Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Deseń: Mroczne ciernie  (Przeczytany 62574 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 05.08.2008, 00:26:15 »

Opracowanie: INSEKT
Poziom trudności: średni






Tworzenie własnych deseni to ciekawa sprawa. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy dobry pomysł i odrobina umiejętności artystycznych, natomiast poskładanie wzoru w pasujące do siebie puzzle to "bułka z masłem". W tym poradniku pokażę, w jaki sposób stworzyłem jeden ze swoich ulubionych deseni za pomocą podstawowych narzędzi GIMP-a.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Zaczynamy

1. Rozpoczynamy od otwarcia nowego obrazu o wymiarach 400x400px. Tło wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem czarnym. Tworzymy dwie prowadnice (Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach)): pionową i poziomą, każda o wartości 50%. Poza prowadnicami tworzymy też siatkę. Wybieramy: Obraz -> Konfiguruj siatkę..., zmieniamy Odstępy - zarówno Szerokość jak i Wysokość ustawiamy na 20px. Warto też zmienić Kolor pierwszoplanowy siatki, ponieważ będziemy pracować na czarno-białym obrazie, a więc czarne krzyżyki będą słabo widoczne. Ja wybrałem kolor zielony.
Po ustawieniu parametrów siatki klikamy jeszcze: Widok -> Wyświetl siatkę oraz Widok -> Przyciągaj do krawędzi płótna.
Na chwilę obecną tak powinien wyglądać nasz dokument:

   


2. Zaczniemy teraz tworzyć półksiężyce. Tworzymy nową warstwę o nazwie Ciernie. Za pomocą narzędzia Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [E] zaznaczamy elipsę (obraz 2a), którą wypełniamy [Shift+B] kolorem białym (obraz 2b). Następnie zaznaczamy drugi krąg odrobinę przesunięty (obraz 2c), a następnie czyścimy zaznaczenie [Delete] (obraz 2d).

2a
2b
2c
2d


3. Tym samym sposobem tworzymy jeszcze kilka / kilkanaście półksiężyców. Ważne jest, by nie wychodzić poza krawędzie obrazu. Dla wygodniejszej pracy najlepiej każdy z nich tworzyć na oddzielnej warstwie.



4. Właśnie wykonaliśmy prowizoryczne ciernie. Łączymy (obojętnie jakim sposobem) wszystkie warstwy z półksiężycami tak, aby pozostały nam tylko dwie warstwy: Ciernie oraz Tło. Duplikujemy Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę Ciernie, a następnie za pomocą narzędzia Przesunięcie Przesuwanie [M] chwytamy duplikat i przesuwamy go o 200px w dół oraz o 200px w prawo. Dzięki opcjom Przyciągaj do krawędzi płótna i Przyciągaj do prowadnic skopiowana warstwa powinna się idealnie "przyczepić".



5. Łączymy (najlepiej za pomocą opcji Połącz w dół - bardzo wygodne) duplikat warstwy z oryginalną warstwą (Ciernie), a następnie (ważna czynność!) dopasowujemy wymiary warstwy do obrazu - klikamy PPM na warstwie z naszymi cierniami i wybieramy opcję Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Ponownie duplikujemy nasze Ciernie, a duplikat odbijamy poziomo (Warstwa -> Przekształcenie -> Odbij poziomo). Łączymy duplikat z warstwą oryginalną.



6. Właściwie to pracę nad deseniem można by zakończyć już w tej chwili, ponieważ klocki będą do siebie pasować, ale my wciśniemy w niego jeszcze sporo detali.
Zatem teraz dopracujemy środek naszego desenia. Używając Zaznaczenia eliptycznego [E] tworzymy jeszcze kilka półksiężyców. Warto tworzyć je tylko na jednej połówce obrazu, duplikować je, a kopie odbijać poziomo. Dzięki temu uzyskamy idealną symetrię po obu stronach. Na koniec łączymy wszystkie warstwy z półksiężycami - powinny nam zostać tylko dwie: Ciernie i Tło.



7. W tym momencie wykonamy szybki i prosty zabieg, dzięki któremu kafelki desenia będą do siebie idealnie pasować - zarówno w poziomie jak i w pionie przejście z jednego w drugi będzie płynne, a co za tym idzie niewidoczne.
Duplikujemy warstwę Ciernie - uzyskaliśmy dwie identyczne warstwy. Za pomocą Przesunięcia [M] jedną z warstw przemieszczamy o 200px w prawo, a drugą o taką samą wartość w lewo. Cały czas mamy aktywne opcje Przyciągaj do krawędzi płótna i Przyciągaj do prowadnic. Dzięki nim przesuwanie warstw o konkretne wartości jest łatwe i wygodne. Po przemieszczeniu łączymy warstwy, a także dopasowujemy wymiary warstwy do obrazu. Jeśli w chwili obecnej centrum naszego obrazu nas nie satysfakcjonuje, możemy dokonać poprawek domalowując kilka elementów. Ja zrobiłem jeszcze kilka małych "kolców". Oczywiście na koniec wszystkie warstwy (poza Tłem) połączyłem.



8. Cały zabieg powtarzamy jeszcze raz, ale tym razem warstwy przesuwamy nie w prawo i w lewo, a w górę i w dół, również o 200px. Pamiętamy o połączeniu warstw oraz o dopasowaniu wymiarów do granic płótna.



9. W centrum jest trochę pusto, warto zatem jeszcze pokombinować dodając ciekawe elementy. Ja, za pomocą standardowych pędzli Circle, ścieżek oraz gumki, domalowałem kwiat i łodygi. W tym momencie bardzo przydała mi się siatka.
Oczywiście wszystko co "domalowałem" znajduje się na jednej warstwie - Ciernie.



10. Właściwie pracę nad deseniem można już zakończyć, my jednak dodamy mu odrobinę szczegółowości. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, może od razu przejść do następnego punktu.
Tworzymy dodatkową poziomą prowadnicę o wartości 25%, duplikujemy warstwę z naszym wzorem - kopię (nazwijmy ją Cień) umieszczamy pod warstwą Ciernie, następnie odbijamy ją pionowo, a jej krycie ustawiamy na 25%. Po takowym przygotowaniu duplikujemy warstwę Cień. Oryginał przesuwamy [M] o 100px w dół (powinien się "przykleić" do prowadnicy o wartości 25%), natomiast warstwę kopia: Cień o 300px w górę, aż "oprze" się na nowo stworzonej prowadnicy. Warstwy Cień i kopia: Cień łączymy i dopasowujemy wymiary warstwy do obrazu.
Klikamy PPM na warstwie Ciernie i wybieramy opcję Kanał alfa na zaznaczenie. Zaznaczamy z powrotem warstwę Cień, powiększamy zaznaczenie o 3px (Zaznaczenie -> Powiększ...) i usuwamy [Delete]. Na chwilę obecną tak powinien się prezentować nasz deseń:

     


11. Wzór ukończony! Teraz pozostaje już tylko odpowiednio go zmniejszyć i zapisać.
Klikamy: Edycja -> Skopiuj widoczne, otwierany nowy obraz o wymiarach 200x200px, wklejamy [Ctrl+V] to co wcześniej skopiowaliśmy. Skalujemy Skalowanie [Shift+T] wklejoną warstwę do rozmiarów 200x200px. Ustawiamy [M] ją odpowiednio (przyda się znana już opcja: Widok -> Przyciągaj do krawędzi płótna).



Gotowy dokument zapisujemy z rozszerzeniem .PAT w odpowiednim folderze. W Windows domyślna lokalizacja to:
  • ~/GIMP-[wersja_gimpa]/share/gimp/2.0/patterns/
Natomiast w Linuksie:
  • ~/.gimp-[wesja_gimpa]/patterns/
Po zapisaniu odświeżamy listę deseni i już możemy używać naszego własnego wzoru.



Koniec



Gotowym deseniem wciąż można manipulować. Oto moje wariacje:

       

A to inne wzory wykonane tym samym sposobem:

       

Życzę fajnej zabawy przy tworzeniu własnych deseni.
W załączniku mój deseń z tutoriala.



* INS.Mroczne.Ciernie.Tutorial.pat (156.29 KB - pobrany 712 razy.)
« Ostatnia zmiana: 03.03.2011, 13:02:57 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.08.2008, 16:34:19 »

No! Dzięki, Insekt Uśmiech

Po długich męczarniach udało mi się zrobić z "poświatą":



W użyciu lepiej się prezentuje z mniejszym blurem. Może kiedyś się nauczę, jak zrobić mniej regularny Mrugnięcie
Zapisane
Anulka86
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.01.2009, 16:16:16 »

Super Ci to wyszło Uśmiech Mi tam osobiście nie chce się aż tak "picować" tego desenia Język Może,jak będę miała więcej czasu,to się pobawię Uśmiech
Zapisane
WiZZiR
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.05.2009, 19:54:19 »

Nie chciało mi sie w to bawić ale wyszło mi coś takiego:
Zapisane

Izu
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


Powrót


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.06.2009, 13:52:57 »

Super tut, dobrze opisany, efekt końcowy bardzo dobry, więcej takich tutoriali! Chichot

Zapisane

maniek30dg
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

maniek30dg


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.08.2009, 20:48:24 »

moja praca, nie tak miało to wyglądać, ale jest mrocznie  Uśmiech


* 1'.jpg (326.93 KB, 800x604 - wyświetlony 1517 razy.)
Zapisane
lmb50
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika


Kalejdoskop z pokemona (flareon)


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.03.2010, 20:12:01 »

To moje dzieło :

W pomniejszeniu :
Zapisane
urszula-kol
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

urszula-kol


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 30.05.2011, 19:38:48 »

Dzięki za tutka.
Zapisane
Maffei
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.06.2011, 01:30:46 »

Bardzo ciekawy tutorial. Fajnie się z nim pracowało! O to efekt mojej pracy, pierwszej zresztą w Gimpie Uśmiech

Zapisane

Dusza nie wychodzi na fotografii — Jan Twardowski
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPTłaWątek: Deseń: Mroczne ciernie
Skocz do: