Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak dopasować ubrania do manekina?  (Przeczytany 12048 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Emily09
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.02.2011, 19:01:39 »

Jak dopasować ubranie do manekina?
Tutorial

Opracowanie: Emily09
Poziom trudności: łatwy




Tutaj dowiecie się jak w prosty sposób dopasować zupełnie niepasujące ubrania do manekina. Do napisania tego tutorialu zainspirowało mnie parę stron, gdzie jestem projektantką. Postanowiłam podzielić się z Wami moją wiedzą, bo słyszałam, że niektórzy mają z tym problem. Radzę brać ubrania z jednokolorowym tłem (najlepiej białym) i, jeśli chodzi o kurtki/bluzki, z rękawami w miarę szeroko rozłożonymi i prostymi.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy w Gimpie manekina, na którym będziemy "tworzyć" i ubranie. Ja wybrałam takiego manekina:
Lime Point 2. Kopiujemy ubranie ( Edycja -> Kopiuj lub Ctrl + C ) i wklejamy je do okna z manekinem ( Edycja -> Wklej lub Ctrl + V )
Lime Point 3. Wybieramy z menu Warstwa -> Nowa warstwa . Nie zmieniamy nic, tylko klikamy Ok .
Lime Point 4. Wybieramy z przybornika narzędzie Zaznaczenie rozmyte  Magiczna różdżka , klikamy na tło wokół ubrania i naciskamy na klawiaturze Delete . Jeśli ubranie jest większe i w oknie się "ucięło" wybieramy z przybornika Przesunięcie  Przesuwanie [M] , przesuwamy ubranie i ponownie wybieramy Zaznaczenie rozmyte  Magiczna różdżka i wymazujemy tło.


Lime Point 5. Wymazujemy to, czego tzw. "różdżka" nie wymazała Gumką  Gumka [Shift+E] . Możemy przybliżyć Lupą  Zoom [Z] .
Lime Point 6. Teraz zmniejszamy ubranie za pomocą narzędzia Skalowania  Skalowanie [Shift+T] i narzędziem Przesunięcie  Przesuwanie [M] Dopasowujemy do manekina. Rękawy/nogawki etc. mogą wystawać. To nic nie szkodzi, później zajmiemy się dopasowaniem. Wystarczy, że ubranie będzie w wielkości pasującej do manekina.
Lime Point 7. Teraz czas na dopasowanie rękawów, nogawek i innych części do manekina. Przydadzą się takie narzędzia jak: Odręczne zaznaczanie obszarów czyli tzw. Lasso  Lasso [F], Skalowanie  Skalowanie [Shift+T], Obrót Narzędzie do obracania [Shift+R], Lupa  Zoom [Z], Przesunięcie  Przesuwanie [M], Klonowanie  Klonowanie [C], ewentualnie Nachylenie [Shift+S] .  We wszystkich ubraniach kolejność wykonywania danych czynności nie będzie identyczna, dlatego napiszę tylko jak ja to zrobiłam:
 Orange Point Przybliżam rękaw narzędziem Lupa  Zoom [Z] . Zaznaczam narzędziem Odręczne zaznaczanie obszarów  Lasso [F]  lewy rękaw.
 Orange Point Wybieram z menu Zaznaczenie -> Oderwij .
Orange Point Narzędziem Przesunięcie  Przesuwanie [M] dopasowuję rękaw do ręki. Następnie wybieram Obrót  Narzędzie do obracania [Shift+R] obracam rękaw tak, żeby pasował. Później wybieram z menu Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy [Shift+L] , klikam PPM na warstwę Oderwane zaznaczenie i klikam Zakotwicz warstwę . Narzędziem Gumka  Gumka [Shift+E] wymazuję nierówności, które pojawiły się po dopasowaniu rękawa.
 Orange Point Powtarzam powyższe kroki na drugim rękawie.
Lime Point 8. Na koniec łączymy obydwie warstwy ze sobą lub kasujemy warstwę z manekinem w zależności od tego, do czego potrzebne jest nam ubranie. Tak powinno wyglądać na koniec:




A teraz pokażę, jak dopasować spodnie

Lime Point 1. Wykonujemy punkty 1,2,3,4,5,6 z pierwszego tutorialu.
Lime Point 2. Z nogawkami będzie nieco inaczej. Przybliżamy nogawkę Lupą  Zoom[Z]. Wybieramy z przybornika narzędzie Odręczne zaznaczanie obszarów  Lasso [F], zaznaczamy nogawkę i klikamy Zaznaczenie -> Oderwij .
Lime Point 3. Narzędziem Obrót  Narzędzie do obracania [Shift+R] obracamy nogawkę, przesuwamy i dopasowujemy do nogi.
Lime Point 4. Otwieramy okno z warstwami ( Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy [Shift+L]), klikamy PPM na warstwę Oderwane zaznaczenie i wybieramy Zakotwicz warstwę . Następnie powtarzamy krok 2 i 3 na drugiej nodze.
Lime Point 5. Wybieramy z przybornika narzędzie Klonowanie  Klonowanie [C] , naciskamy na klawiaturze Ctrl i lewym przyciskiem myszki w dowolnym miejscu na ubraniu. Następnie "zalepiamy" dziury, które powstały po obróceniu nogawek.
Lime Point 6. A oto efekt końcowy:
Lime Point Koniec


Mam nadzieję, że tutorial się Wam spodobał i przydał.
Miłego GIMPowania Uśmiech




Krótki poradnik uczący ubierania manekinów.
« Ostatnia zmiana: 12.02.2012, 01:08:44 wysłane przez Typhon » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Jak dopasować ubrania do manekina?
Skocz do: