Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tworzenie białego tła  (Przeczytany 290 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« : 04.02.2024, 14:55:46 »

Chciałbym uzyskać na zdjęciu białe tło. Robię zdjęcia produktowe i jest mi to niezbędne. Robiąc zdjęcia zawsze jest jakiś cień czy niedoświetlenie. Radzę sobie z tym wycinając tło ręcznie. Czasem pomaga rozjaśnienie zdjęcia.Słyszałem że jest opcja wskazania różdżką miejsca i określenia że ma tam być określony kolor i program to zrobi. Próbowałem wiele razy i nie wychodzi mi to. Oczywiście korzystam z różdżki do usuwania tła. Jeśli są duże cienie i niedoświetlenia nic nie daje zmiana progowania. Jeśli dam większe progowanie zdejmuje mi część obrazu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.02.2024, 15:51:27 »

Może masz źle ustawiony tryb działania różdżki? Tryby są opisane tutaj: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html (pkt.2).
Im mniejsze progowanie, tym mniejszy zakres odcieni jest wybierany. Jeśli ustawisz minimalne progowanie, różdżka zaznaczy obszar, na którym wszystkie piksele są identyczne. Niestety, bardzo często na granicy przedmiotu i jego cienia piksele mają bardzo zbliżony odcień, a w niektórych miejscach taki sam i wtedy zaznaczanie różdżką niewiele pomoże. Można ustawić niski próg i zaznaczać różdżką w trybie dodawania, ale to też często nie zdaje egzaminu. Często najlepiej połączyć dwie metody i część tła zaznaczyć różdżką, zmienić zaznaczenie na ścieżkę i poprawić jego kształt edytując ścieżkę w newralgicznych miejscach. Można też poprawić samo zaznaczenie, bez zmiany na ścieżkę (ścieżki w GIMP są niestety bardzo niewygodne), używając odpowiednio trybu dodawania/odejmowania z narzędziem lasso. W niektórych przypadkach przy usuwaniu tła warto użyć krzywych kolorów lub miksera kanałów. Tu jednak trzeba dobrze znać te narzędzia.
Pomocny może być ten tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=kvth8kKr2nQ&list=PLB9157CB851EFFA96&index=59
Są chyba też jakieś darmowe aplikacje online, które usuwają tło korzystając z AI. Może to być lepszy sposób niż użycie GIMP-a
Zapisane
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.02.2024, 20:37:04 »

Korzystam z różdżki praktycznie na co dzień. Robię zdjęcia na białym tle ale zawsze są ciemniejsze miejsca. W zależności od koloru przedmiotu zmiana progowania nie zawsze się sprawdza. Słyszałem o takim narzędziu, gdzie wskazując tło zaciemnione zmieni ona je na białe. Korzystam również ze strony photoroom.com do usuwania tła. Działa idealnie, trochę czasu zajmuje jednak załadowanie zdjęcia, przekształcenie i pobranie.Szybiej od ręcznego wycinania tła. W wersji free robi znak wodny ale łatwy do usunięcia.
Zapisane
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 05.02.2024, 18:58:40 »

Przypomniałem sobie że chodzi tu o Zakraplacz, pobranie koloru. Niestety próbowałem go użyć ale nie wychodziło mi.
« Ostatnia zmiana: 05.02.2024, 20:25:13 wysłane przez kgolebiowski » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.02.2024, 22:05:08 »

A przeczytałeś w ogóle poradnik, który wcześniej podlinkowałam?
Zapisane
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.02.2024, 22:06:57 »

Nawet kilka razy.Ten link podsyłałeś mi już wcześniej, więc znam go.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.02.2024, 00:23:17 »

To nie wiem co bym miała jeszcze doradzić, bo poradnik jest naprawdę czytelny i tłumaczy krok po kroku. Przy czym w poradniku jest o usuwaniu tła. Opcji automatycznej zamiany zacienionego tła na całkowicie białe nie ma. Trzeba po prostu sprawdzić różne metody i dobrać najbardziej odpowiednią.
A co do wycinania, to ja np. czasami wolę obrysować sobie element na zdjęciu ścieżkami w Inkscape, bo jest łatwiej niż w GIMP (zależy od kształtu konturów). Później można taką ścieżkę przerzucić do GIMP-a.
Trudno też wskazać najlepszy sposób nie widząc konkretnego zdjęcia
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.02.2024, 09:06:33 »

O proszę, użytkownik Zbyma72age właśnie opublikował poradnik w odpowiedzi na twój problem: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,69751.msg16946845.html
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Tworzenie białego tła
Skocz do: