Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak przezroczystości w niektórych obrazach PNG
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Brak przezroczystości w niektórych obrazach PNG  (Przeczytany 10322 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« : 19.11.2023, 14:01:06 »

Dzień dobry, mam jeszcze jeden problem z Gimpem.

Gdy pobieram obrazek PNG z jakiegoś serwisu co ma takie obrazki i dodaję go do przykładowo programu tworzącego filmu = to on od razu ma w sobie przezrocze tła.

Gdy robię obrazek w GIMP PNG i dodaję do programu filmowego - to muszę zawsze wybierać w programie właściwości i dodaj kanał alfa.

Czy da się zrobić tak, aby te obrazki tworzone w GIMP od razu miały ten kanał alfa? Bo grafiki z Internetu go mają, a te co robię w gimpie muszę ręcznie tworzyć taki kanał.
« Ostatnia zmiana: 07.03.2024, 14:16:56 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 19.11.2023, 15:05:00 »

Jeśli obraz zawiera jakieś przezroczyste/półprzezroczyste fragmenty, to musi mieć kanał alfa. Jeśli natomiast obraz nie ma żadnych przezroczystych lub przynajmniej częściowo przezroczystych elementów, to wtedy rzeczywiście trzeba mu dodać kanał alfa. Można sobie przypisać skrót klawiaturowy do takiej akcji.
Często oryginalna grafika PNG zawiera kanał alfa pomimo braku przezroczystych pikseli, ale być może podczas obróbki w GIMP usuwasz ten kanał np. spłaszczając obraz
« Ostatnia zmiana: 19.11.2023, 17:53:48 wysłane przez be@ » Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.11.2023, 18:11:44 »

To wygala tak na przykład obrazek kwiatka - samego kwiatu bez tła - tylko łodyga i kielich kwiatu u góry. Pozostałem pole to szachownica czyli brak tła i kolorów. Takie całkowite przezroczyste pole.

Te co pobieram z internatu od razu dodają się prawidłowo. Te co robię w gimpie zawsze muszę w programie potem dodawać kanał alfa od filmów.

Czyli grafika może mieć w sobie już to rozwiazanie, ale nie wiem o co chodzi przy zapisach w gimp aby tak było.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.11.2023, 18:59:51 »

A możesz tutaj podrzucić taką grafikę która ma przezroczyste tło, a nie ma kanału alfa po eksporcie do PNG z GIMP-a?
U mnie GIMP normalnie zapisuje obraz z kanałem alfa i jak sprawdzam w innym programie, to ten kanał tam jest, nawet jeśli obraz nie zawiera przezroczystych ani półprzezroczystych pikseli. Jeśli obraz został wyeksportowany z przezroczystym tłem, to niemożliwe, żeby nie miał kanału alfa
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.11.2023, 19:07:44 »

Przykładowo to jest okrąg z kwiatami. Okrąg jest cały ale pozostałe tło jest już przezroczem. W programie jest tam czarne tło - muszę dodać kanał alfe. Okrąg z gimpa. Nie wiem dlaczego tak jest.

Tutaj też widzę czarne tło - ale jak dodać tą grafikę d gimp w innym projekcie to będzie przezrocze bez tego tła czarnego.


* kwiat.png (575.46 KB, 800x450 - wyświetlony 12 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.11.2023, 19:16:59 »

Ten obraz zawiera kanał alfa. Pokazują mi to 2 różne inne programy, więc nie wiem dlaczego jakiś program do filmów go nie widzi.
Na forum jest czarne tło tylko w miniaturce. Po kliknięciu obraz otwiera się w oryginalnych wymiarach i ma przezroczyste tło
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.11.2023, 19:18:43 »

Tutaj dodaje obrazek jaki programy widzę Alfe i nie ma problemów. Niby też czarne tło się załadwoało na tym forum. Ale wszędzie ta alfa jest ładnie dodana automatycznie.

A tylko z Gimp jak coś dodam. to jest czarne tło do koniecznego dodania kanału alfa.

Właśnie też nie wiem jak już to naprawić.


* pngegg (24).png (451.69 KB, 694x1280 - wyświetlony 14 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.11.2023, 19:20:48 »

U mnie wszystkie programy widzą alfę w tym pierwszym obrazku
Z tego co widzę obrazy różnią się głębią bitową, pierwszy ma 64 bit, a drugi 32
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 19.11.2023, 19:29:12 »

Teraz jeszcze jedno zauważyłam. Prawdopodobnie w okienku eksportu do PNG masz zaznaczone opcje "zapisanie wartości kolorów dla przezroczystych pikseli" i "zapisz kolor tła" (albo jedną z nich) - możliwe, że to dlatego. Odznacz te opcje i wtedy wyeksportuj do PNG
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.11.2023, 20:35:17 »

Sprawdzone, niestety to nic nie zmienia.
Bardzo to dziwne. czym się różnią obrazki png z sieci a czym te robione przez gimp - że tak inaczej reagują.

Chyba nie dojdziemy do tego, co może być powodem.

Ale bardzo dziękuję za chęć pomocy. Zapytam o to na stronie twórców programu do filmów. Może oni będą wiedzieli coś na ten temat.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.11.2023, 20:49:56 »

A możesz jeszcze sprawdzić, jak się zachowuje grafika z mojego załącznika w tym programie do filmów?


* testx.png (8.17 KB, 800x450 - wyświetlony 9 razy.)
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.11.2023, 22:09:42 »

Twoja grafika działa prawidłowo od razu. Wszystko jest przezroczem i działa dobrze.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.11.2023, 22:23:27 »

Utworzyłam ją w GIMP-ie i wyeksportowałam do PNG. W takim razie coś chyba musisz robić nie tak albo to wina twojej wersji GIMP-a.
Na pewno podczas eksportu masz w okienku te obie opcje, o których wcześniej pisałam, odznaczone?
Zapisane
renata96
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 41
Galeria Użytkownika

renata96


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.11.2023, 22:26:42 »

Tak, dokładnie sprawdzone wszystko. A mimo to, mój eksport gimp robi takie czarne tyło i musze dodawać kanał alfa.
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak przezroczystości w niektórych obrazach PNG
Skocz do: