Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Obraz jako tekstura dla czcionki.  (Przeczytany 4500 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dragon99919
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

dragon99919


Zobacz profil
« : 24.07.2012, 21:13:43 »

Witam. Mam taki problem... Mam pewien obraz na którym chcę napisać tekst. Rzecz w tym, że chcę aby za kolor czcionki posłużył inny obraz - jako tekstura. Jestem prawie pewny, że takie coś jest do zrobienia, ale nie mogę do tego dojść. Proszę serdecznie o pomoc i z góry dziękuję. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 26.07.2012, 21:55:33 wysłane przez bea » Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.07.2012, 21:19:07 »

Oczywiście, że się da, wystarczy poszukać w naszych tutach Chichot Tak bez szukania np.http://www.gimpuj.info/index.php/topic,17263.0.html tak od 8 punktu.
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.07.2012, 21:22:24 »

Już gdzieś o tym było na forum. Taki efekt można uzyskać na kilka sposobów. Najprościej chyba otworzyć w Gimpie obydwa obrazy jako warstwy. Obraz który ma być teksturą dla czcionki musi się znajdować na warstwie powyżej. Następnie wpisujesz tekst wybraną czcionką, klikasz PPM na warstwie tekstowej i wybierasz kanał alfa na zaznaczenie. Kolejny krok to odwrócenie zaznaczenia (Zaznaczenie -> Odwróć). Na koniec należy przejść na warstwę z teksturą, dodać do niej kanał alfa (Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa) i kliknąć DELETE. Warstwę tekstową można usunąć lub wyłączyć jej widoczność Widoczność warstwy.
« Ostatnia zmiana: 26.07.2012, 21:55:16 wysłane przez bea » Zapisane
dragon99919
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

dragon99919


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.07.2012, 21:32:22 »

Na koniec należy przejść na warstwę z teksturą, dodać do niej kanał alfa (Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa) i kliknąć DELETE.

Hej! Dzięki za odpowiedź!
Mam jednak mały problem... Gdy próbuję dodać kanał alfa na warstwie teksturowej, to ta opcja jest zwyczajnie zablokowana. Dodam, iż cały czas tekst jest zaznaczony (po odwróceniu zaznaczenia).
« Ostatnia zmiana: 25.07.2012, 23:54:58 wysłane przez bea » Zapisane
tofatodi
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 431
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.07.2012, 21:37:26 »

To znaczy że warstwa już takowy kanał ma...
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Obraz jako tekstura dla czcionki.
Skocz do: