Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Napis zaokrąglony dookoła obiektu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Napis zaokrąglony dookoła obiektu  (Przeczytany 176 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« : 17.02.2024, 14:56:44 »

Dzień dobry, cześć!

Mam taki problem (tym razem) chcę wykonać napis dookoła projektu. Ale oglądając liczne poradniki i filmiki na ten temat albo już to jest inna wersja Gimp ale pokazują tak - że nie do końca wiadomo o co chodzi.

W poradnikach mówią - narysować ścieżkę narzędziem - następnie napis zaznaczyć na ścieżkę - i tutaj pojawia się już problem.

Napis jest przenoszony jaki sama ramka napisu a nie pełne wypełnienie. I już nie wiem jak to wypełnić, bo nie ma formy żadnej działającej - tej z poradników czy filmów. Albo nie ma takich przycisków albo coś jest nie tak.

Kiedyś to jakoś wychodziło, dziś albo robi się to inaczej albo trudniej :-(
« Ostatnia zmiana: 17.02.2024, 15:09:15 wysłane przez renata96 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.02.2024, 15:10:41 »

Jeśli używasz opcji "tekst na ścieżkę" (czy tam za ścieżką, nie pamiętam dokładnej nazwy Język ), to ta opcja tworzy tylko ścieżkę w kształcie tekstu. Aby otrzymać napis, trzeba ścieżkę zmienić w zaznaczenie i wypełnić je wybranym kolorem na nowej, przezroczystej warstwie.

Jeśli potrzebujesz, aby jakiś szczegół wytłumaczyć dokładniej, to śmiało pytaj Uśmiech
W każdym razie o niebo łatwiej wykonać coś takiego w Inkscape. W GIMP zawsze jest jakiś problem z początkiem i kierunkiem ścieżki oraz odległością tekstu od ścieżki. Wymaga to znajomości różnych niuansów. No i tak utworzony napis nie jest edytowalny.
Z tego co wiem, jest już wersja deweloperska GIMP-a, w której można wygodniej utworzyć taki tekst, ale nie testowałam
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.02.2024, 15:18:45 »

Taki film jest https://www.youtube.com/watch?v=aKjJXSblmOQ&t=105s on niby fajnie tłumaczy, do czasu wypełniania tego - u mnie kliknięcie na to wypełnienie nie wnosi żadnego wypełnienia. Nadal jest to przezroczysty kontur. Mimo że wybrany kolor jest czarny.

Zaraz, może do czegoś dochodzę. Tam trzeba chyba wybrać - warstwę tła główna, wtedy da się malować pędzlem po warstwie na zaznaczenie tej krzywej ścieżki.

Inaczej niż ten chłopak pokazuje, ale być może sobie poradzę. W razie co dam znać, jak mnie to przerośnie. Na razie jest jakiś postęp w próbach :-D
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.02.2024, 15:26:01 »

Nigdy nie korzystałam z opcji "wypełnij ścieżkę". To chyba jakaś nowa opcja, a ja prawie nie używam najnowszej wersji GIMP-a. Zawsze po prostu zmieniałam ścieżkę w zaznaczenie.
Trudno powiedzieć, co robisz źle, bo w filmie jest naprawdę jasno wytłumaczone. Sprawdź, czy dodałaś nową, przezroczystą warstwę i czy ta warstwa jest aktywna w oknie warstw.

Dodam jeszcze, że pokazany tam sposób zmiany koloru na inny jest nie do końca prawidłowy i może stwarzać problemy. Lepiej zablokować kanał alfa na warstwie z napisem w oknie warstw i niczego nie zaznaczając po prostu nałożyć nowy kolor.
Jeśli użyjesz zaznaczenia, jak na filmiku, to przy wypełnieniu więcej niż jednokrotnym, napis będzie mieć postrzępione krawędzie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Napis zaokrąglony dookoła obiektu
Skocz do: