Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki  (Przeczytany 10079 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gorn
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 415
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 02.07.2008, 19:38:30 »

Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Tutorial

Opracowanie: mauf
Poziom trudności: średni





Jeśli chcemy nadać skórze gładki wygląd pozbawiony skaz oraz dokonać korekty sylwetki, to możemy zrobić to przy pomocy GIMP-a. Dzięki zabiegom opisanym poniżej możemy uzyskać efekt jak w folderze.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Wybieramy dowolne zdjęcie twarzy. Ja wybrałem to:



Lime Point 2. Przy pomocy narzędzia Klonowanie Klonowanie [C] korygujemy wszystkie większe, bardziej widoczne defekty skóry, wypryski, przebarwienia, zbędne włosy zakrywające twarz.
Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem takie miejsca.



Lime Point 3. Następnie przy pomocy narzędzia Odręczne zaznaczanie obszarów Lasso [F] zaznaczamy obszar skóry, który będziemy wygładzać.



Lime Point 4. Duplikujemy warstwę [Shift+Ctrl+D], odwracamy zaznaczenie [Ctrl+I] i czyścimy [Delete], a następnie usuwamy zaznaczenie [Ctrl+Shift+A]. Powinniśmy otrzymać taki układ:



Lime Point 5. Zaznaczamy (Zaznaczenie -> Wszystko) warstwę kopia: Tło i wybieramy: (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...). Ustawiamy promień rozmycia na 20px.

Lime Point 6. Teraz wybieramy Gumkę Gumka [Shift+E] i wymazujemy wszystko to co powinno pozostać: ostre włosy, brwi, oczy, usta, dziurki nosa, oraz niektóre linie charakterystyczne dla rysów twarzy np. linia podbródka, która po rozmyciu zlewa się z szyją. Pamiętajmy, aby zrobić to dokładnie. Najlepiej użyć miękkich pędzli o różnych wielkościach.
Powinniśmy otrzymać warstwę jak na poniższym obrazku:



Lime Point 7. Po pracy z gumką nasze zdjęcie powinno wyglądać tak:



Lime Point 8. Duplikujemy warstwę kopia: Tło i stosujemy na niej Desaturację (Warstwa -> Kolory -> Desaturacja). Tak powinno wyglądać okienko z warstwami:



Lime Point 9. Przechodzimy na warstwę kopia: kopia: Tło i dodajemy szum (Filtry -> Szum -> Szum HSV). Ustawiamy wszystko tak jak na obrazku poniżej:



Lime Point 10. Pracujemy nadal na warstwie kopia: kopia: Tło. Z menu wybieramy: Filtry -> Zniekształcenia -> Wytłoczenie. Ustawiamy wszystko tak jak poniżej:



Lime Point 12. Na koniec ustawiamy tryb warstwy na Miękkie światło, a krycie na około 20%. Łączymy wszystkie warstwy (Obraz -> Połącz widoczne warstwy) [Ctrl+M].
A oto efekt końcowy (po lewej przed wygładzeniem, a po prawej po wygładzeniu):



Lime Point 13. Teraz postaramy się poprawić lekko sylwetkę. Wybieramy zdjęcie, które chcemy poprawić. Do zmiany kształtu sylwetki, użyjemy deformowania (Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie). Parametry takie jak na obrazku poniżej:



Orange Point Podpowiedź: dla tych, którzy nie znają tego narzędzia, podpowiem, że aby wprowadzić zniekształcenie/korektę, należy kliknąć LPM (Lewy Przycisk Myszy) na obrazku w lewej części okna i trzymając wciśnięty przycisk myszy, przesunąć nim w kierunku, w którym chcemy zniekształcić fragment obrazu. Takie działanie wymaga trochę wprawy, ale po kilku próbach daje się to zrobić.

Lime Point 14. Na zdjęciu zaznaczyłem jakich korekt i w jakim kierunku dokonałem.



Lime Point 15. Z parametrami z punktu pierwszego korygujemy oczy, brodę, lewą kość policzkową.

Lime Point 16. Zwiększamy Promień deformacji do 30, a Stopień deformacji do 15 i przesuwamy prawy bark.

Lime Point 17. Regulując Promień deformacji pomiędzy 30 a 50 przesuwamy włosy.

Orange Point Podpowiedź: punkty od 15 do 17 możemy wykonać za jednym podejściem lub podzielić na trzy osobne korekty.

Lime Point 18. Używając narzędzia Zaznaczenie obszarów prostokątnychZaznaczenie prostokątne [R] zaznaczamy dolną część sylwetki.



Lime Point 19. Otwieramy okno deformacji (Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie). Promień deformacji ustawiamy na około 100 i klikając w okolicach dekoltu przeciągamy kursorem w dół.

Orange Point Podpowiedź: jeśli korekta jest za mała, to możemy ten ruch powtórzyć 2, 3 razy lub zwiększyć Stopień deformacji.



Lime Point Koniec



Powodzenia i miłego GIMPowania.



« Ostatnia zmiana: 21.07.2008, 20:30:47 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Brak czasu...
Gorn
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 415
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.07.2008, 02:22:00 »

Jakieś błędy?
Zapisane

Brak czasu...
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 21.07.2008, 17:10:24 »

Poprawione. Niewiele było korekt, edycja tego poszła już Ci dużo lepiej.
Pamiętaj tylko: między strzałkami a słowami w krokach spacja odstępu.

Można podmienić.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.07.2008, 17:49:14 »

hmm Uśmiech

Proszę o naniesienie poprawek Uśmiech

Punkt 4. -usunąć cyfrę 3

Punkt 5. brak części o rozmyciu selektywnym (dodać)

Punkt 6. "i wymazujemy wszystko to co powinno pozostać: ostre" dwukropek powinien po wyrazie ostre

Punkt 7. ja napisałem "po zabawie z gumką" a nie "po pracy", taki mam styl i moim zdaniem mogło zostać jak w oryginale, choć nie robi mi to wielkiej różnicy, to wole jeśli styl pozostanie mój. Uśmiech

Punkt 8. "i stosujemy na niej" NA TEJ ZDUPLIKOWANEJ czyli proponuję dodać jak w oryginale "nowo powstałą warstwę zróbmy czarno-białą" dla laików ma to znaczenie!

Przed punktem 8 czyli punkt 6 oryginału jest uwaga: "Cień nad brwiami powstały po rozmyciu usuniemy przy pomocy..."

Proszę, dopisz ją.

Punkt 9. Znów nie potrzebna zmiana w stosunku do oryginału, brak mojej uwagi: Generalnie szum musi być bardzo drobny. Istotne bo dla różnych rozdzielczości efekt z podanymi na obrazku wartościami może być nieprawidłowy.

Przed punktem 13 brak mojej uwagi, a myślę że jest przydatna.

Pozdrawiam
Zapisane
elbartek
Gość
« Odpowiedz #4 : 12.10.2008, 17:35:43 »

A jak usunąć pryszcze w Gimpie 2.6?
Zapisane
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 12.10.2008, 18:12:33 »

A jak usunąć pryszcze w Gimpie 2.6?

Tak jak jest napisane w tutorialu.
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
96th
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: 96th@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 96
Galeria Użytkownika


Tłumacz GAP


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.10.2008, 18:08:41 »

Zamiast "A" jest "B". Kpw? Poprostu logicznie trzeba pozmieniać nazwy, np. Wejdź do A -> B -> C i jeżeli tego C tam nie ma a jest w A to logiczne że to będzie ta opcja. Ale głupio brzmi, ale co do tutoriala to fajny.
Zapisane

Wgram później Duży uśmiech
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 04.11.2008, 16:31:38 »

Czu wago maufa zostały wprowadzone w życie?
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkTestWątek: Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Skocz do: