Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 27
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Awatar: Kulka w stylu INSEKTa  (Przeczytany 243058 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 20.03.2008, 00:04:57 »

Opracowanie: INSEKT
Poziom trudności: łatwy






Właśnie zarejestrowałeś się na forum i nie masz pomysłu na awatar? Zapewniam cię, że nie trzeba mieć wybujałej wyobraźni, aby stworzyć coś ładnego i ciekawego. W tym tutorialu pokażę przepis na mój ulubiony awatar. Będzie to głównie trening w użyciu ścieżek plus kilka prostych kroków. Przekonasz się także, jak pomocne w pracy mogą okazać się prowadnice oraz siatka.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Zaczynamy

1. Otwieramy Nowy dokument o wymiarach 100x100px. Pierwszym krokiem będzie zrobienie "fundamentów" pod naszą przyszłą pracę - utworzenie siatki. Zatem klikamy kolejno: Widok -> Wyświetl siatkę, Widok -> Przyciągaj do siatki oraz Obraz -> Konfiguruj siatkę.... Tutaj zmieniamy jedynie wartość Odstępy: Szerokość i Wysokość ustawiamy na 10px i klikamy OK. Siatka gotowa.



2. Niektóre zrzuty ekranu będę pokazywał w powiększeniu 200%, aby lepiej wam się oglądało.
Tworzymy nową warstwę o nazwie Kontur. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [E] i tworzymy zaznaczenie przeciągając w taki sam sposób, jak jest pokazane na obrazku 2a. Nasz okrąg wygodnie oprze się na punktach siatki. Powstałe zaznaczenie wypełniamy za pomocą narzędzia Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem czarnym. Efekt można zobaczyć na obrazku 2b. Nie usuwając zaznaczenia od razu tworzymy nową warstwę o nazwie Kulka i wypełniamy [Shift+B] zaznaczenie w taki sam sposób, ale niech tym razem będzie to wasz preferowany kolor - ja wybrałem błękitny (obrazek 2c).

2a.
2b.
2c.

Warstwa Kulka powinna znajdować się nad warstwą Kontur. Teraz jeszcze tylko usuwamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A] oraz rozmywamy za pomocą rozmycia Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) warstwę Kontur o wartościach 4px. Powinniśmy uzyskać taki efekt:



3. Ściąganie zaznaczenia - operacja, którą od tej chwili będziemy często powtarzać. polega ona na pobraniu zaznaczenia kołowego z warstwy Kulka: klikamy PPM (Prawy Przycisk Myszy) na warstwie Kulka i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.

4. Ściągamy zaznaczenie. Tworzymy nową warstwę o nazwie Połączenie ziarna, a następnie zmniejszamy (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) zaznaczenie o 5px. Wybieramy narzędzie Gradient Gradient [L] oraz zmieniamy jego typ na Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy biały. Teraz przeciągamy gradientem w taki sposób jak jest ukazane na obrazku 4a. Następnie usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A] oraz rozmywamy rozmyciem Gaussa o wartościach 25px. Wynik przedstawia obrazek 4b.

4a.
4b.

Ściągamy zaznaczenie (punkt 3.), odwracamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I] i usuwamy: Edycja -> Wyczyść [Delete], oczywiście na warstwie Połączenie ziarna. Jeszcze tylko zmieniamy tryb warstwy na Połączenie ziarna. Powinniśmy uzyskać coś takiego:



5. Tworzymy nową warstwę o nazwie Światło1. Ściągamy zaznaczenie oraz zmniejszamy je o 5px. Znowu wybieramy narzędzie Gradient [L] o tych samych ustawieniach i przeciągamy tak jak na obrazku 5a. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A], a następnie rozmywamy rozmyciem Gaussa o wartościach 25px. Wynik przedstawia obrazek 5b.

5a.
5b.

Teraz powtarzamy operacje z poprzedniego punktu, mianowicie: ściągamy zaznaczenie, odwracamy je [Ctrl+I] i usuwamy [Delete]. Wynik przedstawia poniższy zrzut ekranu:



6. Mamy już odbijające się światło na naszej kulce, ale jest ono zbyt słabe. Dodamy zatem jeszcze jedną warstwę, lecz tym razem skupimy światło w konkretnym miejscu.
Tworzymy nową warstwę o nazwie Światło2. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne [E] i tworzymy okrągłe zaznaczenie, takie same jak na obrazku 6a. Narzędziem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełniany zaznaczenie kolorem białym. Pozbywamy się zaznaczenia [Shift+Ctrl+A], a następnie rozmywamy rozmyciem Gaussa o wartościach 40px. Wynik przedstawia obrazek 6b.

6a.
6b.

Ściągamy zaznaczenie, odwracamy je [Ctrl+I] i czyścimy [Delete]. Na chwilę obecną owoc naszej pracy powinien prezentować się tak:



7. Z jednej strony na naszą kulkę pada światło, więc z drugiej strony, z logicznego punkty widzenia, powinien znajdować się cień. Przyciemnimy więc lekko jej dolną część.
Ściągamy zaznaczenie. Tworzymy nową warstwę i nazywamy ją Cień. Zaznaczenie, tym razem bez zmniejszania o 5px, wypełniamy kolorem czarnym za pomocą kubełka [Shift+B]. Następnie wybieramy narzędzie Przesunięcie Przesuwanie [M] i przesuwamy naszą warstwę Cień 5px w dół oraz 5px w lewo, tak jak na obrazku 7a. W celu dokładnego przesunięcia używamy klawiatury - zaznaczamy naszą warstwę i naciskamy delikatnie strzałki: 5 razy strzałkę w dół oraz 5 razy strzałkę w lewo. Po przesunięciu ściągamy zaznaczenie i czyścimy [Delete] warstwę Cień (efekt przedstawia obrazek 7b). Powinno nam wyjść coś na wzór czarnego księżyca. Przesuwamy [M] go z powrotem na jego miejsce (5px w górę i 5px w prawo), a następnie rozmywamy rozmyciem Gaussa o wartościach rozmycia 25px. Wynik przedstawia obrazek 7c.

7a.
7b.
7c.

I znowu ściągamy zaznaczenie, odwracamy [Ctrl+I] i usuwamy [Delete] na warstwie Cień. Efekt jaki powinniśmy uzyskać:



8. Mamy już gotową kulkę, brakuje nam jeszcze oczu. Do ich wykonania, poza siatką, przyda nam się jeszcze parę prowadnic.
Wybieramy: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach) i tworzymy kilka prowadnic o wartościach:
  • Pionowe: 12, 16, 25, 57
  • Poziome: 52, 57, 65
Tak to powinno wyglądać:



9. Fundamenty zrobione, zabieramy się zatem do robienia oczu.
Wybieramy narzędzie Ścieżki Ścieżki (B) i rysujemy z ich pomocą kształt widoczny na obrazku poniżej (powiększenie do 400%):



Wskazówka 1: operacje na ścieżkach warto wykonywać na dużym powiększeniu.
Wskazówka 2: czwarty punkt ścieżki ustaw w pobliżu pierwszego, a następnie schwyć i przeciągnij go na punkt rozpoczynający ścieżkę.

Po utworzeniu ścieżek chwytamy je w zaznaczonych miejscach i przeciągamy według strzałek na obrazkach poniżej. Przecięcia prowadnic i siatki "przyciągną" nasz kursor, więc cała operacja nie powinna sprawić problemów. Ważne jest, by zrobić to dokładnie, tak jak jest pokazane na zrzutach.





Po odpowiednim wygięciu ścieżki powinny wyglądać tak:



10. Kolorowanie oczu jest zbliżone do barwienia kulki, więc w tym miejscu nie powinniśmy już mieć żadnych problemów.
Pobieramy zaznaczenie ze ścieżek: Zaznaczenie -> Ze ścieżki [Shift+V], tworzymy dwie nowe warstwy: Oczy oraz Oczy-kontur, a następnie wypełniamy [Shift+B] zaznaczenie kolorami: czarny dla konturu, biały dla oczu. Usuwamy zaznaczenie [Shift+Ctrl+A]. Warstwę Oczy-kontur rozmywamy rozmyciem Gaussa o wartościach 4px i umieszczamy ją pod warstwą Oczy.



11. W tym punkcie prowadnice i siatka będą nam przeszkadzać, zatem wyłączamy je: Widok -> Wyświetl prowadnice, Widok -> Wyświetl siatkę, a także dezaktywujemy ich właściwości: Widok -> Przyciągaj do prowadnic, Widok -> Przyciągaj do siatki.
Tworzymy nową warstwę o nazwie Źrenice. Pędzlem Pędzel [P] Circle (05) robimy źrenicę w mniejszym oku, natomiast Circle (11) źrenicę w większym oku.



Pędzlami Circle Fuzzy malujemy połysk na źrenicach - Circle Fuzzy (05) dla mniejszej oraz Circle Fuzzy (13) dla większej.



12. Pozostaje nam już tylko usunąć/wyłączyć Tło oraz poukładać nasze warstwy w odpowiedniej kolejności:

Ważne jest, by warstwy oczu znalazły się pod światłem oraz przyciemnieniem, ale nad warstwą Połączenie ziarna.

Tak wygląda nasz efekt końcowy zapisany bez tła w formacie PNG:


Koniec



Oczywiście do kulki można dodać sporo urozmaiceń takich jak inne elementy twarzy lub przedmioty trzymane w dłoniach. Oto efekty, jakie można uzyskać, gdy trochę pokombinujemy:


                               
               

        
BURYNA


Tutorial wykonany specjalnie dla gimpuj.info.

Starałem się opisać wszystko bardzo dokładnie i zrozumiale, więc mam nadzieję, że poradnik nie sprawił większych problemów nawet nowicjuszom.

Dodatkowo do tutoriala dołączam plik .XCF Uśmiech
Życzę miłej zabawy.



* Awatar.w.stylu.INSEKTa.xcf (34.18 KB - pobrany 1306 razy.)
« Ostatnia zmiana: 27.09.2009, 13:58:35 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
DarkHelmut
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


Prince...


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.03.2008, 17:58:47 »


a oto moje cudo Uśmiech 2
jak ja kocham experymenty ;p
Zapisane
Incognito44
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 117
Galeria Użytkownika


leniwiec alfa


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 22.03.2008, 18:39:08 »

A ja zrobiłem takie  Uśmiech




INSEKT: Zapomniałeś wyciąć nadmiar światła poza kulką. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 22.03.2008, 19:24:57 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Maziaje ₪  TapetyPixelki =D

<bardzo mądry cytat>
adisz
Gość
« Odpowiedz #3 : 23.03.2008, 11:47:02 »

nie zmieściłem się w 100x100px  Zawstydzony

« Ostatnia zmiana: 25.03.2008, 18:15:00 wysłane przez adisz » Zapisane
Alan2
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Alan2


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.03.2008, 12:54:32 »

Za niedługo zacznę tworzyć nową wersję Pac-mana =)

Mój efekt:

Uważam że wyszło mi najgorzej z was wszystkich ale będę ćwiczył.
« Ostatnia zmiana: 27.03.2008, 17:16:46 wysłane przez INSEKT » Zapisane
Adziu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika


BlueMan


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.03.2008, 15:16:20 »

Super tutek!
Szukałem tego i w końcu znalazłem! Dzięki!
Moje dzieło:
« Ostatnia zmiana: 27.03.2008, 17:17:10 wysłane przez INSEKT » Zapisane
jonahin
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.03.2008, 10:41:08 »

o to moja praca ale oczy ma troche inne xD :
Zapisane
JuNouMi
Użytkownik

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 187
Galeria Użytkownika


I'm not "√ ι ק"


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 25.03.2008, 18:18:15 »



Nie koniecznie wyszło, ale popracuję i dodam jakieś efekty Chichot
« Ostatnia zmiana: 27.03.2008, 12:41:46 wysłane przez INSEKT » Zapisane

vailet
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 27.03.2008, 17:04:34 »

bardzo fany tutek  Uśmiech


* walka.png (269.99 KB, 640x480 - wyświetlony 1829 razy.)
Zapisane
Djmarstar
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika


(co sie gapisz, tu nic nie ma)


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 29.03.2008, 08:01:37 »

Przekręciłem trochę tut jeśli chodzi o oczy, i oto co mi wyszło Mrugnięcie

Obecnie używam go na innym forum Mrugnięcie
Zapisane

Severius
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 36
Galeria Użytkownika

Severius


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 29.03.2008, 15:37:26 »

nice
Zapisane

keksxd
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 30.03.2008, 12:52:27 »

Fajne tylko się zastanawiam jak ty robisz ten miecz ?
ja zrobiłem tak, troszke inaczej bo z tłem





* Maczo.jpg (78.39 KB, 640x480 - wyświetlony 1532 razy.)
Zapisane


Yondaime
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2
Licencja: Copyright
Wiadomości: 27
Galeria Użytkownika


Fan Naruto,Gimpa i MU online


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 02.04.2008, 21:46:11 »

muszę pokazac mój wynik laugh


* boxer.png (11.73 KB, 135x135 - wyświetlony 19571 razy.)
Zapisane

NeXuS
Gość
« Odpowiedz #13 : 05.04.2008, 14:54:55 »

super tutek pierwszy raz mi cos wyszlo dosyc dobrze  Chichot


* blue_man.png (8.3 KB, 100x100 - wyświetlony 53898 razy.)
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 27
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Awatar: Kulka w stylu INSEKTa
Skocz do: