Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Zrównanie szerokości różnych napisów w kolumnie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zrównanie szerokości różnych napisów w kolumnie  (Przeczytany 10192 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 31.10.2019, 16:44:28 »

Jestem początkujący w Inkscape.
Istnieje możliwość zrobienia takiego napisu jak w załączniku ? Napis został zrobiony w Gimpie, ale na dłuższą metę jest to bardzo niewygodne. Chciałym aby program automatycznie dostosowywał wielkość słów miedzy prawa a lewa krawędzia


* GIMP GIMPUJ.PNG (11.34 KB, 558x344 - wyświetlony 541 razy.)
« Ostatnia zmiana: 09.03.2022, 07:30:21 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 31.10.2019, 17:34:56 »

Hmm, ale w jaki sposób ten napis jest z góry na dół? Chyba chodzi Ci o to, że w kolumnie różne napisy mają zajmować jednakową szerokość? Jeśli tak, to nie przypominam sobie takiej opcji (musiałabym jeszcze sprawdzić), ale w Inku można bardzo łatwo dostosować wielkość napisów. Wystarczy wszystkie napisy w kolumnie zaznaczyć i odpowiednio przeskalować. Tylko oczywiście każdy napis musi być osobnym obiektem.

@Edycja:
Sprawdziłam to skalowanie i nie wiem, mam wrażenie że coś jest u mnie nie halo z tym. Pomimo zaznaczenia "skaluj proporcjonalnie" i "zastosuj osobno do każdego obiektu" skaluje mi nieproporcjonalnie Smutny Zdaje się, że ta opcja dotyczy tylko skalowania o określony %, bo nie widzę możliwości wyboru skalowania do określonej szerokości tak, aby wysokość była dopasowana z zachowaniem proporcji. Dziwne w sumie. W takim razie wygląda, że trzeba każdy obiekt skalować z osobna Smutny No ale i tak jest to prostsze i mniej czasochłonne niż w GIMP. W każdym razie nie znalazłam innej opcji...

@Edycja2:
Znalazłam jeszcze sposób z wklejaniem rozmiaru. Jeśli do tej opcji przypisze się jakiś skrót klawiaturowy, to powinno usprawnić pracę. Kopiujesz napis wzorcowy, a później po kolei zaznaczasz każdy następny i wklejasz tylko szerokość (Edycja -> Wklej rozmiar -> Wklej szerokość)
« Ostatnia zmiana: 31.10.2019, 18:48:01 wysłane przez be@ » Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.11.2019, 09:35:44 »

Dzięki za pomoc.
Niestety nie ogarniam inkscape i po wpisaniu "gimp" i wcisnieciu enter kursor nie przeskakuje pod napis, tylko gdzieś na dół poza warstwe.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.11.2019, 12:32:36 »

Pewnie masz ustawione zbyt duże odstępy pomiędzy wersami tekstu. W Inkscape często domyślnie ta odległość jest dziwnie duża. Sprawdź na górnym pasku menu, w opcjach tekstu:





* 2019-11-01_122633.png (37.42 KB, 672x156 - wyświetlony 1024 razy.)
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.11.2019, 16:53:34 »

Dzięki, ustawienie odstępów pomogło.
Nie umiem sobie poradzić z tymi napisami.
Możesz napisać po kolei co powinienem zrobić?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.11.2019, 17:07:11 »

W zasadzie to powinieneś każdy napis dodać osobno, aby były osobnymi obiektami, ale możesz użyć filtra: Efekty -> Tekst -> Podziel tekst (wybierasz linie lub słowa i odznacz zachowanie oryginału), który je rozdzieli. Później kopiujesz rozmiar tego wzorcowego słowa i wklejasz szerokość do każdego kolejnego, tak jak opisałam wcześniej. Jeśli tych słów jest bardzo dużo, to warto sobie do tej akcji przypisać skrót klawiaturowy:




@Edycja:
Ups, nie wiem o co chodzi. Wczoraj, kiedy to testowałam, słowa skalowały się proporcjonalnie, a teraz jak ponownie sprawdziłam, tylko zmieniają szerokość Smutny
W takim razie wygląda, że pozostaje skalowanie ręcznie każdego słowa z osobna Smutny
Zapytam jeszcze o to na forum Inkscape...


* eee.png (39.1 KB, 1092x263 - wyświetlony 1004 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.11.2019, 17:36:20 »

https://inkscape-tutorial.pl/forum/potrzebuje-pomocy/738-dopasowanie-szeroko%C5%9Bci-s%C5%82%C3%B3w-w-kolumnie-bez-utraty-proporcji.html - napisałam tutaj, może ktoś będzie wiedział.

A tak, to pozostaje sobie ustawić odpowiednio przyciąganie i prowadnicę, zakluczyć proporcje i skalować ręcznie. W sumie całkiem szybko to idzie. Na koniec trzeba jeszcze wyrównać odstępy między słowami przy za pomocą rozmieszczenia.

@Edycja:
Dobra, rozkminiłam to! Wczoraj miałam każde słowo dodane oddzielnie i nie zmieniałam tekstu w obiekty, dlatego skalowały się proporcjonalnie. W dodatku można przeskalować wszystkie zaznaczone słowa jednocześnie wybierając Wklej szerokość oddzielnie, więc skróty klawiszowe nie będą potrzebne Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Zrównanie szerokości różnych napisów w kolumnie
Skocz do: