Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Generowanie renderu planety  (Przeczytany 78643 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 20.09.2006, 17:38:12 »

Generowanie renderu planety
Tutorial

Opracowanie: Ziomioslaw
Poziom trudności: średni





Autor pracował na wymiarach 3000x3000, ale ja zastosowałem mniejsze wymiary i pracowałem na 1000x1000, żeby nie obciążać swojego sprzętu.
Tutek na zamówienie: Krzyska
Pragnę zaznaczyć, że jest to tylko luźne tłumaczenie (nie jest słowo w słowo - raczej na podstawie), nie jestem autorem koncepcji.

Praca autora: http://www.marvinxart.com/tutorials/planet/25.jpg

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 3000x3000 px (ja pracowałem na wymiarach 1000x1000 px) z czarnym tłem.

Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy ją powierzchnia. Na warstwie powierzchnia wykonujemy filtr Plazmy (Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma...) z ustawieniami:
  • Ziarno losowości: Wylosuj
  • Turbulencje: 4,0



Lime Point 3. Teraz wchodzimy w Kolory -> Desaturacja, a następnie Kolory -> Barwienie z ustawieniami:
  • Odcień: 94
  • Nasycenie: 64
  • Jasność: 49



Lime Point 4. Następnie wchodzimy w Filtry -> Odwzorowania -> Stwórz bezszwowy. To jest punkt opcjonalny, niemniej jednak zalecam jego wykonanie dla lepszego efektu naszej pracy.



Lime Point 5. Tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy ją chmury. Na warstwie chmury stosujemy filtr Plazmy (Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Plazma...) z ustawieniami:
  • Ziarno losowości: Wylosuj
  • Turbulencje: 2,5



Lime Point 6. Na warstwie chmury stosujemy Desaturację (Kolory -> Desaturacja). Później wchodzimy w Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie.... W tym filtrze skorzystamy z domyślnych wartości suwaków. Dla osób nieobeznanych z tym narzędziem podpowiem, że po wybraniu opcji na miniaturce obrazka, jaką widzimi z lewej strony należy poklikać. Będziemy korzystać z trybów Zwinięcie PWZ i Zwinięcie ZWZ - oczywiście bez przesady. Kiedy już skończymy deformować klikamy na OK i czekamy.






Lime Point 7. Kiedy GIMP skończy wykonywać operacje związane z w/w filtrem wchodzimy w menu Filtry -> Odwzorowania -> Stwórz bezszwowy.



Lime Point 8. Ten punkt jest opcjonalny, ale dla lepszego efektu naszej pracy dobrze jest go wykonać. Tworzymy dwie nowe warstwy (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy je odwzorowanie1 i odwzorowanie2 (warstwa odwzorowanie2 musi być bezpośrednio nad warstwą odwzorowanie1). Jeśli nie chcesz wykonywać tego punktu przejdź od razu do punktu 11.

Lime Point 9. Teraz wybieramy warstwę odwzorowanie1 i stosujemy na niej filtr Jednolitych chmur (Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury...) z ustawieniami:
  • Ziarno losowości: Wylosuj
  • Szczegóły: 15
  • Turbulencje: odznaczone
  • Kafelkowe: zaznaczone
  • Rozmiar X: 4,0
  • Rozmiar Y: 4,0



Lime Point 10. Teraz wybieramy warstwę odwzorowanie2 i powtarzamy ostatni filtr (Filtry -> Powtórz "Jednolite chmury" [Ctrl+F]). Następnie zmieniamy tryb krycia warstwy odwzorowanie2 na Różnica, a następnie łączymy ją z warstwą niżej (PPM na warstwie -> Połącz w dół).



Lime Point 11. Następnie na warstwie odwzorowanie1 wykonujemy Inwersję (Kolory -> Inwersja).



Lime Point 12. Przesuń warstwę odwzorowanie1 tuż nad warstwę Tło. Naszym oczom powinny ukazać się ukryte dotychczas chmury.

Lime Point 13. Przed nami kolejny długi etap. Jeśli pracujesz na wymiarach 3000x3000 to zduplikuj każdą warstwę (Warstwa -> Duplikuj warstwę Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) i w nazwie każdej kopii zamień tekst kopia:... na backup:.... To oczywiście etap opcjonalny, ale przyda się, jeśli zbytnio namieszamy w następnych punktach. Żeby kopie nam nie przeszkadzały wyłączamy ich widoczność (Widoczność warstwy).

Lime Point 14. Wybieramy warstwę chmury i stosujemy na niej filtr Odwzorowania obiektu (Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu...) z ustawieniami (nikt nie broni Wam eksperymentować):

Zakładka Opcje
  • Obiekt docelowy: Sfera
  • Przezroczyste tło: zaznaczone
  • Ułóż kafelkowo obraz: odznaczone
  • Utwórz nowy obraz: odznaczone
  • Głębia: 5,0
  • Próg: 0,250

Zakładka Światło
  • Typ źródła światła: Bez światła
  • Kolor źródła światła: biały

Zakładka Materiał
  • Otaczające: 0,30
  • Rozproszone: 1,00
  • Rozproszone: 0,50
  • Odbłysków: 0,50
  • Podświetlenie: 27,00

Zakładka Ułożenie
  • X: 0,50000
  • Y: 0,50000
  • Z: 0,90000
  • X: 148,2
  • Y: 0,0
  • Z: 0,0



Lime Point 15. Dlaczego wyłączyliśmy światło? Światłem zajmiemy się sami, będziemy mieć nad nim większą kontrolę i komputer nie będzie musiał wyliczać tego światła (czyt. trwa to krócej).

Lime Point 16. Jako aktywną wybieramy warstwę powierzchnia i wykonujemy na niej filtr Odwzorowania obiektu (Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu...) z ustawieniami z punktu 14.



Lime Point 17. Jeśli pominąłeś/aś punkt 8 przejdź od razu do punktu 18. Jako aktywną wybierz warstwę odwzorowanie1 i wywołaj okno filtru Odwzorowanie obiektu (Filtry -> Wyświetl ponownie "Odwzorowanie obiektu" [Shift+Ctrl+F]). W oknie filtru przechodzimy na zakładkę Ułożenie i ustawiamy suwak Z podkategorii Położenie na 0,91000 i klikamy OK. Chodziło nam o to, aby uzyskana sfera była nieco większa, niż poprzednia - w ten sposób unikniemy pewnych niedoskonałości na warstwie powierzchnia.

Tak powinien wyglądać nasz obraz:



A tak powinna wyglądać warstwa odwzorowanie1:


Lime Point 18. Teraz zajmiemy się cieniem. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [E] i zaznaczamy okrąg przytrzymując jednocześnie klawisze Shift i Ctrl tak, jak na screenie.

Screen w powiększeniu 66,7%


Lime Point 19. Tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy ją cień i umieszczamy ją na samej górze. Następnie wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] zaznaczenie kolorem czarnym. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]) i stosujemy filtr Rozmycia Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... z ustawieniami (jeśli masz mniejszy obraz zmniejsz wartości):
  • Poziomo: 500,0
  • Pionowo: 500,0
  • Typ rozmycia: RLE



Lime Point 20. Teraz dobrze byłoby wyłączyć widoczność (Widoczność warstwy) warstwy odwzorowanie1 (jeśli taką masz w palecie warstw).

Lime Point 21. W tym punkcie będziemy działać podobnie, jak przy tworzeniu warstwy cień. Wybieramy narzędzie Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [E] i zaznaczamy tak, jak na screenie. Poza zaznaczeniem ma być tylko taki cienki rąbek planety.

Screen w powiększeniu 66,7%


Lime Point 22. Kiedy już skończymy zaznaczać tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Sfift+Ctrl+N]) i nazywamy ją podświetlenie. Następnie odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] je kolorem białym.

Lime Point 23. Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A]) i stosujemy filtr Rozmycia Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) z ustawieniami (jeśli masz mniejszy obraz zmniejsz wartości):
  • Poziomo: 50,0
  • Pionowo: 50,0
  • Typ rozmycia: IIR


Lime Point 24. Jako aktywną zaznaczamy warstwę powierzchnia, klikamy na niej PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie. Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]), przechodzimy na warstwę podświetlenie i czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]).



Lime Point 25. Tworzymy nową warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa... [Shift+Ctrl+N]) i nazywamy ją rozproszenie. Teraz będziemy postępować podobnie, jak przy tworzeniu warstwy podświetlenie, oczywiście z pewnymi zmianami. Po pierwsze granice zaznaczenie stawiamy między granicą cienia, a podświetlenia planety. Dla porządku napiszę kolejne kroki:
  • Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I][/b])
  • Wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] zaznaczenie kolorem białym
  • Usuwamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Shift+Ctrl+A])


Lime Point 26. Następnie korzystamy z filtra Rozmycia Gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa) o podanych niżej parametrach (jeśli masz mniejszy obraz użyj ok. połowy wartości, jaką rozmywałeś cień):
  • Poziomo: 300,0
  • Pionowo: 300,0
  • Typ rozmycia: IIR


Lime Point 27. Klikamy PPM na warstwie powierzchnia -> Kanał alfa na zaznaczenie. Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]), przechodzimy na warstwę rozproszenie i czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Przesuwamy warstwę podświetlenie nad warstwę rozproszenie.



Lime Point 28. Jeśli dobrze się przyjrzymy można dostrzec ciemne linie (choć niekoniecznie) - są to granice poszczególnych warstw. Spokojnie, za chwilę zajmiemy się ich usuwaniem. Uruchamiamy filtr Zmiany koloru w alfę (Kolory -> Zmień kolor w alfę). Ustawiamy kolor na czarny. Linie powinny zniknąć, choć niekoniecznie - to wszystko zależy od rozmyć.

Lime Point 29. Teraz zmieniamy tryby krycia warstw:
  • podświetlenie - Miękkie światło
  • rozproszenie - Miękkie światło
  • cień[/i] - Zwykły
  • chmury[/i] - Twarde światło
  • powierzchnia[/i] - Zwykły

To wszystko czyni nasz obraz o 100% lepszym - spójrz!



Lime Point 30. Nadszedł czas na wykorzystanie warstwy odwzorowanie1. Przejdźmy na warstwę powierzchnia i zastosujmy na niej filtr mapowania wypukłości (Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości) z ustawieniami:
  • Mapowanie wypukłości: odwzorowanie1
  • Typ mapowania: Liniowy
  • Wzmocń ciemne kolory: zaznaczone
  • Odwracaj mapowanie wypukłości: odznaczone
  • Kafelkowe mapowanie wypukłości: odznaczone
  • Azymut: 135,0
  • Wzniesienie: 39,99
  • Głębia: 65
  • Przesunięcie X: 0
  • Przesunięcie Y: 0
  • Poziom przezroczystości: 0
  • Otaczające: 0



Lime Point 31. Następnie ponawiamy użycie tego samego filtru (Filtry -> Powtórz "Mapowanie wypukłości" [Ctrl+F]).



Lime Point 32. Teraz nadszedł czas na pokolorowanie chmur (pamiętamy chyba, że są czarno-białe). Przechodzimy na warstwę chmury i stosujemy barwienie (Kolory -> Barwienie) z ustawieniami:
  • Odcień: 15
  • Nasycenie: 58
  • Jasność: 54



Lime Point 33. Pojedyncze warstwy podświetlenie i rozproszenie nie zawsze gwarantują dobry efekt. Warto je duplikować, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Na tym obrazku widzimy 2 warstwy rozproszenie i 2 warstwy podświetlenie z odpowiednio ustawionym kryciem. Ostatnią uwagą jest przypomnienie, iż cień zasłania nie tylko planetę - warto o tym pamiętać, gdy chcemy umieścić planetkę na innym tle niż czarne. Wypełnij Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] kolorem białym, jeśli mi nie wierzysz. Aby to naprawić przechodzimy na warstwę powierzchnia i klikamy na niej PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie. Przejchodzimy na warstwę cień i odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]). Następnie czyścimy zaznaczenie (Edycja -> Wyczyść [Delete]).

Lime Point 34. Na koniec pozostaje nam tylko zeskalować obraz (Obraz -> Skaluj obraz...) do wymiarów 1000x1000, jeśli mamy inne. Polecam użycie interpolacji Brak - jest najszybsza, a czasem daje lepsze efekty.



Lime Point Koniec



Zainteresowani mogą też skorzystać ze skrytpu, znalezionego na stronie: http://home.tele2.fr/auroreblender/gimp/planet_en.html przez PrimalBeast.

Za błędy przepraszam - sporo tego tekstu, mam nadzieje, że się komuś przyda.

Miłego GIMP-owania Uśmiech.

« Ostatnia zmiana: 27.08.2009, 14:58:06 wysłane przez Qba_ » Zapisane
PatrykW
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

PatrykW


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.03.2007, 09:02:40 »



Mi wyszło coś takiego.
Zapisane
ViruS Riddle
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 22
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 20.10.2007, 20:51:16 »

całkiem fajne Uśmiech

mój efekt:
Zapisane

Trupek
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Wiadomości: 54
Galeria Użytkownika


fotopstrykacz


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.10.2007, 22:09:14 »

poniżej mój wynik

Zapisane


Pozdrawiam - Maciek
Pafelski56
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Pafelski56


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.11.2007, 00:06:58 »

Super tut eferkt końcowy barrdzo mi sie podoba  Duży uśmiech


Zapisane

soker4
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

soker4


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.11.2007, 19:25:03 »

Fajny tutek.

A oto mój efekt końcowy.

Zapisane
Ancalime
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.01.2008, 18:46:26 »

Mam kłopot. Robię tak jak jest w tutku ale w kroku 6 przy warstwie podświetlenie nie wychodzi mi na planiecie ta najjaśniejsza częsc tylko obód czarny. Co mam zrobić?
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.01.2008, 22:09:52 »

możesz napisać dokładniej?
Zapisane
Kage
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Kage


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 25.01.2008, 09:41:27 »

A oto moja pracka:
http://img214.imageshack.us/img214/1579/planetabz7.gif

PS: dodałem jeszcze gwiazdki!!
« Ostatnia zmiana: 15.02.2009, 17:07:54 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
Kubix92
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Kubix92


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 26.01.2008, 21:44:11 »

Super tutuek, mi wyszlo cos takiego:
http://img140.imageshack.us/my.php?image=planetayr2.png

P.S.
Jestem nowy i niektórych rzeczy nie wiem. Więc, liczę na czyjąś pomoc. Jak zroić takie efekt świetlny jak ma Trupek ? Chodzi o to, aby gwiazdy w pobliżu światła barwiły się tak jak ono. Prosze o pomoc.
Zapisane
Pingwin2216
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Pingwin2216


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 13.02.2008, 14:06:43 »

Powiem szczerze nie wiem o co chodzi z tymi warstwami biorę nowa warstwa ale nie wiem jak potem te warstwy zobaczyć pomóżcie proszę  Niezdecydowany a i jeszcze nie wiem jak te kratki robić , żeby widać było te cienie

Sorrki , że zawracam wam tym głowę ale mam Gimp-a od dwóch dni
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.02.2008, 14:20:28 »

A te nowe warstwy to przypadkiem nie są przeźroczyste?

Jak jesteś nowy w GIMPie, to pobaw się nim, załóż nowy obrazek, posmaruj coś po nim, dodaj nową warstłe, znowu posmaruj, sprawdź co się dzieje, jak pobawisz się widocznością tych warstw, itp.
Zapisane
Pingwin2216
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

Pingwin2216


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 13.02.2008, 15:28:26 »

Słuchaj nie o to mi chodzi ma namyśli , że jak zakładam nową warstwę to nie wiem co się dzieje z tą wcześniejszą a chcę do niej wrócić . Mam namyśli ten tutek :-)

Powiem szczerze wyszła mi szara kulka na kratkowanym tle

HELP ME !

« Ostatnia zmiana: 13.02.2008, 20:31:17 wysłane przez Pingwin2216 » Zapisane
Lenoxxi
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 188
Galeria Użytkownika


Chojrak ;)


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 17.02.2008, 18:28:53 »

Kratkowate tło symbolizuje brak jakiegokolwiek tła...
A szara jest pewnie przed barwieniem...
Zapisane

Stop pokemonom!!
Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Generowanie renderu planety
Skocz do: