Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ]Odblaski od skanera, usuwanie tekstury
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Odblaski od skanera, usuwanie tekstury  (Przeczytany 3184 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 10.11.2023, 17:17:45 »

Cześć. Skanuję sporą ilość starych fotografii rodzinnych i pojawił się problem z odblaskami na ciemnych fragmentach niektórych z nich. To są chyba te starsze, robione z użyciem jodku srebra.
W załączniku fragment takiego skanu.
Nie mam koncepcji jak się tego pozbyć. Oczywiście zamiast skanować, można by takie zdjęcia fotografować bez użycia lampy, ale to rozwiązanie nie wchodzi w rachubę.


* Test20231110.jpg (251.6 KB, 783x936 - wyświetlony 17 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2024, 14:05:50 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.11.2023, 17:21:54 »

Chodzi o tą rozmytą plamę światła, nie o teksturę widoczną mniej lub bardziej na całości?
Zapisane
Pi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.11.2023, 17:23:26 »

W sumie o jedno i drugie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 10.11.2023, 17:27:32 »

Jeśli chodzi o fakturę, to polecam: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,56121.0.html - naprawdę dobrze sobie radzi z tym problemem, bo sama kiedyś usuwałam.
Co do plamy światła, to zaraz sprawdzę i dam znać
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 10.11.2023, 17:40:30 »

Jeśli odpowiada ci efekt z załącznika, to dodałam nową, przezroczystą warstwę powyżej zdjęcia i zmieniłam jej tryb na Pokrywanie. Następnie wybrałam miękki, okrągły pędzel, zmniejszyłam jego krycie do 30% i czarnym kolorem klikałam po tej nowej warstwie w miejscu plamy tak, aby ją równomiernie zakryć. Kiedy plama już mocno zbladła, dodałam kolejną przezroczystą warstwę w trybie Pokrywania i po niej też trochę poklikałam tym pędzlem aż plama całkiem znikła, a nawet stała się nieznacznie ciemniejsza. Następnie obie warstwy rozmyłam Rozmyciem Gaussa o promieniu 25 i zmniejszyłam ich krycie do ok. 75-80%.
Oczywiście skoro chcesz również usunąć teksturę, to plamę należy usuwać dopiero po tym zabiegu


* oldfoto.png (1195.87 KB, 783x936 - wyświetlony 18 razy.)
Zapisane
Pi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 10.11.2023, 19:47:27 »

Dzięki za wszystkie wskazówki. Zajmę się tym w przyszłym tygodniu. Na szybko przejrzałem pdf'a z podanego linku, ale jak już wspomniałem w tamtym temacie, wszystkie linki są nieaktualne. W każdym razie, jak znajdę więcej czasu zajmę się dokładniejszą analizą.
Co do metody opisanej powyżej, robiłem już coś podobnego na dodatkowej warstwie, tyle że to strasznie dużo zabawy, a mam ten problem na co najmniej kilkudziesięciu fotografiach. Liczyłem że może uda się to bardziej zautomatyzować poprzez zastosowanie któregoś w filtrów. W każdym razie, jeszcze raz dziękuję za informacje.
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.11.2023, 16:00:53 »

... Na szybko przejrzałem pdf'a z podanego linku, ale jak już wspomniałem w tamtym temacie, wszystkie linki są nieaktualne.

Muszę przyznać, że po 11 latach część linków podanych w moim poradniku zniknęła z sieci. Ale nie mają one nic wspólnego z możliwością posługiwania się poradnikiem w sensie merytorycznym. Głównie były to linki do literatury z której korzystałem przy opracowaniu.
W sieci można znaleźć więcej aktualnych.

Jedyny może istotny link to: https://1drv.ms/b/s!Ao2sT6WskMABgqFTISfoSYVpdx2qKg?e=Ux4JBm Poradnik-Kompresja_JPEG.pdf
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ]Odblaski od skanera, usuwanie tekstury
Skocz do: