Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Folder w Windows XP  (Przeczytany 115237 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 12.12.2007, 01:22:08 »



Opracowanie: INSEKT
Poziom trudności: łatwy






Na pewno nie jednemu z was bardzo podobają się ikonki wykonane przez Sebastiana, które można wykorzystać w swoim systemie operacyjnym, jeśli standardowe już się nam znudzą. W tym tutorialu pokażę, jak w łatwy sposób wykonać takie ikony.
Stworzymy zakładkę, na której będziecie mogli umieścić własną grafikę, zależnie od preferowanego przez was tematu. Ja za przykład wezmę sobie ikonę folderu w systemie Windows XP i wykonam własny folder. Wejdźcie sobie w Moje dokumenty, a następnie zobaczcie ikony folderów Moje obrazy, Moja muzyka, Moje wideo. To na nich będę się wzorował.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Zaczynamy

1. Tworzymy Nowy obraz o wymiarach 250x250px.



2. Pierwszą czynnością, jaką wykonamy, będzie nałożenie na obraz prowadnic. Będziemy musieli stworzyć ich kilka. Są one nam potrzebne do idealnego i łatwego umieszczenia granic naszej ikony na obrazie (jeśli ktoś uważa, że jego umiejętności posługiwania się ścieżkami są świetne, może pominąć ten punkt). Tak więc: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach) i teraz tworzymy prowadnice o wartościach:
  • Poziome - Położenie (w %): 20, 24, 30, 70, 80
  • Pionowe - Położenie (w %): 20, 23, 46, 50, 80
Powinno to wyglądać tak:



3. Teraz, za pomocą ścieżek Ścieżki (B), tworzymy wielokąt, taki jaki widać na obrazku poniżej. Zwróćcie uwagę, aby kąty naszego wielokąta rozmieścić na odpowiednich przecięciach prowadnic. Nieprawidłowe ich rozmieszczenie może pogorszyć efekt.



4. Następnie pozbywamy się prowadnic (Obraz -> Prowadnice -> Usuń wszystkie prowadnice). Tak wygląda nasze zaznaczenie po ich usunięciu:



5. Tworzymy nową warstwę o nazwie Folder - Biała Ramka. Wybieramy narzędzie Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] oraz kolor biały. Klikamy na Zaznaczenie -> Ze ścieżki i wypełniamy zaznaczenie. Nie usuwamy zaznaczenia, niech jest ono cały czas aktywne. Powinno to wyglądać tak (warstwę Tło na chwilę zrobiłem niewidoczną, aby lepiej było widać):



6. Zmniejszamy zaznaczenie o 2px (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) i usuwamy wnętrze warstwy Folder - Biała Ramka (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Powinna nam pozostać tylko biała ramka. Zaznaczenie niech jest cały czas aktywne. Tworzymy teraz nową warstwę i nazywamy ją Folder. Wybieramy narzędzie Gradient Gradient [L], ustawiamy kolory: kolor pierwszoplanowy - #ffff99, kolor tła - #f1bd48, a następnie wypełniamy zaznaczenie za pomocą gradientu od góry do dołu, tak jak jest to pokazane na zdjęciu:



7. Tworzymy jeszcze jedną warstwę o nazwie Folder - Pomarańczowa Ramka. Mając wciąż aktywne zaznaczenie wybieramy Zaznaczenie -> Powiększ... i zwiększamy o 6px. Wypełniamy [Shift+B] zaznaczenie kolorem #d0a33e. Ponownie zmniejszamy zaznaczenie o 4px i usuwamy (Edycja -> Wyczyść [Delete]).
Ustawiamy nasze warstwy od góry do dołu w takiej kolejności:
  • Folder
  • Folder - Biała Ramka
  • Folder - Pomarańczowa Ramka
  • Tło

8. Teraz każdą z naszych warstw rozmywamy (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa...) z wartościami 4px. Warstwę Folder - Biała Ramka raz duplikujemy Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D], klikamy PPM (Prawy Przycisk Myszy) na zduplikowanej warstwie i wybieramy opcję Połącz w dół. To samo robimy z warstwą Folder - Pomarańczowa Ramka, tyle że trzykrotnie: Duplikuj warstwę, Połącz w dół, Duplikuj warstwę, Połącz w dół, Duplikuj warstwę, Połącz w dół. Całość powinna wyglądać tak:



Nie przejmujemy się rozmazanymi konturami naszego folderu. Pamiętajmy, że jeśli zechcemy podmienić ikony w naszym systemie operacyjnym, ulegną one pomniejszeniu, a wtedy efekt stanie się najbardziej zbliżony do tego z Windows XP.

9. Nasza teczka musi się otwierać. Tworzymy więc nowe prowadnice, tym razem o takich wartościach:
  • Poziome - Położenie (w %): 20, 30, 35, 40, 44, 70, 80
  • Pionowe - Położenie (w %): 20, 30, 50, 55, 80, 90



10. Podobnie jak wcześniej, za pomocą ścieżek (B), tworzymy nowe zaznaczenie, tym razem o takich kształtach:



11. Teraz naszym zadaniem będzie powtórzenie czynności z pierwszej części tutoriala.
Usuwamy prowadnice. Tworzymy nową warstwę o nazwie Zakładka - Biała Ramka, wybieramy Zaznaczenie -> Ze ścieżki i wypełniamy białym kolorem. Zmniejszamy zaznaczenie o 2px i usuwamy [Delete]. Mając ciągle aktywne zaznaczenie, tworzymy nową warstwę Zakładka i wypełniamy ją gradientem [L] w taki sam sposób oraz o takich samych ustawieniach jak wcześniej.



12. Zwiększamy zaznaczenie o 6px, tworzymy nową warstwę o nazwie Zakładka - Pomarańczowa Ramka i wypełniamy kolorem #d0a33e. Zmniejszamy zaznaczenie o 4px i usuwamy [Delete]. Rozmywamy za pomocą Rozmycia Gaussa wszystkie 3 nowo powstałe warstwy, każdą o ustawieniach 4px. Warstwę Zakładka - Biała Ramka duplikujemy [Shift+Ctrl+D] i łączymy duplikat z oryginalną warstwą. Przy warstwie Zakładka - Pomarańczowa Ramka wykonujemy tę czynność 2 razy. Warstwę Zakładka ustawiamy na samej górze, a jej krycie zmniejszamy do 50-60. Nasza obecna praca powinna wyglądać tak:




13. Otwieramy teraz jakiś render. Może to być np. nuta, jeśli chcemy zrobić folder dla muzyki (przykład z Windowsa) lub np. jakieś arkusze, jeśli chcemy uzyskać folder na dokumenty. Ja wziąłem to co miałem pod ręką, mianowicie mój wykreowany w GIMPie podpis.

14. Po odpowiednim skalowaniu (PPM na warstwie -> Skaluj warstwę... Skalowanie [Shift+T]) i obróceniu (Warstwa -> Przekształcenie -> Dowolny obrót... Narzędzie do obracania [Shift+R]) umieszczamy nasz render pod warstwą Zakładka - Pomarańczowa Ramka.




15. Następnie czynimy nasze białe Tło niewidocznym Widoczność warstwy, resztę warstw natomiast łączymy ze sobą (Obraz -> Połącz widoczne warstwy... -> Przycięta do obrazu), a powstałą w ten sposób warstwę nazywamy Folder. Możemy nasze Tło znów zrobić widzialnym Widoczność warstwy. Wybieramy warstwę Folder i przechylamy ją odrobinę: Warstwa -> Przekształcenie -> Dowolny obrót... Narzędzie do obracania [Shift+R] - kąt ustawiamy na -4. Za pomocą narzędzia Przesunięcie Przesuwanie [M] możemy wyśrodkować nasz folder, jeśli za bardzo odchyla się w którąś stronę. Klikamy PPM na warstwę Folder i wybieramy opcję Dopasuj wymiary warstwy do obrazu. Ponownie klikamy PPM na tej samej warstwie i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Musimy się pozbyć powstałego zaznaczenia wskazanego na czerwono:



16. W tym celu używamy narzędzia Odręczne zaznaczanie obszarów Lasso [F] lub Zaznaczenie rozmyte Magiczna różdżka (U). Ja użyłem tego drugiego. Mając teraz zaznaczenie wokół naszego folderu, możemy zrobić cień. W tym celu wybieramy: Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia... z ustawieniami: Przesunięcie X - 3, Przesunięcie Y - 3, Promień rozmycia - 12, Kolor - czarny, Krycie - 85. Nasza paleta warstw powinna wyglądać teraz tak:



17. Pozostaje nam już tylko usunąć/wyłączyć białe Tło, połączyć warstwę Folder z cieniem oraz zeskalować wynik końcowy do preferowanych przez nas rozmiarów.

18. Tak to wygląda po skalowaniu:


Koniec



Inne przykłady:

     

Oczywiście nie musicie odgórnie stosować się do wszystkich punktów w tutorialu. Wykażcie się inwencją twórczą, dodajcie coś od siebie, eksperymentujcie z kolorami, odblaskami. Tworzenie własnych ikon to świetna zabawa, można uzyskać naprawdę ciekawe efekty.
Oto przykładowe ikony wykonane przez Sebastiana:

           

Do konwersji naszych ikon na format obsługiwany przez system służy program ConvertIcon. Wystarczy załadować obraz, a konwerter zrobi za nas resztę.
A jeśli ktoś jest bardziej wprawiony, ikony zapisywać może bezpośrednio z GIMP-a. Trzeba wtedy zrobić minimum 4 warstwy, a na nich ikony skalowane do wymiarów: 256px, 48px, 32px i 16px. Aby zobaczyć jak to zrobić, możecie ściągnąć i podejrzeć w GIMP-ie moje niebieskie foldery.

W załączniku znajdziecie pliki .XCF Uśmiech
Życzę miłej zabawy.



* Ikona.FolderWindows.Krok1.xcf (3.77 KB - pobrany 870 razy.)
* Ikona.FolderWindows.Krok2.xcf (73.52 KB - pobrany 794 razy.)
* Ikona.FolderWindows.Krok3.xcf (151.63 KB - pobrany 852 razy.)
* Ikona.FolderWindows.Krok4.xcf (87.8 KB - pobrany 948 razy.)
« Ostatnia zmiana: 15.06.2010, 22:12:09 wysłane przez INSEKT » Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
HooLs
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.03.2008, 20:28:51 »

Moj efekt:

(2dzien Gimpowania,4rysunek)
Zapisane

Hehe Gimp 2.2+GAP Najlepszy
exiled
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika


Zupa była za słona.(czekamy na drugie)


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 19.03.2008, 16:16:54 »

Lepiej ten folder narysować tak, żeby zapełniał jak największą powierzchnię dostępnego miejsca bo inaczej po ustawieniu ikonki dla jakiegoś pliku itd. folder będzie za mały i bardzo "chropowaty"(efekt schodków)
Zapisane

Amita(Miśqu)
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 21.03.2008, 01:21:51 »

Lepiej ten folder narysować tak, żeby zapełniał jak największą powierzchnię dostępnego miejsca bo inaczej po ustawieniu ikonki dla jakiegoś pliku itd. folder będzie za mały i bardzo "chropowaty"(efekt schodków)

Po ukończeniu pracy efekt wystarczy wykadrować.
Ja osobiście opisanego przez Ciebie problemu nie mam, gdyż wielkość wyświetlanych ikon mam ustawioną na wysokim poziomie (100x100px).
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Gorn
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 415
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 21.03.2008, 04:06:38 »

Efekt:



Dzięki za tuta.
Zapisane

Brak czasu...
Sinistralis
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4
JID: sinistralis@jabster.pl
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.04.2008, 12:57:33 »

Super tutek! Uśmiech

Oto moje dzieło:
Zapisane

Diablica
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 43
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 01.05.2008, 22:43:22 »

Świetny tutek Chichot

« Ostatnia zmiana: 01.05.2008, 23:15:02 wysłane przez Asivnia » Zapisane

BartisKing
Gość
« Odpowiedz #7 : 05.05.2008, 17:53:08 »

I jak? Troche zmniejszyłem.
Zapisane
dotka95
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika


szkoła = brak czasu na gimpowanie :(


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 31.05.2008, 21:19:25 »

a jak "podmienić" moją pracę z inną ikoną, bo na pewno się da? jest zapisana w formacie #.ico



INSEKT:
Właściwości -> Dostosowywanie -> Zmień ikonę...


Dziękuję Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 04.08.2008, 14:21:00 wysłane przez dotka95 » Zapisane

"Gitara to nie muzyka - to balet dłoni przy dźwiękach muzyki"

Ben
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika


I @m P4Ti3nT


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 15.07.2008, 10:39:25 »

A oto mój folder ;]

Mam pytanie jak usunąć białe tło?  Chichot
« Ostatnia zmiana: 15.07.2008, 11:54:35 wysłane przez Ben » Zapisane

Rajneros
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 17.07.2008, 18:52:11 »

Tutorial napisany bardzo dobrze z całkiem niezłym efektem końcowym.

Moja praca:
« Ostatnia zmiana: 21.07.2008, 12:30:31 wysłane przez Rajneros » Zapisane
kormit
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

kormit


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 03.08.2008, 15:34:05 »

fajny tut:) dobrze wyjaśniony Uśmiech dzięki!

a to moje wykonanie dla milosników piesów xD


* folder-muzyczny.jpg (24.96 KB, 251x250 - wyświetlony 1617 razy.)
Zapisane
Garazel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.08.2008, 17:13:00 »

Tut Extra oto moja praca:
Zapisane

Kamilmu6
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


Possible is Everything...


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 21.09.2008, 14:21:42 »

A oto moja prace (bądźcie wyrozumiali):



I mam problem: mam ta prace w .ico ale jak podmieniam to wychodzi ze caly folder jest czarny pomocy... Zawstydzony
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 5
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPIkonyWątek: Folder w Windows XP
Skocz do: