Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Indeksowanie obrazu za pomocą palety powyżej 256 kolorów
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Indeksowanie obrazu za pomocą palety powyżej 256 kolorów  (Przeczytany 1409 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
retromaniak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

retromaniak


Zobacz profil
« : 10.12.2023, 23:34:02 »

Cześć. Przychodzę z pytaniem tak jak w tytule. Mianowicie chciałem babci przygotować w prezencie grafiki do haftu krzyżykowego. Wszystkie jednak programy służące do tego celu opierają się o paletę kolorów nici DMC, babcia zaś używa nici Ariadny gdyż są od DMC 5-krotnie tańsze. Pomyślałem więc że stworzę paletę kolorów Ariadny zgodnych z DMC i przepuszczę przez GIMPa grafiki aby na hafcie nie trafił się jakiś kolor którego nie będzie mogła dobrać. Problem w tym że kolorów jest 350, a GIMP potrafi zaindeksować jedynie 256. Stąd pytanie - jak to ogarnąć. Poza tym chciałbym poruszyć temat gdyż haft krzyżykowy to jedno, jednak miałem już kilka sytuacji gdzie chciałem wykorzystać indeksowanie większymi paletami.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.12.2023, 23:45:57 »

Znalazłam tylko coś takiego na ten temat: https://www.reddit.com/r/GIMP/comments/ntmam5/using_512_colors_palettes_with_gimp/ - ale w sumie nie wiem, jak to rozumieć, bo niby ktoś podał jakieś rozwiązanie za pomocą wtyczki G'MIC, ale wygląda że nie działa, skoro później nadal są pytania. No chyba, że pytającym chodzi o sposób bez użycia G'MIC. Na pewno warto zainstalować G'MIC i sprawdzić podane tam rozwiązanie
« Ostatnia zmiana: 11.12.2023, 09:06:35 wysłane przez be@ » Zapisane
retromaniak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

retromaniak


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.12.2023, 23:30:15 »

Znalazłam tylko coś takiego na ten temat: https://www.reddit.com/r/GIMP/comments/ntmam5/using_512_colors_palettes_with_gimp/ - ale w sumie nie wiem, jak to rozumieć, bo niby ktoś podał jakieś rozwiązanie za pomocą wtyczki G'MIC, ale wygląda że nie działa, skoro później nadal są pytania. No chyba, że pytającym chodzi o sposób bez użycia G'MIC. Na pewno warto zainstalować G'MIC i sprawdzić podane tam rozwiązanie

Ogólnie próbowałem to ogarnąć przez G'MIC problem jednak w tym że chyba nie pozwala na indeksowanie za pomocą spersonalizowanej palety (albo ja jestem zbyt głupi aby to ogarnąć
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.12.2023, 18:35:04 »

Proponuję zapoznać się z źródłami:
Plik w formacie pdf
https://1drv.ms/w/s!Ao2sT6WskMABhK8aGU5qTB698fhZEA?e=CMQMT8
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Indeksowanie obrazu za pomocą palety powyżej 256 kolorów
Skocz do: