Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 3 [4]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Metaliczny wytłoczony napis  (Przeczytany 138319 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #42 : 13.02.2014, 22:14:27 »

A "czarnym"wypelniles?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #43 : 14.02.2014, 02:48:44 »

@kulpio: prawdopodobnie przerobiłeś jakiś punkt niedokładnie, pominąłeś jakiś szczegół albo czegoś nie zrozumiałeś i zrobiłeś inaczej. Trzeba czytać bardzo uważnie każdy punkt i stosować się do wszystkich wskazówek oraz każdorazowo porównywać widoczne efekty z obrazkami zamieszczonymi w tutorialu. Jeśli nie masz pewności co do znaczenia jakiegoś słowa lub zwrotu, to po prostu napisz tutaj, czego dokładnie nie zrozumiałeś i w którym punkcie to było, zamiast zgadywać i robić po swojemu albo pomijać ten fragment. Tylko w taki sposób osiągniesz zamierzony efekt.
Zapisane
kulpio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kulpio


Zobacz profil
« Odpowiedz #44 : 15.02.2014, 17:54:28 »

jak wykonać pkt 5: Ponownie pobieramy zaznaczenie z warstwy tekstowej umieszczonej poniżej i powracamy do naszej kopii. W oknie edycyjnym czyścimy zawartość zaznaczenia klawiszem Delete.

jak pobieramy zaznaczenie?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : 15.02.2014, 17:59:48 »

Klikasz PPM na warstwę tekstową i wybierasz: Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie klikasz w oknie warstw na warstwę kopia i kiedy jest już aktywna, czyścisz na niej to zaznaczenie klikając DELETE. Jednym słowem chodzi o to, by na warstwie kopia użyć zaznaczenia utworzonego na warstwie tekstowej.
Zapisane
kulpio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kulpio


Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : 15.02.2014, 18:40:09 »

wyczyściłem zaznaczenie na kopii i pozostał obrys przeywaną linią
tak miało być?
teraz nie mogę "odznaczyć" tych przerywanych linii
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : 15.02.2014, 18:44:15 »

Zapewne chodzi Ci o aktywne zaznaczenie. Rzeczywiście autor poradnika powinien wspomnieć, że należy je wyłączyć: Zaznaczenie -> Brak (albo "Nic", zależy od wersji GIMP-a).
Zapisane
kulpio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kulpio


Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : 15.02.2014, 18:46:50 »

dzięki be@ pomogło Uśmiech
Zapisane
kulpio
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kulpio


Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : 15.02.2014, 19:07:32 »

niby wykonałem pozostałe punkty w tutku, ale efekt nie wyszedł taki sam, na moim napisie są inne poświaty/mniej białego cienia
wzór w tutku bardziej mi się podoba


* napis_wytłoczenie1.1.png (445.46 KB, 640x400 - wyświetlony 604 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : 15.02.2014, 19:12:13 »

Może do tej wielkości czcionki zastosowałeś za małe rozmycie na mapie albo za małą głębię podczas mapowania. Czasem trzeba dobrać niektóre parametry do wielkości napisu i kroju czcionki. Wymaga to pewnej wprawy i doświadczenia. Jak na pierwszy raz, jest OK. Następnym razem osiągniesz lepszy efekt Mrugnięcie
Zapisane
Nowy2017
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Nowy2017


Zobacz profil
« Odpowiedz #51 : 28.09.2019, 19:09:42 »


Lime Point 7. Pod nią tworzymy nową warstwę, którą wypełniamy na biało [Ctrl+.]. Tę kopię na samej górze łączymy z tą białą warstwą, klikając na górnej kopii PPM i wybierając Połącz w dół.
Teraz ją rozmyjemy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu 10px.


Lime Point 9. Zastosujemy teraz na duplikacie tła filtr Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości. W miejscu Mapowanie wypukłości wybieramy warstwę białą z rozmytym napisem. Zaznaczamy Odwracaj mapowanie wypukłości, możemy jeszcze zwiększyć Głębię do 5.
Od ustawionej głębi zależy siła naszego uwypuklenia, natomiast odwracanie mapowania zmienia kąt padania światła, z góry lub z dołu (w uproszczeniu).


Lime Point 10. W zasadzie to już uzyskaliśmy nasz efekt, ale można go jeszcze dopieścić.


Duplikujemy warstwę tekstową, duplikatowi ustawiamy krycie na 100, natomiast warstwie tekstowej zmieniamy tryb na Wydobycie ziarna a krycie ustawiamy na 20.

Lime Point 11. Duplikujemy warstwę z obrysem tekstu (tę pod białą warstwą) i zmieniamy tryb krycia na Połączenie ziarna, krycie na 15. Duplikat pozostawiamy bez zmian.
Tak wygląda nasz poprawiony efekt:



Nawiązując do powyższych etapów, czy istnieje możliwość wykonania mapowania wypukłości z użyciem ścieżek, aby efekt był podobny, jak przy pkt 10-11?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : 28.09.2019, 20:11:31 »

Nie wiem co masz na myśli i po co do tego ścieżki. Ze ścieżek można utworzyć zaznaczenie, rysować wzdłuż ścieżki lub utworzyć napis wg ścieżki
Zapisane
Nowy2017
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Nowy2017


Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : 28.09.2019, 22:48:05 »

Nie napisałem precyzyjnie. Wykonywałem podobne napisy na podstawie np. Twojego tutoriala. Udawały się praktycznie tak samo, jak te ze wzoru. Dziękuję, były przydatne.

Generalnie nie chodzi mi o wykonanie samego napisu, a o to, czy można wzdłuż ścieżki/ścieżek wykonać mapowanie wypukłości.
Mam zamiar narysować rzut boczny samochodu z lekkim efektem przestrzennym. Mam bok pojazdu, w zasadzie obrys, podstawowe elementy, nadałem też kolory.
Myślę, że do stworzenia realniejszej karoserii przyda się właśnie mapowanie, bo ręczne cieniowanie np. nadkoli zajmie dużo więcej czasu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : 28.09.2019, 22:53:24 »

Nie da się wykonać mapowania wypukłości wg ścieżek, ale można czarnym pędzlem na białym tle narysować linie wzdłuż ścieżek i użyć tego jako mapy dla filtra. A najprościej by było narysować to w Inkscape i gotowy rysunek wrzucić do GIMP-a, bo rysowanie ścieżkami bardziej skomplikowanych projektów jest w GIMP-ie mocno niewygodne
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Metaliczny wytłoczony napis
Skocz do: