Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta
Pytanie: Co lepsze: GIMP czy Photoshop
GIMP - 492 (81.3%)
Photoshop - 113 (18.7%)
Głosów w sumie: 532

Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 42
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Gimp czy Photoshop?  (Przeczytany 316510 razy)
0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.
ZETT93
Użytkownik

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: zett@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 385
Galeria Użytkownika


Zaraz Cię wyciosam!


Zobacz profil
« Odpowiedz #210 : 03.02.2009, 20:02:19 »

Większość forumowiczy powie: Gimp, Photoshop drogi etc. ale zobaczcie czy jakakolwiek firma tworząca grafikę używa Gimp'a? Otóż nie, większość pracuje na Mac'ach, na które to początkowo powstał Photoshop. Czy widzieliście w jakim kolwiek ogłoszeniu o pracę:  "Wymagana znajomość Gimpa"? Też nie... sam nie wiem po co to piszę, jest późno i piszę głupoty więc nie przejmujcie się tym xD


Jakbyś chciał wiedzieć. Google używa GIMPa.. Ich logo zostało właśnie w nim wykonane.


Osobiście korzystam z GIMPa i powiem tak, większość efektów PSowych można uzyskać w GIMPie bez problemu *czasem bardziej pokrętnie* Ale w nowym PSie można sobie 3D odpalić, nie widziałem tego w praktyce, więc nie mogę ocenić...

Co do zastosowań GIMPa, nadaje się do wszystkiego. Każdego laya, plakat, fotomanipa spokojnie można w nim uzyskać. Układ okienek bardzo mi przypadł, ponieważ mogę sobie schować wszystko co niepotrzebne i nic mi nie zawala obrazu roboczego.

Co do stabilności, GIMP 2.6.x jeszcze ani razu mnie nie zawiódł, 2.4 wywalił 2x ale przecież jest skrypt zapisujący automatycznie pracę do xcf'a, a w PSie nie wiem czy jest taka opcja...

Do tej pory miałem tylko problem z jednym tutem do PSa, ale i tak się udało go wykonać, tylko musiałem pomyśleć Uśmiech Czasem trudniej uzyskać ładne światło, ale jak ktoś ma już wprawę, to sobie poradzi:)

Co do CMYKa... Jest wtyczka, poza tym GIMP się dużo szybciej rozwija niż PS, bo My go budujemy po części. Tak samo jest z 16bitowym obrazem, grupowanie warstw ma być już w 2.8.
Poza tym GIMP działa na prawie każdej platformie, a PS tylko na komercyjnej Windzie... No i działa na prawie każdym sprzęcie, koledze działał całkiem ładnie przy 128MB RAM/Athlon XP 1800+/GF6600.
Osobiście mogę powiedzieć, że przy 200warstwach chodzi raczej płynnie, w starszych wersjach było gorzej, potrafił przyciąć przy przewijaniu pędzli, ale teraz jest OK, tym bardziej, że dokupiłem RAMu

A pod względem materialnym... PS: 1000-3000zł GIMP:0zł!


Moim zdaniem to kwestia przyzwyczajenia, wolę GIMPa , ponieważ od prawie roku z niego korzystam... Z Corelem nie porównam, ponieważ tylko raz miałem z nim styczność.


To moja wypowiedź z grona, więc mogą być odejścia od tematu ;P
Zapisane

I'M BACK !
deysu
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


Nieskończoność to brak ograniczeń


Zobacz profil
« Odpowiedz #211 : 03.02.2009, 21:06:55 »

To że Google używa Gimpa ja akurat  wiedziałem, tak samo jak niektóre firmy używają GoogleSketchUP do 3D. Ale właśnie dlatego, że gimp jest na licencji GNU/GPL i jest darmowy większość ludzi poprostu go nie używa. Miałem kiedyś sytuacje, kilka lat temu, stałem w kolejce za kobietą, która była poradzić się w sklepie o program do kalkulacji, miała jakiś tam mały sklep, wykonywała proste obliczenia. Mówiła coś, że słyszała o MS Office i chciałaby go kupić, sprzedawca powiedział jej, że lepiej jakby ściągnęła sobie OpenOffice'a bo jest darmowy a ma te same możliwości, wtedy ona powiedziała to co powie wiekszość: łee, darmowy to pewnie jakiś szajs, no i wyrzuciła 1500zł(wtedy był droższy) i mogę się założyć, że użyła go pewnie tylko 5-7 razy.
Można po tym wywnioskować, że ludzie z góry zakładają, że skoro coś jest za darmo, to nie może to być dobre. Osobiście używam Gimpa, poprostu z przyzwyczajenia i lepszego interfejsu. A Photoshop - używam jak muszę(szkoła, jakaś praca domowa konieczna w .psd).
« Ostatnia zmiana: 04.02.2009, 18:14:26 wysłane przez madafakamaker » Zapisane

KomputeromaniaK
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

KomputeromaniaK


Zobacz profil
« Odpowiedz #212 : 04.02.2009, 15:21:13 »

Ja sądzę, że Gimp jest lepszy!
Dlatego, że:
1. Jest darmowy
2. Bardzo łatwy w obsłudze
3. Nie ma dużo okienek i dodatków w okół (W PS trochę tego jest)
4. Zajmuje dużo mniej na dysku!!!
5. Zawsze był najlepszy ;p
Zapisane
Elviz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Elviz


Zobacz profil
« Odpowiedz #213 : 15.02.2009, 14:05:31 »

Witam,

Ja chciałem tylko powiedzieć że kilka razy w przeszłości podchodziłem do Gimpa i zawsze miałem z nim jakieś problemy. To nie chciał się zainstalować, to wieszał się w środku pracy... Poza tym międzymordzie doprowadzało mnie do szału, miałem wrażenie że twórcy przez zwykłą złośliwość nie chcieli zmienić wyglądu programu na bardziej normalny. Aż wreszcie wpadła mi w ręce wersja 2.6.4 - to zupełnie nowa jakość! Nareszcie program jest stabilny i można w nim normalnie pracować, nie wyskakuje milion okienek porozrzucanych po ekranie. Dodatkowo dostępna jest świetna i przejrzysta pomoc - gratulacje, znakomita robota. 

Oczywiście, moim skromnym zdaniem GIMP wciąż wymaga pracy i jeżeli ma zdobyć większą popularność to praca ta powinna być ukierunkowana bardziej na przyjazność użytkownikowi niż dodawanie kolejnych funkcji. Ludzie którzy go używają to na ogół amatorzy lub semi-pro, najczęściej mają już swoją wiedzę na temat komputera, oraz przyzwyczajenia przy obsłudze programów. Jeżeli taki amator chciałby stworzyć grafikę na swoją stronę internetową to zacznie szukać w necie, by zdecydować jakiego programu użyć. Jeśli jego wybór padnie na Gimpa to może go zniechęcić czterdzieści milionów wyskakujących okienek i zwis na koniec. Zassa sobie PS'a i do widzenia. Na szczęście - jak wspomniałem wcześniej - w wersji 2.6.4 widzę ogromny postęp i pracę włożoną przez twórców w dostosowywanie go do potrzeb zwykłych userów. Jeszcze raz gratulacje dla twórców Gimpa - oby tak dalej, już nie mogę doczekać się kolejnych wersji.           

Zapisane
Gercio
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 72
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #214 : 17.03.2009, 20:29:31 »

Zdecydowanie GIMP i tak jak powiedział, że jak chcesz autorze używać Photoshopa to proszę bardzo.
Dlaczego GIMP?

Po pierwsze, bo jest średni, a nawet dość łatwy w obsłudze (według mnie).
Po drugie, ponieważ jest dużo tutoriali, a przede wszystkim polskich, bo w Photoshopie większość obcojęzycznych chyba jest? Nie wiem ;P
Po trzecie, nie chcę wydawać tyle pieniędzy na Photoshopa, ale nie chodzi mi też że darmowy, fajny GIMP to tylko go. Nie, także że mogę rozwijać GIMP-WIKI (hehe) i jest wiele stron poświęcony rozwijaniu GIMP-a.
Po czwarte, na pewno nie zwiesza tak komputera jak Photoshop.

Zgadzam się w pełni z użytkownikiem, który napisał posta po autorze hehe.
Zapisane
marchewa128
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

marchewa128

I'm baaaaaad! :D


Zobacz profil
« Odpowiedz #215 : 17.03.2009, 21:54:55 »

Co wy wszyscy za gimpem? <glupie pytanie>

Mam i Photoshopka, i GIMPa też. Z GIMPa korzystam rzadko, częściej Photoshop, ale. Jak nie miałam Photozłomu, to tylko GIMP. Nawet nie wiedziałam, że można tworzyć takie efekty, dopiero kumpel mi powiedział. W PS łatwiej zrobić trawę, czy liśćie na drzewie, ale i tak GIMP jest ok.


Ale to i tak tylko moje zdanie na ten temat Język
Zapisane
lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #216 : 17.03.2009, 21:58:54 »

Ostatnio się natknąłem na słowa profesjonalisty:
Cytuj
GIMP jest do użytku domowego, PS dla zawodowców.
Cytuj
GIMP nie ma jednego co ma PS: CMYK i UFRaw

1. Zgodzę się, żadne studio graficzne nie pracuje na GIMPie. GIMP jest przydatny do użytku domowego - osobistego.
2. Bzdura.
Zapisane

Wraithulek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika


Pffr.


Zobacz profil
« Odpowiedz #217 : 21.03.2009, 20:26:26 »

Jakbyś chciał wiedzieć. Google używa GIMPa.. Ich logo zostało właśnie w nim wykonane.

Osobiście korzystam z GIMPa i powiem tak, większość efektów PSowych można uzyskać w GIMPie bez problemu
Poza tym GIMP działa na prawie każdej platformie, a PS tylko na komercyjnej Windzie... No i działa na prawie każdym sprzęcie, koledze działał całkiem ładnie przy 128MB RAM/Athlon XP 1800+/GF6600.
Osobiście mogę powiedzieć, że przy 200warstwach chodzi raczej płynnie, w starszych wersjach było gorzej, potrafił przyciąć przy przewijaniu pędzli, ale teraz jest OK, tym bardziej, że dokupiłem RAMu

A pod względem materialnym... PS: 1000-3000zł GIMP:0zł!

1. Skąd wiesz że Google używa GIMP'a? Nie żebym Ci nie wierzył czy coś. Chociaż Google nie kupowało by PS'a tylko po to żeby zrobić 3 lub 4 loga (liczę ze świątecznymi xD). Jak jest gdzieś napisane to proszę przytocz cytat. Mrugnięcie

2. GIMP 2.6 Chodził mi płynnie na 800MHz 128 MB RAM Grafika OB 8mb (na Linuksie xD).

3. Na wersji 2.4 też mi się czasem przycinał przy przewijaniu pędzli, na 2.6 jest OK.

4. Nigdy bym nie wydał ponad 1000zł na program graficzny. Założę się że ponad połowa użytkowników używająca Photoshopa w domu ma nielegalne wersje.

5. Też uważam że prawie wszystkie efekty z PS'a można uzyskać w GIMP'ie (wystarczy chcieć).

To tyle z mojej strony.


Pozdrawiam Wraith
Zapisane

W budowie.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #218 : 21.03.2009, 21:07:03 »

Jeśli chodzi o logo Google, to pierwsze, faktycznie powstało w GIMPie. zrobione osobiście przez jednego z założycieli Google. Opisane jest to np.: w książce "Google Story". Nie wiem jak z resztą logo. Później mogli sobie pozwolić na zatrudnienie (lub wynajęcie, zlecenie) profesjonalnych grafików. Po za tym, jest więcej niż 3-4 loga Googla, każdego roku zmienia się z różnych okazji itp. jeśli mi nie wierzysz, zajrzyj na samo Google, jest tam gdzieś galeria.
Zapisane
nieRealna
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika


Izk@ RLZZ ; **


Zobacz profil
« Odpowiedz #219 : 25.03.2009, 10:53:58 »

Wolę Photoshop'a, ale to nie znaczy, że Gimp to tandeta Mrugnięcie
Może dlatego, że od dłuższego czasu używam Photoshop'a... Uśmiech 2
W Gimpie bardzo podoba mi się możliwość robienia animacji i ciekawych efektów [animacji nie znalazłam w Photoshopie  ;( ]
Ale do fotografii bardziej nadaje się Photoshop...
Takie jest moje zdanie, wasze może być inne Uśmiech 2
Zapisane
Kasperskyy_
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Kasperskyy@jid.pl
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 129
Galeria Użytkownika


SneakerS a.k.a. Snikson Bejbe


Zobacz profil
« Odpowiedz #220 : 25.03.2009, 14:49:24 »

Wszystko co zrobisz w PS zrobisz w GIMPie. Ew. będziesz się musiał bardziej napracować, ale zrobisz.
Zapisane
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #221 : 25.03.2009, 15:04:52 »

Teoretycznie nawet w Paincie można uzyskać efekty jak z Photoshopa. W końuc wszystko to piksele.
« Ostatnia zmiana: 25.03.2009, 23:07:21 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

afk
Wraithulek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika


Pffr.


Zobacz profil
« Odpowiedz #222 : 25.03.2009, 19:51:29 »

Teoretycznie nawet w Paincie można uzyskać efekty jak z Photoshopa. W końuc wszystko to piksele.

Niestety w Paincie nie zrobisz animacji. Uśmiech 2
« Ostatnia zmiana: 28.03.2009, 10:16:11 wysłane przez WraithxD » Zapisane

W budowie.
deysu
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


Nieskończoność to brak ograniczeń


Zobacz profil
« Odpowiedz #223 : 25.03.2009, 21:48:31 »

Wszystko co zrobisz w PS zrobisz w GIMPie. Ew. będziesz się musiał bardziej napracować, ale zrobisz.
niekoniecznie, czasami jest łatwiej i szybciej... Uśmiech
Zapisane

Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 42
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Gimp czy Photoshop?
Skocz do: