już z takim problemem i mi pomoże.
« Ostatnia zmiana: 24.06.2010, 13:49:59 wysłane przez arktos » Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 23.06.2010, 12:00:18 »

Ustawiłeś w GIMP-ie wszystko? https://help.ubuntu.com/community/Wacom#Configuring%20the%20%22Extended%20Input%20Devices%22
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.06.2010, 12:59:39 »

Dzięki za odpowiedź, przynajmniej rozwiązuje to problem nacisku (chyba jak pierwszy raz ustawiałem to zapomniałem zapisać ustawienia...).
Mam zatem następne pytanie: czy nie ma programu w którym można byłoby ustawiać czułość nacisku nie zagłębiając się w xorg'a (tak jak ustawia się gammę np. w ATI Catalyst Control Center, czy innym programie sterującym kartą graficzną)?
Wracając do moich poprzednich pytań, naprawdę zależy mi na uruchomieniu wszystkich przycisków tabletu, w tym pierścienia dotykowego (jak człowiek raz się przyzwyczai to później bez nich czuje się jak bez ręki).
Za pomoc z góry dziękuję.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 23.06.2010, 13:13:24 »

Spróbuj tego: Wacom Control Panel
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
{VeTeR}
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: veter@ubuntu.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 23.06.2010, 14:55:36 »

Kombinowalem z moim tabletem tyle czasu (mam Trust TB-7300), jakies glupawe reinstalki, sterowniki... a wystarczylo zainstalowac Wacom Control Panel! Nie wiem co mie podkusilo zeby to zainstalowac (wsumie inny producent), ale wszystko działa jak burza! Dzieki wielkie za linkacza mmiicc Chichot
Zapisane

arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.06.2010, 18:40:32 »

Spróbuj tego: Wacom Control Panel
Wydaje się to tym, czego tak naprawdę szukam, ale z niewiadomych mi przyczyn nie działa to tak jak powinno...
Na screenach pokazali, że po lewej stronie jest panel wyboru i są tam różne takie opcje (stylus, pad, cursor, earser, itp.), u mnie niestety ich nie ma, a program poprawnie wykrył model urządzenia.
Myślałem nawet że modyfikacja xorg'a mogłaby pomóc, ponieważ we cześniejszym linku, który podałeś, zauważyłem dziwne (jak dla mnie sekcje w xorg.conf), np.:
Kod:
Section "InputDevice"
  Driver        "wacom"
  Identifier    "stylus"
  Option        "Device"        "/dev/input/wacom"
  Option        "Type"          "stylus"
  Option        "PressCurve"    "50,0,100,50"         # Custom preference
  Option        "Threshold"     "60"                  # sensitivity to do a "click"
EndSection
U siebie nie znalazłem żadnej z podanych tam sekcji, a kiedy próbuje je dopisać to Wacom Control Panel automatycznie je naprawia i zostaje z tym co poprzednio.

Bardzo proszę o jakieś sugestie co tym razem może być problemem.
Czasami myślę, że jakoś dziwnie mi się system zainstalował...
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 23.06.2010, 22:35:11 »

Ja bym nic w xorg.conf nie ruszał. Z tego, co czytałem w Ubuntu 10.04 nie jest to konieczne. Lepiej edytuj ten plik: /usr/lib/X11/xorg.conf.d/10-wacom.conf
Na Ubuntu Forums jest kilka tematów o Bamboo. Może tam znajdziesz coś pożytecznego. http://ubuntuforums.org/index.php
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
grafikb
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

grafikb


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 24.06.2010, 00:02:39 »

Zainstalowałem sobie Wacom Control panel na Ubuntu 10.04 i niewykrywa mi tabletu. Macie jakieś pomysły dlaczego??
P.S. Używam tabletu Wacom Bamboo.
« Ostatnia zmiana: 24.06.2010, 00:31:09 wysłane przez grafikb » Zapisane
Dropson
Użytkownik

Reputacja: -9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 308
Galeria Użytkownika

Dropson


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 24.06.2010, 08:45:40 »

Zainstalowałem sobie Wacom Control panel na Ubuntu 10.04 i niewykrywa mi tabletu. Macie jakieś pomysły dlaczego??
P.S. Używam tabletu Wacom Bamboo.

Zadaj pytanie na forum Ubuntu, tam więcej osób będzie mogło Ci pomóc. Przyczyną może być sterownik albo brak jakiegoś programu do zarządzania nim.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 24.06.2010, 11:37:12 »

Zainstalowałem sobie Wacom Control panel na Ubuntu 10.04 i niewykrywa mi tabletu. Macie jakieś pomysły dlaczego??
P.S. Używam tabletu Wacom Bamboo.

Tabletów z rodziny Bamboo jest co najmniej 6. O jaki dokładnie model chodzi? Tablet w ogóle działa?
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 24.06.2010, 11:40:56 »

Wszystkie problemy rozwiązane, dzięki mmiicc (jemu należą się wielkie brawa, za zaangażowanie, pewnie bez niego nie wpadłbym na pomysł/zmobilizował się, żeby przeszukać forum Ubuntu i nie dotarłbym do Wacom Control Panel). Może to istny przypadek, ale akurat wczorajszy temat na Forum Ubuntu (a dokładnie punkt II. z wariantami dla 64-bitowego systemu) rozwiązał problem nie działającego WCP, jak i przycisków tabletu.

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc.
Zapisane
grafikb
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

grafikb


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.06.2010, 11:50:35 »

Ja otóż mam najprostszą wersję wacoma bamboo(wersja pen), następna to wacom bamboo touch itp.Tablet działa i powiem więcej jest prawie nowy.
Edit: Zrobiłem wszystko tak jak było opisane w tym manualu, ale niestety nie działa Smutny .
Czytałem gdzieś (chyba na stronie producenta tego programu), że instalując Wacom Contorl Panel nie będe musiał zagłęgiać się w ręczną konfigurację plików takich jak Xorg.conf.
« Ostatnia zmiana: 24.06.2010, 12:31:13 wysłane przez grafikb » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: [ROZ] Bamboo FUN, a Ubuntu 10.04
Skocz do: