Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeWątek: Jpegli może produkować obrazy "wysokiej jakości" z 35-proc. większą kompresją.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jpegli może produkować obrazy "wysokiej jakości" z 35-proc. większą kompresją.  (Przeczytany 418 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 555
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 23.04.2024, 22:41:38 »

Jpegli może produkować obrazy "wysokiej jakości" z 35-proc. większą kompresją.

Nie będę kopiował treści, każdy może przeczytać:
https://www.computerworld.pl/news/Google-poprawi-JPEG-wyswietlane-w-internecie-Ma-byc-lepsza-jakosc-i-mniejsza-waga,447001.html

Jpegli wykorzystuje szereg nowych technik mających na celu redukcję szumów i poprawę jakości obrazu; głównie adaptacyjna heurystyka kwantyzacji z referencyjnej implementacji JPEG XL, ulepszony wybór macierzy kwantyzacji, precyzyjne obliczanie wyników pośrednich i możliwość wykorzystania bardziej zaawansowanej przestrzeni kolorów.
Wszystkie nowe metody zostały starannie opracowane z myślą o wykorzystaniu tradycyjnego 8-bitowego formalizmu JPEG, dzięki czemu nowo skompresowane obrazy są kompatybilne z istniejącymi przeglądarkami JPEG, takimi jak przeglądarki, oprogramowanie do przetwarzania obrazów i inne.

Przede wszystkim biblioteka jest koderem i dekoderem w pełni kompatybilnym z oryginalnym standardem JPEG. Istnieje także kompatybilność API/ABI z libjpeg-turbo i MozJPEG.
Co więcej,  Jpegli może kompresować obrazy wydajniej niż tradycyjne kodery. Pozwala to również zaoszczędzić miejsce i ruch, a także jeszcze bardziej przyspieszyć ładowanie strony.
Następnie przytacza się zaletę utrzymania wysokiej jakości. Wynika to z faktu, że podczas pakowania i rozpakowywania obrazów za pomocą Jpegli wykonywane są dokładniejsze i „skuteczne psychowizualnie” obliczenia. Dzięki temu obrazy są wyraźne i zawierają mniej artefaktów.
Jeśli chodzi o prędkość, tutaj, pomimo lepszej jakości obrazu i wydajności kompresji, prędkość kodowania jest porównywalna ze zwykłymi opcjami, takimi jak libjpeg-turbo i MozJPEG. Dzięki temu, zdaniem twórców, programiści mogą z łatwością zintegrować nową bibliotekę z przepływami pracy, nie rezygnując przy tym z szybkości i zużycia zasobów.
Kolejnym plusem jest możliwość kodowania 10 lub więcej bitów na składową koloru. Tradycyjne biblioteki kodują obrazy przy użyciu 8 bitów na komponent, co może powodować artefakty na gładkich gradientach. Powstałe obrazy są w pełni kompatybilne z dekoderami z 8-bitową reprezentacją składowych kolorów i dlatego są wyświetlane we wszystkich istniejących aplikacjach do przeglądania, w tym w przeglądarkach.
Wszystkie powyższe wyniki uzyskano przy częściowym zastosowaniu formatu JPEG XL. Wcześniej po długim okresie testów porzucono jego obsługę w przeglądarce Google Chrome ze względu na „brak znaczących korzyści i zainteresowania społeczności”.

Nowy koder jpegli jest w:
1.   darmowym XL Converter 0.9.9 (narzędzie do konwersji obrazu) https://codepoems.eu/xl-converter/ (2024-04-05)
Obraz poniżej
Wyniki nowego kodera JPEG jpegli są fantastyczne! Wysoka jakość obrazu i ekstremalna kompresja są na tym samym poziomie, co WEBP / AVIF i pobliski JPEG XL. Kompatybilność jest niewiarygodnie dobra! Pliki otwieram w różnych systemach (Android) i programach (np. GIMP, Photoshop) bez błędów.
Szybkość konwersji jest superszybka i szybsza niż webp/avif/jpeg xl.

W libjxl v0.10.2 znajduje się plik cjpegli.exe, który tworzy w 100% prawidłowe pliki jpg.
https://github.com/libjxl/libjxl/releases/tag/v0.10.2
Jedynym powodem, dla którego utworzone pliki mogą być niekompatybilne, jest domyślne tworzenie plików progresywnych.

2.   Zainstalowałem XnView MP v 1.7.1
Działa w opcjach „Zapisz jako” i „Narzędzia => Konwertowanie wielu plików”

Jeśli próbuję przekonwertować 16-bitowy plik tiff na jpegli pojawia się ostrzeżenie „Obraz zostanie przekonwertowany na RGB z 8 bitami na komponent”.
W chwili obecnej nie można go przekonwertować na 10 bitów lub więcej, tylko 8 bitów stałoprzecinkowe.

Utworzone pliki Jpegli, otwierają wszystkie przeglądarki oczywiście Google Chrome; Edge; FireFox; oraz GIMP; Darktable; RawTherapee itd.
* XLConv.jpg (43.89 KB, 701x384 - wyświetlony 16 razy.)

* IMG_20240408_133102_DRO.jpg (1608.31 KB, 3686x2457 - wyświetlony 21 razy.)

* IMG_20240408_133102_DRO_jpegli.jpg (836.68 KB, 3686x2457 - wyświetlony 16 razy.)

* IMG_20240408_133102_DRO (XL).jpg (541.86 KB, 3686x2457 - wyświetlony 17 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.04.2024, 10:53:22 »

Dziękujemy za ciekawe i przydatne informacje Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeWątek: Jpegli może produkować obrazy "wysokiej jakości" z 35-proc. większą kompresją.
Skocz do: