Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Rozjaśnianie zdjęcia za pomocą mieszania warstw
Strony: 1 2 3 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Rozjaśnianie zdjęcia za pomocą mieszania warstw  (Przeczytany 8025 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« : 25.11.2023, 12:09:43 »


Kolory -> Jasność i nasycenie
« Ostatnia zmiana: 07.03.2024, 14:18:56 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 25.11.2023, 12:11:48 »

Przecież w zadaniu masz wyraźnie napisane, żeby rozjaśnić przy pomocy mieszania warstw a nie opcji z menu Kolory Smutny Poza tym prosiłam o założenie osobnego tematu. Podzieliłam post.

Musisz dodać nową, białą warstwę powyżej zdjęcia i zmienić jej tryb na Pokrywanie. Aby wzmocnić efekt trzeba powielić tą warstwę. Z tego co zauważyłam, będą potrzebne 3, ale tej ostatniej trzeba zmniejszyć krycie do ok. 25-35%, aby efekt wyglądał tak jak w przykładzie.
No i będą potrzebne maski na to słońce, ale na razie zrób prawidłowo samo rozjaśnienie i wtedy będziemy omawiać dalej
« Ostatnia zmiana: 25.11.2023, 12:22:16 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.11.2023, 21:30:06 »

Przecież w zadaniu masz wyraźnie napisane, żeby rozjaśnić przy pomocy mieszania warstw a nie opcji z menu Kolory Smutny Poza tym prosiłam o założenie osobnego tematu. Podzieliłam post.

Musisz dodać nową, białą warstwę powyżej zdjęcia i zmienić jej tryb na Pokrywanie. Aby wzmocnić efekt trzeba powielić tą warstwę. Z tego co zauważyłam, będą potrzebne 3, ale tej ostatniej trzeba zmniejszyć krycie do ok. 25-35%, aby efekt wyglądał tak jak w przykładzie.
No i będą potrzebne maski na to słońce, ale na razie zrób prawidłowo samo rozjaśnienie i wtedy będziemy omawiać dalej

Tryb Przesiewanie


* zachod GIMP 3 kopie Tryb Przesiewanie.jpg (95.11 KB, 800x537 - wyświetlony 26 razy.)
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 04.12.2023, 09:14:21 »

Jeszcze to słoneczko gdyby było lepiej widoczne i w formacie gimp poproszę. Dziękuję.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.12.2023, 11:38:01 »

Tryb Przesiewanie
Aby rozjaśnić tym trybem, trzeba powielić oryginalną warstwę i zmienić jej tryb na Przesiewanie, ale wtedy będzie potrzebna większa ilość warstw, niż w przypadku białej w trybie Pokrywania.
@Zbyma72age - możesz wyjaśnić, w czym ten sposób jest lepszy od mojego? Pytam z ciekawości, bo porównywałam wynik, ale nie dostrzegłam większej różnicy. Jest jakaś minimalna, ale oryginalne zdjęcie było słabej jakości, więc trudno stwierdzić, która wersja prezentuje się lepiej...
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.12.2023, 17:44:59 »

Tryb Przesiewanie
Aby rozjaśnić tym trybem, trzeba powielić oryginalną warstwę i zmienić jej tryb na Przesiewanie, ale wtedy będzie potrzebna większa ilość warstw, niż w przypadku białej w trybie Pokrywania.
@Zbyma72age - możesz wyjaśnić, w czym ten sposób jest lepszy od mojego? Pytam z ciekawości, bo porównywałam wynik, ale nie dostrzegłam większej różnicy. Jest jakaś minimalna, ale oryginalne zdjęcie było słabej jakości, więc trudno stwierdzić, która wersja prezentuje się lepiej...
Nic nie mówiłem że jest to sposób gorszy.
Ja postępuję zawsze zgodnie z konwencją trybów GIMP-a, do rozjaśniania służą
https://docs.gimp.org/en/layer-mode-group-lighten.html
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 06.12.2023, 12:42:36 »

Przecież w zadaniu masz wyraźnie napisane, żeby rozjaśnić przy pomocy mieszania warstw a nie opcji z menu Kolory Smutny Poza tym prosiłam o założenie osobnego tematu. Podzieliłam post.

Musisz dodać nową, białą warstwę powyżej zdjęcia i zmienić jej tryb na Pokrywanie. Aby wzmocnić efekt trzeba powielić tą warstwę. Z tego co zauważyłam, będą potrzebne 3, ale tej ostatniej trzeba zmniejszyć krycie do ok. 25-35%, aby efekt wyglądał tak jak w przykładzie.
No i będą potrzebne maski na to słońce, ale na razie zrób prawidłowo samo rozjaśnienie i wtedy będziemy omawiać dalej
Utworzyłem jedną warstwę z pokrywaniem ponad pliku głównego. Jak zmienić na biały kolor ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.12.2023, 12:51:23 »

Nową warstwę można utworzyć poprzez menu: Warstwa -> Nowa warstwa i tam sobie wybierasz kolor w okienku, które się wyświetli. Inny, prostszy sposób, to złapać i przeciągnąć biały kolor z przybornika upuszczając go na ikonę czystej kartki (jest to ikona tworzenia nowej warstwy) u dołu okna warstw (lewy, dolny narożnik). Można również kliknąć w tą ikonkę i wtedy wyświetli się to samo okienko tworzenia nowej warstwy, o którym pisałam na początku.
Jeśli utworzyłeś warstwę przezroczystą lub w innym kolorze, to możesz przeciągnąć biały kolor z przybornika na okno obrazu, tylko warstwa, którą chcesz nim wypełnić, musi być aktywna w oknie warstw. Można też użyć kubełka Wypełnienie kubełkiem
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 06.12.2023, 14:00:47 »

Poszło.
W zadaniu mam aby wydobyć słońce z oryginału korzystając z gradientu promienistego.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 06.12.2023, 14:06:44 »

Jeśli uzyskałeś już docelowe rozjaśnienie, to utwórz nową warstwę z widoku i wyłącz widoczność wszystkich białych warstw, tak aby było widać tylko warstwę oryginalną i tą utworzoną z widoku. Wtedy do tej ostatniej dodaj maskę: PPM na warstwę w oknie warstw i wybierz z menu dodanie maski. W okienku, które się wyświetli, wybierz białą. Żeby nie było jakichś pomyłek, to po wykonaniu tych czynności zapodaj screena obejmującego obraz i okno warstw. Jeśli wszystko będzie prawidłowo, to podam wtedy dalsze instrukcje.
Powinno to wyglądać tak, jak na moim zrzucie w załączniku (chyba, że użyłeś sposobu użytkownika Zbyma72age, wtedy zamiast białych warstw, będą warstwy z powielonym zdjęciem):


* 2023-12-06_131053.png (355.17 KB, 894x551 - wyświetlony 18 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 06.12.2023, 14:21:59 »

Dodam jeszcze, że zauważyłam różnicę pomiędzy efektem uzyskanym w GIMP v. 2.8 a v.2.10.30. W nowszej wersji efekt rozjaśnienia za pomocą białej warstwy w trybie pokrywania jest mocniejszy i możliwe, że wystarczy dodać tylko dwie białe warstwy zamiast trzech, a jeszcze lepiej użyć trybu Miękkie światło - wygląda, że ten tryb daje obraz lepszej jakości, ale wtedy znów są potrzebne 3 białe warstwy, bo rozjaśnia słabiej niż Pokrywanie.
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 06.12.2023, 14:24:03 »

Ukryta treść: zrzut ekranu (kliknij aby pokazać/schować)
« Ostatnia zmiana: 06.12.2023, 14:26:27 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 06.12.2023, 14:25:44 »

A dlaczego nie widać u ciebie tego rozjaśnienia? Utworzyłeś nową warstwę z widoku dopiero po wyłączeniu widoczności tych białych??
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 06.12.2023, 14:39:18 »

Poprawiłem
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 06.12.2023, 14:50:25 »

A gdzie zrzut?
No ok, zaufam, że teraz wygląda to prawidłowo Język
Kliknij sobie w Przyborniku na narzędzie


* 2023-12-06_135253.png (331.83 KB, 882x518 - wyświetlony 17 razy.)
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 06.12.2023, 14:55:12 »

www.faldka.pl/1.jpg
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 06.12.2023, 14:56:43 »

Przecież ten zrzut niczym nie różni się od poprzedniego. Nadal zdjęcie nie jest rozjaśnione. Pytałam czy przypadkiem nie wyłączyłeś widoczności białych warstw przed utworzeniem warstwy z widoku. Po co tworzyć warstwę z widoku, która wygląda tak samo jak oryginał? Widoczność białych warstw wyłączasz dopiero po utworzeniu warstwy z widoku...
Czy ty w ogóle to zdjęcie rozjaśniłeś?
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #17 : 06.12.2023, 14:59:10 »

dodałem tylko te 3 warstwy białe i ostatnią zmniejszyłem krycie do 35%
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 06.12.2023, 15:00:43 »

I po dodaniu tych białych warstw zdjęcie zrobiło się jaśniejsze? Bo na twoim zrzucie nadal jest ciemne.
Odpowiedz na pytanie, czy nową warstwę z widoku utworzyłeś po wyłączeniu widoczności tych białych warstw czy przed wyłączeniem?
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #19 : 06.12.2023, 15:07:40 »

Dodałem nową warstwe z widokiem gdy miałem włączony podgląd. I dodałem maskę białą. 3 warstwy trochę rozjaśniły ale to efektu z pliku jpg jeszcze daleko.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 06.12.2023, 15:13:11 »

W takim razie coś jest nie tak z tymi białymi warstwami. Sprawdź każdą po kolei w jakim jest trybie i jakie ma ustawione krycie. A tą warstwę utworzoną z widoku na razie usuń. Najpierw trzeba uzyskać odpowiednie rozjaśnienie. Przecież pisałam o tym wcześniej:
Cytuj
Jeśli uzyskałeś już docelowe rozjaśnienie...
Skoro go nie uzyskałeś, to dlaczego nie zgłosiłeś tego problemu, tylko utworzyłeś warstwę z widoku? Czytaj instrukcje dokładnie.
Podejrzewam, że ustawiłeś niewłaściwy tryb albo warstwy mają zmniejszone krycie, a tylko ostatnia miała mieć zmniejszone, pozostałe powinny mieć 100%
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : 06.12.2023, 15:16:43 »

Białe mają pokrywanie  Krycie po 100%   Jeden 35%
Widoczny zwykły
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 06.12.2023, 15:23:35 »

To jest niemożliwe. Wtedy efekt rozjaśnienia byłby dużo mocniejszy.
Którą masz wersję GIMP-a?
Zrób zrzuty z okna warstw przy każdej białej warstwie z osobna: tzn. kliknij na pierwszą białą warstwę i zrób zrzut, później na drugą i znów zrób zrzut, i wreszcie na trzecią i też zrób zrzut. Na zrzutach ma być widoczne całe okno warstw
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : 06.12.2023, 15:26:15 »

Gimp 2.10.36

www.faldka.pl/3.jpg
www.faldka.pl/4.jpg
www.faldka.pl/5.jpg
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 06.12.2023, 15:28:08 »

To usuń warstwę utworzoną z widoku i zrób te zrzuty, dokładnie tak jak opisałam w poprzednim poście.
Ach, i koniecznie najpierw włącz widoczność tych białych warstw
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #25 : 06.12.2023, 15:38:03 »

Dodałem tą warstwę z widokiem ale nic nie zmienia się. Linki poniżej.

www.faldka.pl/6.jpg
www.faldka.pl/7.jpg
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : 06.12.2023, 15:45:45 »

No teraz jest prawidłowo i jest mocno rozjaśnione. Co w takim razie zmieniłeś? Musiało być coś ustawione źle. Aczkolwiek uważam, że teraz to rozjaśnienie jest zbyt mocne. Może usuń tą trzecią białą warstwę albo jeszcze zmniejsz jej krycie do 5-10%. Tak jak pisałam wcześniej, w nowszej wersji GIMP-a to pokrywanie wydaje się działać mocniej niż w v. 2.8

Warstwa z widoku nie ma na razie niczego zmieniać. Zmieni dopiero po dodaniu gradientu.
Teraz wyłącz widoczność białych warstw i dodaj ten gradient wg wcześniej podanych instrukcji. Tylko dokładnie krok po kroku zrób tak jak opisałam. Jeśli jakiś drobny szczegół zmienisz, to znów wynikną z tego problemy. Jeśli czegoś w moich instrukcjach nie rozumiesz, to dopytaj
Zapisane
faldka
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 49
Galeria Użytkownika

faldka


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : 06.12.2023, 16:55:15 »

www.faldka.pl/8.jpg
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : 06.12.2023, 17:01:45 »

Nie jest najgorzej, ale jednak widać, że nie trafiłeś dokładnie w środek słońca z tym gradientem i ma on ciut za mały promień. Jakbyś chciał poprawić, to możesz wypełnić maskę warstwy ponownie białym kolorem i powtórzyć dodanie gradientu. Przed zatwierdzeniem obydwa punkty końcowe gradientu można przesuwać i ustawić sobie tak, aby jak najlepiej to słońce wyglądało. Można jednak uznać, że zadanie jest zaliczone Mrugnięcie
Zapisane
Strony: 1 2 3 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Rozjaśnianie zdjęcia za pomocą mieszania warstw
Skocz do: