Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4] 5 6
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Język polski na forum  (Przeczytany 27437 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #42 : 18.07.2008, 22:22:50 »

Tak nawiasem:

Cytuj
Zobaczcie, co się dzieje z Polską. To przez media. W Niemczech to samo. Media. We Francji? Media. Jak kościół jest atakowany. A w Polsce co się stało? Odchodził system, ale się dobrze zabezpieczył. Najpierw wzięli banki, potem media, a na koniec władzę. I ludziom robią mętlik w głowie. Wiecie, co jest najgorsze? To już nawet nie wykształciuchy, ale dyplomiuchy, co dyplomy mają, nic nie rozumieją.

Przemilczę autora tych słów.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #43 : 18.07.2008, 22:33:07 »

Nie wiem, co w ogóle chcesz mi udowodnić. To, że ludzie świadomi wiedzą, jak było z transformacją i to, że pierdnie coś Rydzyk, ma coś wspólnego? Jak Rydzyk powie, że trawa jest zielona i ja to powiem, to jestem automatycznie jego wyznawcą?
Proponuję zmienić media, bo na Wybióruczej się wielu przejechało, nie dorzucając, że to skrajnie szkodliwa gazeta.
Proponuję przeczytać "Michnikowszczyznę" Ziemkiewicza.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #44 : 18.07.2008, 22:38:03 »

Ja Tobie proponuje zaprzestania politykowania przez dłuższy okres, albo uważnemu przyjrzeniu się poczynianiom swoim idoli.

"Michnikowszczyznę"? A gdzie to można dostać?
Zapisane
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #45 : 18.07.2008, 23:25:02 »

pozwalam sobie zamknąć wątek, wspominałem już gdzieś że chciałbym aby forum było apolityczne? nie? no to teraz wspominam, jeśli taka wasza wola to zapraszam was na fora partii, ale tu chciałbym mimo wszystko by głównie rozmawiać o grafice, open source i sprawach pokrewnych.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : 18.07.2008, 23:29:57 »

Sorry Cakper, ale napiszę to:
Czy chcesz czy, polityka będzie przeciekać na forum. Choćby dlatego, że oprogramowania i twórczość ma pewien związek z prawem.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #47 : 29.07.2008, 21:33:53 »

Dobra, pora powrócić do meritum sprawy, a Ziomiosławowi radzę mnie nie zaczepiać, bo alergicznie reaguję na zaczepki.

Chodzi mi o słowo chyba już zaadaptowane: tutorial. Czy aby na pewno powinniśmy go używać? Istnieje przecież ładny polski odpowiednik: poradnik. Może się mylę, ale słowo zostało zaczerpnięte z angielskiego. Zresztą słowo "tutor" oznacza nauczyciela indywidualnego. "Tuition: z kolei, nauczanie. Jak to jest? Czy na stałe zostanie już "tutorial", "tutek"?
Zapisane
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : 29.07.2008, 21:40:43 »

RRH, IMO poradnik jak sama nazwa wskazuje radzi Mrugnięcie A tutoriale nie radzą, tylko instruują, nauczają. Więc myślę że słowo tutorial jest dobre, a jakby jednak nie, to nie zastępujmy tego słowa "poradnikiem".
Zapisane

afk
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #49 : 29.07.2008, 23:37:15 »

Nie, to słowo już zbyt mocno się przyjęło.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : 30.07.2008, 08:50:26 »

Tutorialowi chyba bliższa jest nawet instrukcja, niż poradnik, przynajmniej moim zdaniem :) Ale chyba to słowo jest już za mocno zakorzenione, żeby je teraz na siłę wypleniać. Muszę się zgodzić z Insektem w tej sprawie.
Zapisane

BartisKing
Gość
« Odpowiedz #51 : 30.07.2008, 09:00:38 »

A ja się zgadzam z RRH. Co z tego, że słowo "tutorial" się tak mocno przyjęło? Rząd Lecha Wałęsy też się dobrze przyjęły, a musieli się wszyscy pogodzić z tym, że musi być nowy prezydent. Nawet jakby ktoś nie chciał, musieli by się zgadzać z rządami nowego prezydenta, tak samo u nas, jeżeli coś się przyjęło i dobrze funkcjonowało przez dwa lata, ale postanowiliśmy się przerzucić na korzystanie z polskie odpowiednika, to nikt nie ma nic do powiedzenia, bo można napisać skrypt, który automatycznie zmienia słowo "tutorial" w "poradnik".

Ja jestem za.
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :p.
Zapisane
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : 30.07.2008, 09:28:45 »

Ale język nie funkcjonuje na zasadzie takiej umowy społecznej, jak np. ustrój demokratyczny. Wtedy trzeba by było za każdym razem robić referendum, dotyczące wprowadzenia nowego słowa :)
Zapisane

Ravicious
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 792
Galeria Użytkownika


Yep, that's right


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #53 : 30.07.2008, 10:42:29 »

Chyba już o tym mówiliśmy w Admin Zone, no nie? Słowa tutorial nie ma w języku polskim, ale...dlaczego nie mogłoby się tam znaleźć, tak jak komputer lub kalkulator. IMHO słowo instrukcja czy poradnik brzmi w tym przypadku...dennie.
Zapisane

BartisKing
Gość
« Odpowiedz #54 : 30.07.2008, 12:43:39 »

Ale język nie funkcjonuje na zasadzie takiej umowy społecznej, jak np. ustrój demokratyczny. Wtedy trzeba by było za każdym razem robić referendum, dotyczące wprowadzenia nowego słowa Uśmiech
Jak nie? Przecież w każdym kraju wybierano język jakim będzie się dany kraj posługiwać, ale i tak w niektórych krajach język zmienił się z czasem, więc na forum też można zmienić dane słowa na nowe odpowiedniki, o ile są, oczywiście.

A dlaczego nie można tego wprowadzić? Można by coś takiego zrobić, żeby wszystko było dobrze ustalone. Przecież kiedyś nie wybierało się nowego króla, tylko "królowanie" było dziedziczne. Ale to się zmieniło, i takie coś bardziej się spodobało społeczności, można by było takie coś wprowadzić na forum, to może bardziej spodoba się nowym użytkownikom, takie zasady, i może postanowią zatrzymać się na forum na dużej?

Myślę że słowo "instrukcja" brzmi dennie, ale "poradnik" o wiele lepiej, i nowi będą widzieli o co chodzi.
Zapisane
Grolak
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: grolak@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 126
Galeria Użytkownika


Kreator mody


Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : 30.07.2008, 12:51:10 »

A ja ciągle utrzymuję, że poradni radzi, a tutorial naucza. Na forum poradnikiem może być np. tutorial "Wyostrzanie zdjęcia", ponieważ autor radzi jakich metod używać, podaje nawet kilka. Ale niektóre tutoriale po prostu pokazują jak coś zrobić, a nie radzą.
Zapisane

afk
Strony: 1 2 3 [4] 5 6
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootSprawy techniczneWątek: Język polski na forum
Skocz do: