Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Parametry kompa a Gimp  (Przeczytany 17502 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 13.07.2008, 00:45:26 »

Jaki wpływ na Gimpa może mieć szybkość procesora, ilość RAM-u itd? Pytam tutaj, bo kompletnie się na komputerach nie znam Mrugnięcie A zamierzam kupić sobie laptopa (taniutko), właśnie do rysowania. Na Allegro znalazłam sporo ofert, niestety na ogół lapki mają, rzecz jasna, kiepskie (chyba) parametry - np. 600 MHz, 128 - 250 ram. Czy na czymś takim Gimp w ogóle ma prawo gładko chodzić? (Co do systemu - najprawdopodobniej będzie Linux.)
I jeszcze kwestia tabletu... Może jego działanie też w jakimś stopniu zależy od tych wszystkich tajemniczych liczb?

Proszę, podzielcie się wiedzą Uśmiech
Zapisane
blaast
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 92
Galeria Użytkownika

blaast


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.07.2008, 01:36:31 »

Cytat z www.gimp.org/windows
Cytuj
Requirements

GIMP should run on any NT-based version of Windows (NT4, 2000, XP or Vista). Older GIMP versions (2.0.x) could also work with older versions of Windows such as Windows 95 but they are not supported anymore. The amount of memory can be an important factor, especially if you intend to work on large images. A minimum of 128 MB of RAM is recommended, but the more RAM the better.

U mnie to wyglądało tak, że mając 512MB Ramu goły Gimp chodził świetnie. Jednak po dorzuceniu 100-150 pędzli i 1500 czcionek ostro przymulał zżerając ponad 450MB pamięci (więcej nie było dostępne). Teraz wciąga też coś ok 400-500MB Ramu ale mam 1,5GB więc jako tako chodzi. Przy małych obrazkach sprzęt który wymieniłaś mógłby wystarczyć, ale do robienia czegoś powyżej 600x400 pikseli (szczególnie jeśli to coś bardziej skomplikowanego) nie wystarczy. Co do procesora to niestety na starym kompie (433MHz) nie miałem jeszcze Gimpa, a teraz nie jestem w stanie obiektywnie się wypowiedzieć. Sądzę, że 600MHz wystarczy, ale filtry będą się bardzo długo nakładać (o renderowaniu Plazmy zapomnij bo potrwa wieki Mrugnięcie). Poczekaj jeszcze na kilka opinii, najlepiej gdyby ktoś pracował na podobnym sprzęcie.

BTW. Nie 250 tylko 256 Mrugnięcie
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 13.07.2008, 11:23:21 »

Ja siedzę na stacjonarnym PIII 600MHz, RAM 512MB, grafika Radeon 9550, dysk 160GB.
Daje się pracować w Gimpie przy jednocześnie uruchomionej przeglądarce i grającej muzyczce w tle.
Renderowanie Plazmy na obrazku 1024x768 trwało dosłownie 5 sekund na Ubuntu.
Malowanie pędzlami jest jednak mniej komfortowe, widoczne są wyraźne spowolnienia i przycinania.
Pod Windowsem Gimp działa nieco mniej wydajnie, ale również da się pracować.

Co do tysięcy czcionek i pędzli, wpływa to znacząco na wydłużenie uruchamiania się Gimpa.

Jeżeli masz jednak możliwość to radziłbym Ci zakup czegoś mocniejszego z lepszym procesorem i większą ilością pamięci.
Zapisane

asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.07.2008, 12:53:01 »

Wielkie dzięki za odpowiedzi Uśmiech
Pociesza mnie trochę to, że w głupotach, do których lap ma być przeznaczony, nie będę używać skomplikowanych pędzli ani filtrów. Tylko podstawowe rzeczy. Ale widzę, że jednak trochę straszycie Mrugnięcie

blaster - ale żeś mnie ściął tym cytatem, jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby po prostu poszukać na stronie Gimpa Mrugnięcie Forum uzależnia. "BTW. Nie 250 tylko 256  Mrugnięcie" - racja, mea culpa Uśmiech
noss - no, dodałeś mi nieco optymizmu.

Na lepszy sprzęt niestety nie bardzo mnie stać. Na stacjonarnym mam ok. 1,2 GHz, 450 RAM i XP. A czy pojemność dysku też ma wpływ na wydajność programu?  Buzia na kłódkę Rozumiem, że ma być miejsce dla systemu itd, ale ok. 20-40 giga w praktyce chyba wystarczy? Przypuszczam, że Linux zżera mniej pamięci niż Windows?

Zapraszam do dalszej dyskusji Uśmiech Zależy mi zwłaszcza na informacjach o pracy tabletu pod takimi parametrami, bo czuję, że tkwi w tym jakiś kruczek. Mam też pytanie o typy kart graficznych - czy są jakieś, których używanie stanowczo byście odradzali?
Zapisane
max667
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


Oc maniak...


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13.07.2008, 15:47:19 »

O ile mnie pamięc nie myli to XP pożera w granicach 300MB ,Vista rąbie 3x więcej,
nie wiem dokładnie jak jest z Linuksem ale chyba jest "najlżejszy".
Jeśli się nastawiasz na używanego (taniego )lapka,przrygotuj sie że będzie miał zintegrowaną grafikę,która często korzysta z zasobów pamięci operacyjnej RAM,w takim wypadku zapomnij o zabawie w grafikę gdy masz na pokładzie mniej niż 512MB pamięci(przy XP).Dysk w kopie służy jako magazyn i nie wpływa na na prędkość wykonywanych operacji(poza odczytem/zapisem).
W procesorach też nie do końca się liczą "puste " MHz (częstotliwośc z jaką pracuje),dużą rolę tu spełnia pamięc podręczna L2 w  starszych procesorach jak u Ciebie w kompie,jesli to Duron to 256kB,jeśli Athlon-512kB ,w nowych jednostkach obliczenowych(w tech.45nm) od Intela dochodząca nawet do 16MB.
Napisz może jaka kasa dysponujesz na zakup, to można będzie się rozejrzeć w temacie...

 

« Ostatnia zmiana: 14.07.2008, 18:10:44 wysłane przez rav » Zapisane

karmazynka
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 315
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13.07.2008, 16:15:19 »

Teraz już wiem, dlaczego przy otwartym GIMP-ie i 9 kartach nie da się normalnie pracować na większych obrazach ;-) przy 512Mb pamięci ponad połowę żre mi system operacyjny... Lista zakupów:
- 1GB pamięć
- 1MB proc
Czy tyle wystarczy do ruszenia kompa?
@asifalittlezonked: mam darmowy sposób na okiełznanie (tymczasowe) GIMP-a; obecnie mam zainstalowane dwie wersje: 2.4 z pędzlami, patternami itp. i 2.2 z najpotrzebniejszymi pędzlami. Na co dzień używam 2.2 i tylko od czasu do czasu muszę dłużej czekać (zazwyczaj trzy, cztery razy na sesję). Oczywiście, robię co tydzień tzw. czyszczenie - przenoszę nieużywane brushe do innego foldera i zostawiam je na 'lepsze czasy'. W zasadzie większy problem sprawiają czcionki, ale tego już nie da się zmienić.
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.07.2008, 16:56:43 »

max_667 - tak, mogę sobie pozwolić najwyżej na używanego. Na razie wyczaiłam Toshibę z procesorem Intel Mobile (1,3 GHz), pamięć L2 - 512kb, RAM 256, grafika zintegrowana. Lepszych wartości za podobną cenę (500 zł bez baterii, mogę wydać do 600 zł na samego laptopa) nie znalazłam. Właśnie byłam ciekawa, co oznacza ta "grafika zintegrowana", dzięki, że to wyjaśniłeś. Myślę, że 256 ramu i L2 jak wyżej wystarczy, żeby Gimp się nie zacinał? A na stacjonarnym mam procesor Athlon 64 3000+.

karmazynka, ciekawy masz sposób Uśmiech Ja mam w ogóle teraz trzy Gimpy, każdy inny... Na wymarzonym lapie będę korzystać chyba z Portable, jest szybciutki. Z pędzlami radzę sobie podobnie jak Ty, pełno rezerwowych katalogów Mrugnięcie
Co do czcionek, myślę, że może się znaleźć jakiś sposób, żeby Gimp nie wykrywał automatycznie wszystkich dostępnych w systemie. Ale pewna nie jestem. Ciekawe, jak będzie z czcionkami na Linuksie.
« Ostatnia zmiana: 13.07.2008, 17:15:15 wysłane przez asifalittlezonked » Zapisane
blaast
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 92
Galeria Użytkownika

blaast


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13.07.2008, 17:11:28 »

Co do tysięcy czcionek i pędzli, wpływa to znacząco na wydłużenie uruchamiania się Gimpa.
Zgadzam się, ale nie tylko. Zauważ że jeśli szukamy danej czcionki już z uruchomionym Gimpem to wczytanie do pamięci też długo trwa (lista się bardzo wolno odświeża, tym dłużej im więcej musi zostać przerzucone z zawalonego Ramu do pliku wymiany na HDD). Im więcej pamięci tym lepiej Mrugnięcie

Przypuszczam, że Linux zżera mniej pamięci niż Windows?
U mnie Ubuntu wciąga 250MB Ramu a XP jakieś 280MB. Linux ma jednak tą przewagę, że zawsze możesz zastosować lżejsze środowisko graficzne, a w Windows... no cóż, pozostaje dokupienie Ramu.

Jeśli się nastawiasz na używanego (taniego )lapka,przrygotuj sie że będzie miał zintegrowaną grafikę,która często korzysta z zasobów pamięci operacyjnej RAM,w takim wypadku zapomnij o zabawie w grafikę gdy masz na pokładzie mniej niż 512MB pamięci(przy XP).
Karty zintegrowane wciągają Ram tylko w momencie obliczeń 3D i teksturowania. Przy normalnej pracy komputera do rysowania okien i obróbki grafiki 2D karty praktycznie nie są wykorzystywane bo lwią część wykonuje procesor (jak nie wszystko)
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.07.2008, 17:16:16 »

Znalazłam jeszcze HP Compaq za psie pieniądze. Procesor AMD TURION 64 - 1,8GHz ("Technologia cos ala Centrinio tylko ze AMD!"), RAM 512MB, karta graficzna ATI RADEON XPRESS 200M IGP Video Memory 128MB DDR. O pamięci L2 ani słowa. Co myślicie o tych parametrach? Lepsze dla Gimpa niż w wyżej wspomnianej Toshibie?

Czyli grafika zintegrowana to nie takie straszne zło, blaster? Mrugnięcie
Zapisane
blaast
Użytkownik

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 92
Galeria Użytkownika

blaast


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 13.07.2008, 17:21:14 »

Czyli grafika zintegrowana to nie takie straszne zło, blaster? Mrugnięcie
Nie pod warunkiem że nie działasz w 3D, czyli nie odpalasz gier i nie używasz programów 3D. W innych zastosowaniach grafika leży sobie i śniedzieje na ścieżkach Język

EDIT:
Procesor AMD TURION 64 - 1,8GHz ("Technologia cos ala Centrinio tylko ze AMD!"), RAM 512MB, karta graficzna ATI RADEON XPRESS 200M IGP Video Memory 128MB DDR. O pamięci L2 ani słowa. Co myślicie o tych parametrach? Lepsze dla Gimpa niż w wyżej wspomnianej Toshibie?
Sporo lepsze, procesor ma 512KB lub 1MB pamięci L2 no i 512MB Ramu powinno wystarczyć. Gorzej z grafiką ATi pod którą robią pieskie sterowniki na linuksa. Choć tego nie mogę potwierdzić bo nigdy Radka nie miałem, tym bardziej pod Linuksem i tym bardziej bez zastosowań 3D. Jeśli tylko jest w dobrym stanie mechanicznym to ja bym brał Mrugnięcie (mimo że to HP a nie Toshiba Smutny)
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.07.2008, 17:27:36 »

O grach dawno już zapomniałam Uśmiech

Ale teraz to już się pogubiłam :/ Toshiba ma 256 ram, HP ma 512... Ale o co chodzi z tym procesorem i z tą kartą? Może to jakaś chała? Help  Płacz

Edit:
Zauważyłam Twojego edita Mrugnięcie
Cholercia, to trochę boję się tej karty graficznej... No nic, zastanowię się jeszcze, ram nęci. Wielkie dzięki za rady Uśmiech

PS. Hehe, może jednak nie będzie tak źle ze sterownikami: http://www.rage3d.com/content/articles/atilinuxhowto/ - jak dopasować linuksa do takiej karty.
Chyba że w każdym z tych linków piszą "No way, it's impossible" Mrugnięcie Jeszcze się nie wczytywałam.
Zapisane
max667
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 179
Galeria Użytkownika


Oc maniak...


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.07.2008, 17:36:31 »

O grach dawno już zapomniałam Uśmiech

Ale teraz to już się pogubiłam :/ Toshiba ma 256 ram, HP ma 512... Ale o co chodzi z tym procesorem i z tą kartą? Może to jakaś chała? Help  Płacz

Edit:
Zauważyłam Twojego edita Mrugnięcie
Cholercia, to trochę boję się tej karty graficznej... No nic, zastanowię się jeszcze, ram nęci. Wielkie dzięki za rady Uśmiech
Za te pieniądze nie kupisz i tak nic dużo lepszego,najwyżej zabawa filtrami lub animacja na dużych obrazach będzie przymulać...
Zorjentuj  sie w ilu kościach ma pamięc ten HP,bo możesz dokupić jeszce jedna kostkę 512-co na pewno doda kopa lapkowi...
Celuj w tego ze stajni AMD,w starszych procesorach  wtedy jeszcze, Intel nie dorastał im do pięt.
Zapisane

asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.07.2008, 17:41:21 »

Zorjentuj  sie w ilu kościach ma pamięc ten HP,bo możesz dokupić jeszce jedna kostkę 512-co na pewno doda kopa lapkowi...
Celuj w tego ze stajni AMD,w starszych procesorach  wtedy jeszcze, Intel nie dorastał im do pięt.

OK, uspokoiłeś mnie co do tego AMD. Jeśli chodzi o ram - skoro na obecnym kompie mam 450 i ciągnie, to na lapie 512 chyba wystarczy bez dokupowania? Chyba rzeczywiście zdecyduję się na HP, bo baterie też, jak widzę, łatwo dostać. Szkoda, miałam chętkę na Toshibę Mrugnięcie

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Zapisane
Elfica
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: elfiatko@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 61
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 13.07.2008, 18:17:27 »

Ja na starym kompie (celeron 566Mhz + 128 MB ramu, Debian z fluxboksem) GIMP-a odpalam, powiem krótko - trochę niekomfortowo się na takim sprzęcie pracuje, ale da się :) No ale jak masz wypatrzone coś lepszego to się nie zastanawiaj tylko bierz, bo nie wiem czy by ci nerwów starczyło... No i dobrze by było postawić Linuksa, jeżeli zależy ci na lekkości okien to najlepiej xfce albo jeszcze lepiej fluxbox, tylko przy tym drugim to już jest trochę grzebania, zależy co kto lubi ;)
Jak najwięcej RAMu - teraz jest tani jak barszcz więc nie ma co oszczędzać.
A z grafiką w Linuksie hmmm no to sama zobaczysz jak jest :) A bywa baaardzo różnie :D BTW słyszałam, że z ATI są jeszcze większe jaja, niż z nVIDIĄ, nie chce mi się w to wierzyć po moich przygodach ze sterownikami ale kto to może wiedzieć, ATI nie miałam nigdy... Nie ma się co bać Linuksów, są fora, na których koledzy z chęcią pomagają :D
Zapisane

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Parametry kompa a Gimp
Skocz do: