Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Niechciany margines podczas kadrowania
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Niechciany margines podczas kadrowania  (Przeczytany 222 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Preskaler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Preskaler


Zobacz profil
« : 06.03.2024, 12:45:45 »

Jestem starym człowiekiem i wszelkie programy sa dla mnie wyzwaniem. Dotychczas korzystałem z GIMP-a i jakoś udawała się większość działań ale ostatnio zauważyłem, że kadrowanie wg. zaznaczenia jest poszerzane przez występujący margines. Przejrzałem wszelakie zakładki i edytor adrowania i nie mogę pozbyć się tego marginesu. Nie mogę dołączyć obrazka z tym kadrowaniem bo nie wiem jak to się robi (?). Niby klikam "Opcje dodatkowe" a potem "Wybierz plik" i na podglądzie nie mam tego obrazka. A jednak obrazek się zainstalował. Jedynie nie było go na podglądzie.


* Zrzut ekranu 2024-03-6 o 07.38.35.png (684.68 KB, 726x555 - wyświetlony 17 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2024, 12:46:20 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.03.2024, 13:01:26 »

Jestem starym człowiekiem i wszelkie programy sa dla mnie wyzwaniem.

Ja mam 90 lat i się tym nie chwalę  laugh

Aby to zrobić wybierz z menu Obraz, a następnie Kadruj według zaznaczenia. I gotowe.
Oczywiście najpierw zaznaczenie.

Nigdzie nie zgłaszano że są z tym jakiekolwiek problemy.


* Zrzut ekranu 2024-03-6 o 07.38.35.jpg (95.46 KB, 577x417 - wyświetlony 11 razy.)
Zapisane
Preskaler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Preskaler


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.03.2024, 13:37:42 »


Ja się nie chwalę lecz wyjaśniam moją sytuację. Nie należę do pokolenia informatycznego a każdą wiedzę z tego zakresu zdobywam mozolnie i samodzielnie z pewną pomocą uczynnych ludzi z platform internetowych.
Tak właśnie robię. Wchodzę w "Narzędzia", "Narzędzia zaznaczania", "Zaznaczanie prostokątne", zaznaczam na obrazku pole kadrowane, wchodzę w "obraz", potem "Kadruj wg. zaznaczenia " i... automatycznie kadrowanie poszerza się o ten niechciany margines, jednocześnie pokazując wcześniejsze zaznaczenie z zaokrąglonymi narożnikami wewnątrz tego wykadrowanego obrazka.  Wchodziłem też w "Edytor Kadrowania" i tam próbuję wszelkich, możliwych opcji. Nic to nie pomaga.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.03.2024, 14:09:10 »

Może coś jest nie tak w ustawieniach zaznaczenia. Sprawdź w opcjach narzędzia zaznaczenie, czy nie masz np. zaptaszkowanego zmiękczania krawędzi - to właśnie daje taki margines.
A czemu te narożniki są zaokrąglone? Kadrowanie i tak nie działa z zaokrągleniem, tzn. wykadruje ci tak, jakby tego zaokrąglenia nie było. Jeśli chcesz uzyskać zaokrąglone narożniki, to trzeba na zewnątrz zaznaczenia wyczyścić tło z włączonym kanałem alfa.
Jeśli chcesz po prostu wykadrować, to użyj narzędzia kadrowanie Kadrowanie
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.03.2024, 14:25:24 »


Sprawdziłem u siebie również GIMP 2.8 ale w Windows i działa poprawnie.
Ponieważ z wcześniejszych wiadomości wywnioskowałem że chodzi o GIMP 2.8 ale w Mac, więc sprawdziłem u siebie GIMP 2.10.36 na Mac i również działa poprawnie. Nasuwa sie wniosek że program w Twoim Mac coś zwariował.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 06.03.2024, 14:33:41 »

Nasuwa sie wniosek że program w Twoim Mac coś zwariował.

Niekoniecznie. Tak jak pisałam wcześniej, efekt marginesu występuje przy kadrowaniu wg zaznaczenia ze zmiękczeniem.
Poza tym zaznaczenie z zaokrąglonymi narożnikami nie ma sensu przy kadrowaniu, a ogólnie do kadrowania służy narzędzie kadrowanie Kadrowanie, nie zaznaczenie
Zapisane
Preskaler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Preskaler


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.03.2024, 15:43:48 »

Muszę Was przeprosić. Popełniłem błąd. Ja mam GIMP-a 2.10.14 a zasugerowałem się moją wcześniejszą wersją. Skleroza nie boli.
Niestety, w opcjach zaznaczania niczego takiego ja "zmiękczanie" nie mam.


* Zrzut ekranu 2024-03-6 o 14.35.14.png (254.69 KB, 1280x720 - wyświetlony 12 razy.)

* Zrzut ekranu 2024-03-6 o 14.45.33.png (103.01 KB, 1280x720 - wyświetlony 16 razy.)

* Zrzut ekranu 2024-03-6 o 14.47.50.png (109.54 KB, 1280x720 - wyświetlony 14 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.03.2024, 15:51:02 »

Opcje narzędzia zaznaczenie znajdują się w Przyborniku w okienku Opcje narzędzi. Ew. trzeba otworzyć z górnego menu: Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Opcje narzędzia (z ikonką suwaków, bo jest też druga taka pozycja z inną ikonką, a przynajmniej w 2.8 tak jest, jeszcze nie zdążyłam 2.10 zainstalować)
Otwarty Przybornik, to podstawa, nie wiem dlaczego na twoim zrzucie go nie widać Smutny
« Ostatnia zmiana: 06.03.2024, 16:01:17 wysłane przez be@ » Zapisane
Preskaler
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Preskaler


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.03.2024, 16:02:25 »

To jest TO! Jesteś wielki. Bardzo dziękuję. Nie wiem czy tutaj można jakoś bardziej podziękować? Jeśli tak - to proszę o uświadomienie.
Teraz jest OK.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Niechciany margines podczas kadrowania
Skocz do: