Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Barwienie metodą TECHNICOLOR  (Przeczytany 6522 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kpt_witko
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 01.09.2008, 23:36:07 »

Witam,
Nie jestem pewien, czy odpowiedni dział, ale co chyba ten pasuje. Mianowicie chciałem pokolorować kilka starych czarno-białych zdjęć. Na wikipedii znalazłem opis metody Technicolor, czyli trzech negatywów zdjęcia w kolorach czerwonym,zielonym i niebieskim. ustawiłem z nich trzy warstwy, każda z kryciem około 50%. Jednak efekt, który mi wyszedł, to taka ciemniejsza sepia (po odwróceniu negatywu).
Więc mam pytanie - czy ktoś wie coś więcej na temat techniki technicolor (interesuje mnie tylko ta) i czy ewentualnie umie ją "wykorzystać" w Gimpie?

PS. Wiem, że istnieją inne sposoby barwienia zdjęć cz-b. (są na stronie tutoriale do tego), ale zainteresowała mnie właśnie metoda technicolor. Traktuje ją jako taką ciekawostkę.
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 02.09.2008, 13:25:40 »

Zaciekawiło mnie Twoje pytanie, więc postanowiłem się co nieco dowiedzieć o Technicolorze.
Artykuł na polskiej stronie Wikipedii jest dość lakoniczny. Dużo więcej jest po angielsku. Znalazłem też stronę gdzie w dość przystępny sposób opisano na czym polega cały proces (niestety również po angielsku).

W metodzie tej nie chodzi o barwienie czarno-białych negatywów. Chodzi o to, że (w skrócie): dawno, dawno temu, gdy nie było mnie jeszcze na świecie, wymyślono sposób aby kolorowy świat zarejestrować na czarno-białych kliszach filmowych i po odpowiedniej obróbce wyświetlić jako kolorowy film. Kamera rejestrowała obraz, przefiltrowany przez specjalny pryzmat, jednocześnie na trzech czarno-białych taśmach. Na jednej kolor czerwony, na drugiej zielony, a na trzeciej niebieski. Potem w laboratoriach filmowych wszystkie trzy czarno-białe taśmy były składane w jedną całość (oczywiście nie było to takie proste jak piszę - przechodziły one przez proces technologiczny) tworząc kolorowy film.
Jeśli poszukać analogii w GIMP-ie, to jest to odwrotność rozłożenia zdjęcia kolorowego na kanały RGB.
Wracając do tematu: nie da się przy pomocy technicoloru pokolorować czarno-białego zdjęcia Smutny

Istnieje wtyczka do GIMP-a pozwalająca kolorować czarno-białe zdjęcia, wykorzystująca Koloryzację przez Optymalizację (warto zajrzeć - przykładowe efekty barwienia podane na stronie są niesamowite  ). Niestety (dla użytkowników Windowsa) udało mi się znaleźć jedynie wersję na Linuksa.   
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 02.09.2008, 16:17:19 »

mmiicc, niezła ta wtyczka... szkoda tylko że dla Linux'a. Smutny No ale cóż moze kiedys taka powstanie takze dla Windowsa...
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
kpt_witko
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.09.2008, 16:29:53 »

Szkoda.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. temat można zamknąć.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Barwienie metodą TECHNICOLOR
Skocz do: