Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Prawa autorskie  (Przeczytany 3435 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hagino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 19.05.2009, 21:17:38 »

Chciałem się z ciekawości zapytać bardziej doświadczonych użytkowników, czy jakoś chronią swoje prace przed przywłaszczaniem, czyli inaczej naruszaniem praw autorskich? Być może w przyszłości będę się zajmował grafiką na mniejszą lub większą skalę. Czy powinienem własne prace jakoś oznaczać? Czy jest to w ogóle konieczne i czy zdarzają się właśnie takie przypadki podszywania się pod autora?
« Ostatnia zmiana: 20.05.2009, 00:29:22 wysłane przez Danyeru » Zapisane
K-ja
Gość
« Odpowiedz #1 : 19.05.2009, 21:21:12 »

Cytuj
Treści zawarte na forum (o ile nie zaznaczono inaczej) objęte są licencją CC-NC-BY-SA.

O licencjach poczytasz tu: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/

Ja sama jakoś licencjami się nie przejmuję, a jak ktoś zripuje prace to mu wysyłam parę przepisów prawnych. Uśmiech 2
« Ostatnia zmiana: 20.05.2009, 00:29:52 wysłane przez Danyeru » Zapisane
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.05.2009, 21:22:06 »

Oj zdarzają się. Najlepiej gdzieś w ciemnym miejscu wkamuflować swoje inicjały żeby nikt nie widział a w razie czego upomnieć się. Nigdy nie kopiuj nie swoich prac bo możesz trafić na hakera, prawnika (xP) lub ktoś ci wyjedzie z kilkoma osobami i artykułami prawnymi. Jak twoje prace są dobre to w tedy dochodzi do RIPów
Zapisane

BartisKing
Gość
« Odpowiedz #3 : 19.05.2009, 21:27:56 »

Tak, można podrobić albo przywłaszczyć sobie czyjąś prace (w sensie jest to możliwe, co nie znaczy że nie jest karane). Ja polecam malutką czcionką, taką którą widać tylko przez lupę, i jakimś mało widocznym kolorem podpisywać swoją pracę. Tak na wszelki wypadek. Co innego jak pracujesz dla jakiejś firmy. Wtedy prace nie należą już do Ciebie tylko do firmy dla której zrobiłeś pracę. Chociaż nie zawsze, zależy co było w umowie kiedy zatrudniałeś się w danej firmie.
Zapisane
Bizzar
Emeryt

Reputacja: 16 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 160
Galeria Użytkownika


Lazy Sod


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.05.2009, 21:35:24 »

Ja zawsze przybijam pieczątki z tyłu każdej pracy.  Cool

A tak bardziej serio, to nie ma jakiegoś sposobu chronienia prac, bo chroni je prawo. Jeśli wiążesz z grafiką swoją przyszłość, i np. wykonujesz jakąś pracę na zlecenie - bierzesz kasę i adieu. Jak ktoś potem podwędzi to bardziej problem zamawiającego (pomijając fakt, że jest zwykłym złodziejem bez honoru). A jeśli chodzi o sygnatury, to patrzę na to z przymrużeniem oka, bo jakiś wielki wysiłek to nie jest, a jak już się znajdzie swoją skradzioną pracę na innym forum (bo tam przeważnie trafiają) to jest to kwestia paru postów, bądź PW.
Zapisane
K-ja
Gość
« Odpowiedz #5 : 20.05.2009, 14:18:32 »

wiktor94, akurat nie tylko dobre, miałam RIPa chyba mojej 10-tej pracy, która ssie Język.
Zapisane
Hagino
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.08.2009, 21:25:34 »

Napiszę swoje obecne wątpliwości w tym samym wątku, gdyż dotyczą praktycznie tego samego.
Otóż obecnie jestem w trakcie robienia bannera na forum pewnej gildii z World of Warcraft. Chciałem użyć w tej pracy renderów z Planetrenders.net i jestem ciekaw, czy je również chroni prawo? Bo jak rozumiem na tej stronie, użytkownicy wstawiają jedynie postacie, obrazy własnoręcznie wycięte, to też nie należące bezpośrednio do nich.
Mimo to chciałbym mieć pewność, iż na przykład zapożyczając te kilka renderów do bannera, nikomu nie zaszkodzę.
Zawsze tworzyłem prace dla siebie, nigdy dla kogoś, stąd też moje wątpliwości.
Zapisane
deysu
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


Nieskończoność to brak ograniczeń


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 04.08.2009, 21:59:21 »

Przy renderach z planetrenders nie ma chyba czegoś takiego, bo wszystkie prace są udostępniane, warunkiem skorzystania z prac jest tylko zarejestrowanie się na ich stronie.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.08.2009, 23:18:26 »

Z prawnego punktu widzenia, w chwili upublicznienia, Twoje utwory są chronione prawem autorskim, nie trzeba nic z nimi robić, nic pisać itp.

Jednak Cakper, dla "pełniejszej" jasności, zamieścił ten tekst o domyślnej licencji. Na wszelki wypadek. Nie zaszkodzi wszak. Każdy użytkownik może też zmieniać swoją licencję w profilu.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Prawa autorskie
Skocz do: