Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: mój blog - fotografia, nie grafika/html  (Przeczytany 1876 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
cerfes
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

cerfes


Zobacz profil
« : 23.01.2009, 17:34:26 »

Jak już jesteśmy w tym temacie, to pozwolę sobie przedstawić mój blog. Co ma wspólnego z tematyką? Mianowicie to, że używam wyłącznie GIMP'a do obróbki zdjęć. Wiadomo, że o ile z kompakta jeszcze można od biedy wrzucać zdjęcia bez obróbki (bo kompakty same podbijają kolory, wyostrzają itp.) to z lustrzanki za bardzo się nie da. aparat nie ustawia nasyconych kolorów, nie wyostrza pliku itp. używam Gimp'a do przygotowania zdjęcia do publikacji oraz wydruków, wcześniej pliki RAW 'wywołuję' w RawTherapee.
Nie robię bardzo mocnej obróbki, czasem jak mnie najdzie, to coś więcej zamieszam, czego potem czasem żałuję, łotewa. Chciałem pokazać jak Gimp nadaje się do codziennej pracy z fotografią. Samej stronki proszę nie oceniać, bo to standardowy theme z Wordpress'a.

Niektóre zdjęcia są zdeformowane i porozciągane oraz rozmyte na krawędziach, ale to nie obróbka tylko obiektyw tilt-shift własnej roboty.
zapraszam
www.maciejewski.wordpress.com
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.01.2009, 18:24:14 »

Wiadomo, że o ile z kompakta jeszcze można od biedy wrzucać zdjęcia bez obróbki (bo kompakty same podbijają kolory, wyostrzają itp.) to z lustrzanki za bardzo się nie da. aparat nie ustawia nasyconych kolorów, nie wyostrza pliku itp.

Nie prawda, większość lustrzanek wyostrza, nasyca kolory, zmienia ich tonację itp. Robi to także twój Pentax K10D.
Zapisane
cerfes
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

cerfes


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.01.2009, 18:27:44 »

Nieprawda, w trybie RAW dostaję dane prosto z matrycy, nieobrobione, kolory są naprawdę naturalne i krawędzie też nie są wyostrzone, tyle jest obrazu co z obiektywu padło
Zapisane
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 23.01.2009, 18:39:56 »

Zdanie które zacytowałem jest ogólnym twierdzeniem o lustrzankach, a więc nie jest prawdziwe. Nic tam nie napisałeś o raw-ach co może mylić niedoświadczonych użytkowników. A nawet rawy w niektórych lustrzankach mają zapisaną informację o wyostrzeniu, kolorze oraz paru innych detalach, choć można to dowolnie modyfikować. Więc zdanie tak ogólne nie ma zastosowania do każdej lustrzanki i może być mylące dla innych.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeWebmastering & WebdesignWasze stronyWątek: mój blog - fotografia, nie grafika/html
Skocz do: