Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeNauka fotografowaniaWątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - trójpodział kadru
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - trójpodział kadru  (Przeczytany 51733 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 12.08.2010, 02:47:28 »

Chciałem napisać coś własnymi słowami, ale jednak przytoczę Wam fragment z książki Bryana Petersona, który jak nikt potrafi pisać o fotografii w sposób ciekawy, wciągający i bez zbędnych formułek.

Złoty podział i reguła trójpodziału.

Ludzki umysł poszukuje porządku, dlatego jego reakcją na chaos jest natychmiastowy alarm, a następnie próba narzucenia porządku. Weźmy na przykład następstwa tornada, które jest destrukcyjne i często powoduje śmierć. Wracając do życia z głębi piwnic, ludzie zaczynają oceniać sytuację – szukają kształtów, kolorów, linii i rozpoznawalnych wzorów, które pomagają określić rozmiary szkód. W ciągu minut umysł robi porządek  - określa granice, na przykład: „Mamy pas zniszczeń o szerokości dwóch bloków na długości około kilometra”. To działanie umysłu jest całkowicie mimowolne i natychmiastowe.

Czy będzie to tornado, czy coś taki prostego, jak składanie z części modelu samolotu, umysł zrobi wszystko by w chaosie zaprowadzić porządek. Aby czuć się bezpiecznie, mózg potrzebuje porządku. Potrzeba to rozciąga się także na sztukę. W istocie każdy udany obraz jest wynikiem porządku i spójności kompozycji. Starożytni Grecy, żeby lepiej wyrazić porządek i to, co uważali za kompozycyjne ideały, wymyślili wytyczne dla proporcji, które są stosowane do dziś: złoty podział. Dotyczyło to prostokąta, w którym długość krótszego boku stanowiła około dwóch trzecich długości boku dłuższego, na przykład prostokąt o wymiarach 20 x 13cm. Proporcja ta stałą się także w dużej mierze standardem dla greckiej architektury.

Wkrótce artyści zaczęli zaspokajać preferencję oka do podziału na trzy części i nakładali wyimaginowana siatkę złożoną z dwóch równomiernie rozłożonych poziomych i pionowych linii na ten idealny prostokąt, dzieląc kształt na dziewięć równych części, które są także w idealnych proporcjach. Owa wymyślona siatka, której artyści używają do określania optymalnego położenia obiektu, znana jest jako reguła trójpodziału. Twórcy zdali sobie sprawę, że sukces obrazu zależy od tego, jak umieścili ważny element kompozycji w odniesieniu do linii i punktów ich przecięcia. Umieszczanie ważnych elementów wzdłuż linii często w istotny sposób poprawiało kompozycję. Fakt, że systemu tego używa się do dzisiaj we wszystkich sztukach graficznych, świadczy o jego prawdziwości.

Reguła trójpodziału jest stosowana w fotografii, podobnie jak w malarstwie  (...). Aby zastosować tą regułę podczas patrzenia przez wizjer aparatu należy podzielić kadr na trzy części, zarówno w poziomie jak i w pionie, i wyobrazić sobie tę siatkę nałożoną na obraz w momencie komponowania.(...)

Choć każdy obraz lub pomysł zaczyna się z jakąś dozą niepewności, istnieje jedna stała: rzadko się zdarza, by kompozycja była udana, jeśli przestrzeń i elementy są podzielone na połowę. Dzieląc kadr na dwie równe części - na przykład linią horyzontu - narażamy się na ryzyko zarejestrowania kompozycji, która będzie nieokreślona i w konsekwencji, niezdecydowana.

Gdy obiekty lub tematy są traktowane równoważnie, często - choć nie zawsze - znoszą się nawzajem.

W świecie sportu gry rzadko kończą się remisem, aby wyłonić zwycięzcę, często stosowane są dogrywki (...). Na scenie politycznej (...) wybory prezydenckie także nie mogą zakończyć się remisem. Podobnie w kompozycji fotograficznej oko domaga się zdecydowanego "zwycięzcy" - elementu w kadrze, który ma zdecydowanie większe znaczenie niż pozostałe części. Dzielenie powierzchni kadru na trzy pomaga fotografowi zrealizować to wymaganie.

Jako fotografowie mamy wiele wyborów. Aby określić najważniejszy element w kompozycji, musimy zadać sobie szereg pytań. O czym ma być zdjęcie? Co powinienem w nim zawrzeć lub wyłączyć? Czy większą uwagę odbiorcy ma dotyczyć części poniżej, czy powyżej linii horyzontu? Czy temat główny ma być w lewej trzeciej części, czy w prawej? Oraz jak zdjęcie powinno być finalnie skomponowane?

*** Bryan Peterson - "Kompozycja bez tajemnic"


I tyle z książki. Teraz przykłady trójpodziału z zakamarków mojego dysku:

1.

Tego poranka, gdy doszedłem na szczyt, aby podziwiać wschód słońca, chmury były bardzo nisko i można było podziwiać je tak samo jak z samolotu. Szczyt Crohaun (484m n.p.m.) w górach Comeragh, Irlandia. Aby dojść na szczyt trzeba wyruszyć znad oceanu i maszerować przez cztery godziny między farmami i krowami. Ewentualnie można podjechać samochodem prawie pod sam szczyt. Na szczycie stoi Krzyż Nadziei i Pokoju wzniesiony w 1987 roku, przy którym okoliczna ludność zgromadziła się w 1993r, aby modlić się o pokój w Bośni i w Irlandii, na dowód czego wmurowano w krzyż upamiętniającą tablicę.

Na tym zdjęciu linia horyzontu dzieli zdjęcie na dwie części. Jedną trzecią zajmuje ziemia, dwie trzecie niebo. Dodatkowo krzyż i słupek dzielą kadr na trzy pionowe części. Słońce jest w centralnej, tzw. "martwej" części kadru i wzrok skupia się na krzyżu, a słońce zostaje częściowi zapomniane przez oglądającego.



2.

Na okolicznych szczytach można zauważyć zawieszającą się "kołderkę". Chmury na moment zawisają na szczycie, aby po chwili dalej powoli sunąć nad ziemią.

Aby pokazać tą chmurę postanowiłem podzielić kadr właśnie na trzy części, dzięki czemu zyskałem dodatkowo wrażenie przestrzenności. Gdybym chmurę umieścił w środku kadru, zdjęcie nie miałoby wymowy i do końca nie byłoby wiadomo co chcę pokazać.



3.

Hore Abbey w miejscowości Cashel w Irlandii. Widok z Rock of Cashel. Na co dzień wokół ruin pasą się krowy. Aby się tam dostać trzeba przejść około 200 metrów ścieżką przez pastwisko, na którym na pewno niejeden byk się pasie. Nie radzę ubierać się na czerwono.

Tutaj postanowiłem podzielić kadr na trzy części pod względem planów, a nie linii horyzontu. Pierwszy plan - ruiny - dodatkowo znajdują się w tzw. "mocnym punkcie", czyli na przecięciu linii trójpodziału. Drugi plan to pastwiska ciągnące się aż do lasu, który rozpoczyna trzeci plan. Mógłbym przekadrować zdjęcie do rozmiaru panoramy usuwając niebo i horyzont. Zdjęcie nadal byłoby podzielone na trzy części. Na pewno dodałoby to mocy, poprzez skierowanie uwagi dokładnie na ruinach. Pozostałem jednak przy tej wersji.



4.

To zdjęcie wykonałem na szybko z pociągu relacji Bydgoszcz - Gdynia Główna. Gdy pociąg dojeżdżał do stacji Laskowice Pomorskie, zmierzyłem światło i ustawiłem w przybliżeniu czas naświetlania i przysłonę, aby później mieć więcej czasu na kadrowanie podczas bardzo krótkiego postoju pociągu na stacji. Starałem się sfotografować miejsce, ale też dodać do tego jakąś sytuację, aby zdjęcie nabrało troszeczkę dynamiki.

Tutaj kadr podzieliłem na trzy części (wagon i dach peronu) wydzielając z niego mniejsze zdjęcie samego peronu i osoby spieszącej się, żeby wsiąść. Zwróć uwagę na to, że kadr jest podzielony na trzy, pomimo tego, że horyzont wypada na środku. Jest to jedna z kompozycji z zagadką. Dlaczego osoba na zdjęciu w jakiś sposób przyciąga wzrok i nie pozwala się skupić na całości kompozycji? Wyobraźmy sobie, że nasze zdjęcie to tylko cztery pola obejmujące sam peron i podróżującą osobę. Gdy na to nałożymy siatkę trójpodziału kadru, okaże się, że osoba jest dokładnie w trzeciej prawej części zdjęcia.



5.

Mieszkam w małej miejscowości nad uroczą zatoczką nad oceanem. Podczas przypływu jest tutaj cudownie. Jednak odpływ ukazuje głupotę ludzi. Poświęciłem rolkę filmu, aby sfotografować to, co ocean kryje na dnie. Zrobiłem duże odbitki i małą anonimową wystawę w uczęszczanym miejscu. Po tygodniu, gdy zdjęcia zmył deszcz, nadbrzeżne śmieci z zatoki zniknęły za sprawą służb komunalnych. Niestety społeczności to nic nie nauczyło i śmieci znów się pojawiają.

Na tym zdjęciu starałem się jedynie umieścić rower w mocnym punkcie  (czyli na przecięciu linii złotego podziału). aby przyciągał wzrok oglądającego. Dodatkowo mocno skontrastowałem w późniejszej obróbce, w celu wyciągnięcia zarysu fal, żeby oglądający nie miał wątpliwości, że rower znajduje się w wodzie.
 

Pozdrawiam
Kamil


Zdjęcia 1,2,3 zrobione Nikonem D60, natomiast 4 i 5 Zenitem 12XP na negatywie Fujifilm Neopan Pro ISO400.
Zdjęcia i opisy na licencji Creative Commons (CC-NC-BY-SA). Możesz kopiować poglądowe zdjęcia i opisy do innych stron, blogów etc. Pamiętaj tylko, aby mnie o tym poinformować, a u siebie dodać informację o autorze.
« Ostatnia zmiana: 12.08.2010, 15:53:36 wysłane przez kaef » Zapisane

kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 12.08.2010, 15:22:23 »

Oczywiście wątek jest otwarty i zapraszam do dyskusji i pytań w tym temacie.
Zapisane

lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.08.2010, 12:26:07 »

Mógłbyś pokazać jak wygląda źle wykonane zdjęcie?  Mrugnięcie
Zapisane

kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 15.08.2010, 15:38:35 »

Nie ma źle wykonanych zdjęć:D Jeśli fotograf świadomie łamie zasady, nawet te podstawowe, jak np, prosty horyzont, to zdjęcia mogą być naprawdę ciekawe. Spójrz na ten reportaż: http://tygodnik.onet.pl/1125,58896,1,lato_w_pelni__fot_tomasz_wiech,lato_w_pelni,fotoreportaz.html
Pytanie brzmi: Dlaczego taki reportaż za stypendium Ministerstwa Kultury? Lepszych się nie dało? Oczywiście, że się dało ale... Ale co?

Póki co nie mam możliwości do pstryknięcia kilku fotek poglądowych, żeby pokazać jak (zwykle) nie powinno się kadrować, Umarła moja cyfrówka, a rolka filmu droga:D Spróbuję przeszukać archiwum troszkę jak będę miał czas.

PS: Czy może chodzi Ci o konkretnie moje źle wykonane zdjęcia? Mam takich setki. Zwykle 1 na 25 zdjęć jest poprawne, a 1/100 poprawnych mi się podoba. Póki co chyba 10 fotek na 15000 (w tym około pół tysiąca na negatywie) zebrało jakieś tam pozytywne opinie u zawodowych fotografów:P
Zapisane

lion.
√ ι ק

Reputacja: 11 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 222
Galeria Użytkownika


strach pomyśleć że lion. się tak leni!


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 15.08.2010, 21:34:22 »

No wiesz... Chichot.
Styczności z aparatem nie mam wiele. Jestem takim o noobkiem. Czytam i czytam z dokładnością ten poradnik, i się zastanawiam: po co? Przeczytałem to dwa razy w drobnych uskokach, i jedynie co mi przyszło do głowy to to, że te 2/3 są po to aby zwrócić naszą uwagę, a pozostała 1/3 to z reguły tło (niebo itp.).

Dalej mnie ciekawi, jak wygląda zrobione źle zdjęcie z zastosowaniem tejże techniki... Możesz napisać po co fotografowi ta wiedza/technika trój podziału Mrugnięcie.
Zapisane

kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 15.08.2010, 22:49:36 »

Cytuj
Dzieląc kadr na dwie równe części - na przykład linią horyzontu - narażamy się na ryzyko zarejestrowania kompozycji, która będzie nieokreślona i w konsekwencji, niezdecydowana.

Gdy obiekty lub tematy są traktowane równoważnie, często - choć nie zawsze - znoszą się nawzajem.

Tak działa ludzki umysł i oko. Gwarantuję:D Szukałem zdjęć w tym co mam (3/4 archiwum spaliło się razem ze starym dyskiem dwa miesiące temu), ale nie mogę wynaleźć kadrów podzielonych na pół, bo ich nie robię:D

Tutaj masz proste przykłady, jak nudno wyglądał oryginał, a jak przekadrowany. http://jazdzyk.nazwa.pl/asia/index1.html

http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_kompozycji_-_regula_trojpodzialu/id/60
« Ostatnia zmiana: 15.08.2010, 23:25:23 wysłane przez kaef » Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 16.08.2010, 12:02:01 »

Możesz napisać po co fotografowi ta wiedza/technika trój podziału Mrugnięcie.
Nie tylko fotografowi, taka kompozycja i złoty podział używane są w każdej sztuce wizualnej, nieważne czy to malarstwo, rysunek, webdesign, czy nawet robienie sygn(i)atur.

Potrzebna jest zwyczajnie po to, żeby tworzyć ciekawe i estetyczne prace...

Wyobraziłem sobie taki wykład na ASP, profesor produkuje się nt. zasad kompozycji i w pewnym momencie student Wiktor pyta: "Ale tak w ogóle to po co nam ta wiedza?". Język
Zapisane

Sidyk
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 119
Galeria Użytkownika


I <3 8mm


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.10.2010, 00:32:23 »

Fajnie, na temat złotego podzialu posiadam pewne informacje, tyle ze (przyznam sie bez bolu) nie chce mi sie co zdjecie, badz serie zdjec odpalac Live View... Osobiscie sam staram sie w wizjerze celowac w punkty Uśmiech
Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08.10.2010, 08:08:47 »

Zlotko a jak zalozysz inna matowke to co wtedy? ANo własnie.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Sidyk
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 119
Galeria Użytkownika


I <3 8mm


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 08.10.2010, 10:49:29 »

Zlotko a jak zalozysz inna matowke to co wtedy? ANo własnie.

O tym nie pomyslalem, po za tym fotografuje od 3 miechow Język
Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 08.10.2010, 19:13:44 »

i teraz mozesz sobie najlatwiej narobic zlych nawykow ;p
Zapisane

Dorwać mnie można na:
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.11.2010, 23:12:42 »

Traktuje pare praktycznych rad z teorii jak busole do fotografowania,niestety zazwyczaj jestesmy zdeterminowani okolicznosciami wiec musimy sie decydowac na wykorzystywania warunkow w ,ktorych mamy mozliwosc zrobienia zdjecia.nie pozostaje nam wiec na liczenie na lut szczescie.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 20.11.2010, 12:03:56 »

Traktuje pare praktycznych rad z teorii jak busole do fotografowania,niestety zazwyczaj jestesmy zdeterminowani okolicznosciami wiec musimy sie decydowac na wykorzystywania warunkow w ,ktorych mamy mozliwosc zrobienia zdjecia.nie pozostaje nam wiec na liczenie na lut szczescie.
Albo jestem tak spiacy albo pierniczysz jak potluczony.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 20.11.2010, 16:51:30 »

@EN: Ja głosuję za drugą opcją:D
kon brzmi identycznie jak użytkownik Uboot z innego forum fotograficznego:D

@kon: po to masz guziczki do zmieniania ustawień w aparacie, żeby móc fotografować wg własnej wizji w różnych warunkach i miejscach. No, chyba, że pstrykasz kompaktem z jednym guzikiem i trybem 100% auto.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeNauka fotografowaniaWątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - trójpodział kadru
Skocz do: