Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Neonowe linie  (Przeczytany 44133 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 24.01.2007, 19:26:56 »

Neonowe linie
Tutorial

Opracowanie: Ziomioslaw
Poziom trudności: średni





Oryginalny tutorial został przetłumaczony na prośbę użytkownika jdrazkowski.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Włączamy GIMPa i tworzymy nowy obraz o wymiarach 500 x 500 px.


Lime Point 2. Wybieramy jakiś ładny kolor tła, a następnie nieco jaśniejszy kolor pierwszoplanowy. Ja (i autor oryginału) użyje tych kolorów:
  • pierwszoplanowy: #124b7a [czerwony: 18, zielony 75, niebieski 122]
  • tła: #1b3a68 [czerwony: 27, zielony 58, niebieski 104]


Lime Point 3. Przeciągamy gradient od góry w dół obrazka - tak po przekątnej - pokazałem niżej na obrazku:



Lime Point 4. Tworzymy nową przeźroczystą warstwę, nazwijmy ją Neon.



Lime Point 5. Na nowo utworzonej warstwie malujemy kilka (no może więcej) poziomych linii - na całą szerokość obrazu. Linie te należy wypełnić kolorem białym (przy okazji przywróć już sobie domyślne kolory tła i pierwszego planu), a ich "grubość" niech waha się w granicach 2 - 3 px - mniejsze też mogą być. Grubsze raczej nie - psuje to podobno efekt.

Drobne uwagi:
Jeśli przed nakreśleniem nowej linii wciśniesz Shift, linia ta będzie idealnie prosta. Innym skrótem klawiszowym jest [Ctrl++] (czytaj: klawisz ctrl naciśnięty z klawiszem plus), który ma podobno służyć do wypełnienia. U mnie nie działał, ale sobie poradziłem.



Lime Point 6. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę warstwy i wybieramy opcję Dodaj maskę warstwy... - wybieramy opcję Biała (bez przeźroczystości).



Lime Point 7. Wybieramy narzędzie: Wypełnienie gradientem koloru. Kształt ustawiamy na Dwuliniowy. Kolory - jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy - ustawiamy z powrotem na czarny i biały.



Lime Point 8. Przeciągamy od środka ekranu w kierunku prawej strony - tak jak poniżej to pokazano.



Lime Point 9. Duplikujemy warstwę Neon 6 razy.



Lime Point 10. Zaczynając od warstwy Neon znajdującej się najniżej, wybieramy filtr: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa wartość promienia ustawiamy na 12 px.
UWAGA: musisz się upewnić, że pracujesz na warstwie, nie na jej masce - poznać to łatwo - nie będzie widać żadnego efektu, jeśli pracujesz na masce.



Lime Point 11. Przechodzimy o jedną warstwę wyżej. Wciskamy [Ctrl+Shift+F], czyli wywołanie okienka poprzednio używanego filtru i zmniejszamy promień gaussowania o 2 px.


Lime Point 12. Punkt 11sty powtarzamy, aż do najwyższej warstwy - której NIE gaussuj.



Lime Point 13. Teraz wszystkim warstwom Neon ustawiamy tryb krycia na Pokrywanie. No i gotowe.




Lime Point Koniec



Powodzenia.


« Ostatnia zmiana: 08.06.2009, 18:30:16 wysłane przez @Cakper » Zapisane
I.G.I
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 28.01.2007, 12:31:01 »

A co zrobic jesli pracujemy na masce??
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.01.2007, 12:44:18 »

Cytuj
poznać to łatwo - nie będzie widać żadnego efektu jeśli pracujesz na masce.

Jeśli pracujesz na masce, to nie zobaczysz żadnego efektu swoich działań. To jakbyś zdobywał Masade rzucając w nią fasolą. Po po prostu przełącz się na warstwę właściwą. Możesz też cofnąć dokonane zmiany.
Zapisane
South
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 10.11.2008, 11:41:22 »

Jak dla mnie dość prosty tutek, mimo iż jestem początkujący to jeden z nielicznych który mi się udał  Chichot. oto moja pracka
Zapisane
bufu
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 20.04.2010, 00:38:07 »

No to odświeżymy temat. To jest moja praca + inny tutek "Efekt wklęsłego tekstu".

Zapisane

Lady_Rose
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Lady_Rose


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.05.2010, 13:27:04 »

Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Neonowe linie
Skocz do: