Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3] 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animacja elementow w grafice  (Przeczytany 14675 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : 07.04.2019, 17:05:19 »

Dwie animacje:





Pytanie retoryczne, która jest z GIMP-a?

Ciekawy jestem co to ma udowodnić, w poradniku podawałem linki do tego pliku.
W poradniku był również link
https://1drv.ms/u/s!Ao2sT6WskMABgvw9brvUUhzdKOJMVA
aby ściągnąć pliki do porównania.


* Pierwszy.png (27.07 KB, 340x106 - wyświetlony 349 razy.)

* Drugi.png (32.96 KB, 351x157 - wyświetlony 300 razy.)
Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 07.04.2019, 17:12:39 »

Jeśli nie widzisz różnicy w jakości, to nic nie ma udowadniać.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #30 : 07.04.2019, 17:54:03 »

Jeśli nie widzisz różnicy w jakości, to nic nie ma udowadniać.

Ja różnicę widzę, ponieważ z gifa zrobiono nowy gif.
Jeżeli już tak daleko, to można do pliku zastosować najpierw indeksowanie i otrzymać plik o rozmiarze

Ale można również zastosować mp4


* 2019-04-07_165050.png (25.87 KB, 304x106 - wyświetlony 334 razy.)
* jazz-chromecast-ultra.zip (575.67 KB - pobrany 100 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #31 : 08.04.2019, 02:48:53 »

Bardzo ciekawa dyskusja się wywiązała Uśmiech
@Aaseel - mógłbyś napisać, które programy w pełni obsługują format GIF i pozwalają zapisywać animacje w tym formacie bez utraty części kolorów? Do tej pory byłam przekonana, że ograniczenie liczby kolorów wynika z samego formatu. Wielokrotnie o tym wspominałam na forum i nikt nigdy mnie nie poprawił Smutny
« Ostatnia zmiana: 08.04.2019, 03:24:39 wysłane przez be@ » Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #32 : 08.04.2019, 20:43:25 »

Kilka postów wyżej pokazałem dwie animacje w formacie GIF. Oryginał (pierwsza animacja) został pobrany ze strony Gifski i utworzony przy pomocy narzędzia z tejże strony. Druga została utworzona w GIMP-ie. Moje pytanie "Która jest z GIMP-a?" miało Was sprowokować do głębszego zastanowienia się czemu gimpowa animacja ma gorszą jakość i nie chodziło o rozmiar pliku. Istotna tu jest ilość kolorów każdego z nich.

GIMP posiada fajne narzędzie o nazwie "Analiza sześcienna kolorów" w menu "Kolory -> Informacje". Wyświetla wykres i liczbę kolorów obrazu. Bym zapomniał, kolory są zliczane tylko dla aktywnej warstwy, dlatego musiałem użyć małego wybiegu, który moim zdaniem nie miał wpływu na wynik pomiaru.

Otworzyłem obie animacje w GIMP-ie i poszerzyłem płótno każdej z nich dwukrotnie. Przeniosłem pierwszą klatkę animacji (najniższa warstwa) na samą górę stosu warstw, przesunąłem w prawo i połaczyłem wszystkie warstwy. Na tak otrzymanych obrazach dokonałem pomiaru w/w narzędziem. Wyniki prezentuję poniżej:

Animacja z GIMP-a:
liczba kolorów - 207



Animacja oryginalna utworzona przy pomocy narzędzia "Gifski":
liczba kolorów - (nie możliwe, toż to GIF) - 1913



Nadmienię, że obie pokazane we wcześniejszym moim wpisie animacje są zgodne ze standardem GIF89A.

By nie być gołosłownym przytoczę kolejny przykład. Tekst autorstwa Philip'a Howard'a. Wymienione w tekście animacje do obejrzenia w archiwalnej treści publikacji na stronie web.archive.

"
Przykład GIF True-Color

Trzy obrazy po lewej pokazują różnicę między widmem 32697 kolorów a tym samym widmem zmniejszonym przez kwantyzację do tylko 256 kolorów. Wszystkie trzy obrazy są w formacie GIF. Wszystkie trzy są zgodne ze specyfikacją formatu GIF89A opublikowaną przez Compuserve. Duża różnica polega na tym, że biblioteka ANGIF została użyta do wygenerowania prawdziwego koloru GIF bezpośrednio z bufora danych w programie, który utworzył widmo kolorów w obrazie 217 x 217 pikseli.

Błędne przekonanie, że GIF ma limit 256 kolorów, prawdopodobnie pochodzi ze sposobu, w jaki po raz pierwszy użyto GIF. W późnych latach 80-tych karty graficzne z PC zazwyczaj obsługiwały nie więcej niż 256 kolorów. Wymiana obrazów stawała się coraz popularniejsza wśród systemów BBS, a Internet i programy przeglądające były szybko produkowane. Nikt nie próbował ani nie potrzebował generować obrazów z ponad 256 kolorami, ponieważ nie można było ich oglądać na tańszych stacjach graficznych. Programy, które konwertowały obrazy do GIF, opracowały szereg metod zmniejszania liczby kolorów do 256 lub mniej. Niektórzy rzeczywiście wykonali bardzo dobrą robotę. Pliki GIF zostały skonstruowane za pomocą pojedynczego bloku obrazu, mimo że standard GIF nie ograniczał liczby bloków. Ponieważ nie było więcej niż 256 kolorów, nie było sensu używać więcej niż jednego bloku obrazu. Ta praktyka została skutecznie wkomponowana w kulturę komputerową i ostatecznie wszyscy „wiedzieli”, że GIF obsługuje nie więcej niż 256 kolorów. Faktem jest, że programy generujące pliki GIF obsługiwały nie więcej niż jeden blok obrazów, a zatem nie miały możliwości radzenia sobie z więcej niż 256 kolorami. Górny obraz pokazuje, że plik GIF może mieć ponad 256 kolorów.

Im więcej kolorów ma obraz, tym większy będzie plik GIF. Wiele bloków obrazów ma nadmiar innego nagłówka bloku i innej lokalnej tabeli kolorów, oprócz słabej kompresji. W przypadku ANGIF nie ma żadnej kompresji (brak implementacji LZW z powodu ograniczeń patentowych). Tak więc plik GIF z ponad 256 kolorami bardzo szybko staje się bardzo duży. O ile nie ma szczególnej potrzeby wyświetlania bezstratnego, rzeczywistego obrazu w przeglądarce, która nie obsługuje formatu PNG, nie należy używać GIF w prawdziwym kolorze.

Podczas gdy użycie ponad 256 kolorów w GIF jest w większości przypadków złą praktyką i powinno być ograniczone do pewnych przypadków technicznych, w których można tolerować ekstremalne rozmiary, stwierdzenie, że format pliku obrazu GIF jest ograniczony do 256 kolorów, jest po prostu fałszywe."

Tłumaczenie z translatora bo jestem leniwy  Chichot .

Kolejny tekst, ale ten, wybaczcie mi, przetłumaczcie sobie sami: Andreas Kleinert (2007). "GIF 24 Bit (truecolor) extensions"

Podsumowując:

Nikt nie wmówi mi, że GIF obsługuje 256 kolorów, a nawet tylko 255 jeśli użyjemy przezroczystości. Chyba, że jestem głupi i nie rozumiem tego co czytam.

Z poważaniem.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #33 : 09.04.2019, 02:56:41 »

@Aaseel - dziękuję za obszerną wypowiedź Uśmiech Czyli GIF może obsługiwać większą liczbę kolorów, ale na ogół nie ma sensu tworzyć takiej animacji, bo waga pliku będzie zbyt duża? Trudno też znaleźć darmowe narzędzie do tworzenia dobrej jakości animacji. Rozumiem, że na tą chwilę możesz nam polecić tylko stronę gif.ski?

Najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się więc zrobić tak jak autor wątku, czyli utworzyć animację w formacie WebP i przekonwertować do GIF. Tylko czy każdy konwerter zachowa wejściową liczbę kolorów bez powiększania wagi pliku?

@szeju - mógłbyś napisać, którego konwertera użyłeś w tym przypadku? Chętnie bym sprawdziła, jak to faktycznie działa
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #34 : 09.04.2019, 17:44:05 »

Cały czas czekam, aż zostanie podany program przydatny dla ludzi (okienkowy), który umożliwia tworzenie tru-color GIF.

Wypowiedź kol. Aasell:
"Kilka postów wyżej pokazałem dwie animacje w formacie GIF. Oryginał (pierwsza animacja) został pobrany ze strony Gifski i utworzony przy pomocy narzędzia z tejże strony."

Tylko że szanowny kolega nie przytoczył iż te obrazy powstają poprzez przekodowanie z wideo na GIF.

Ja w swoich wypowiedziach wyraźnie podkreślałem że GIMP takiej wersji animacji nie tworzy, ponieważ programiści przestrzegali obowiązujących standardów.

"Nie jest istotne co umożliwiał format opublikowany przez Steve Wilhite w 1987r, ale to co przyjął do ogólnoświatowego stosowania komitet Standardów
Co mówi przyjęty do stosowania standard GIF proszę sobie poczytać:
https://www.w3.org/Graphics/GIF/spec-gif89a.txt
http://ec.europa.eu/ipg/standards/image/gif/index_en.htm "

Po co użytkownikom GIMP-a mieszać w głowach, skoro nie mogą tworzyć takich wersji.

Bardzo chętnie skorzystam z poradnika stworzonego przez kol., odnośnie tworzenia tru-color GIF.

Pojedyncze egzemplarze samochodów odrzutowych także stworzono, ale nie wszyscy mogą i chcieli by z nich korzystać.
 

 
Zapisane
Aaseel
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 84
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #35 : 09.04.2019, 20:01:10 »

Będę niegrzeczny, bo mierzi mnie już ta dyskusja. Jak ktoś się obrazi to z góry przepraszam.

Cały spór rozpoczął się od:

dzieki wielkie poradziłem sobie w taki sposob ze zapisuje plik w formacie WebP i za pomocą konwertera online przerabiam ggo na gif nie tracąc przy tym na jakości (...)

Przecież to nie jest nijak możliwe.

Ja tylko wykazałem, że jest i jak w średniowieczu palono heretyków, tak Zbyma72age, chce mnie zlinczować. Bo standardy, bo GIMP nie potrafi, bo piszę głupoty, mógłbym tak długo. Zbyma ogarnij się. Świat nie kończy się tam, gdzie Twój zasób wiedzy i Twoje narzędzia. By ułatwić sobie życie wiedzę należy poszerzać, a kolejne programy instalować.


@Zbyma72age

Cytuj
Cały czas czekam, aż zostanie podany program przydatny dla ludzi (okienkowy), który umożliwia tworzenie tru-color GIF.

Nikomu tego nie obiecywałem. Poza tym konsola też jest dla ludzi. Zwierzęta nie potrafią jej obsłużyć, a jeśli Ty jej nie lubisz to już twój problem. Ja używam i to często, bo w wielu zastosowaniach jest szybsza od okienek.

Cytuj
Wypowiedź kol. Aasell:
"Kilka postów wyżej pokazałem dwie animacje w formacie GIF. Oryginał (pierwsza animacja) został pobrany ze strony Gifski i utworzony przy pomocy narzędzia z tejże strony."

Tylko że szanowny kolega nie przytoczył iż te obrazy powstają poprzez przekodowanie z wideo na GIF.

Tak, nie wspomniałem ponieważ nie ma to znaczenia. Gifski nie tworzy GIF-a z filmu, a zplików PNG. Film został użyty do stworzenia tychże.
Proszę sobie poczytać  Mrugnięcie.
Tworząc animację można wyeksportować każdą jej klatkę do PNG w GIMP-e i na tak powstałych obrazach użyć Gifski.

Cytuj
Ja w swoich wypowiedziach wyraźnie podkreślałem że GIMP takiej wersji animacji nie tworzy,(...)

Nigdzie nie stwierdziłem, że tworzy.

Cytuj
(...) ponieważ programiści przestrzegali obowiązujących standardów.

Standardy mają to do siebie, że zmieniają się z upływem czasu.

Cytuj
Po co użytkownikom GIMP-a mieszać w głowach, skoro nie mogą tworzyć takich wersji.

Jak chcę dotrzeć do Nowej Zelandii, a używam tylko samochodu, to mam się nie przesiąść na samolot lub statek?

Cytuj
Bardzo chętnie skorzystam z poradnika stworzonego przez kol., odnośnie tworzenia tru-color GIF.

Co ja czytam, jednak konsola nie gryzie?

Cytuj
Pojedyncze egzemplarze samochodów odrzutowych także stworzono, ale nie wszyscy mogą i chcieli by z nich korzystać.

Może jestem jakiś inny, CHCIAŁBYM!!!. Fakt, nie mogę.

Z mojej strony to już wszystko. Uważam temat ilości kolorów w GIF-ie za zamknięty.
Dziękuję wszystkim za uwagę.
Zapisane

03-03-2016 o 21:16:15 Ziomioslaw - no i jak człowiek używa Linuksa, to się przyzwyczaja do tego, że wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #36 : 10.04.2019, 03:09:36 »

@Aaseel - przeciętny użytkownik jednak z konsoli nie korzysta. Myślałam, że skoro tak dobrze się w tym orientujesz, to podpowiesz coś praktycznego, co będzie użyteczne dla większości czytających ten temat. W końcu to wątek publiczny, nie prywatna dyskusja Smutny
Rozumiem, że nie odpowiesz na moje pytania z poprzedniego posta?
Zapisane
szeju
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

szeju


Zobacz profil
« Odpowiedz #37 : 18.04.2019, 23:14:28 »

Zrobiłem, cieszę się i jestem tak niemiłosiernie wkurzony ze masakra...

Grafika działa i podoba mi się jak na takiego laika jak ja Chichot
Jednak jest problem którego nie przewidziałem - jakość formatu gif w gimpie ssie za przeproszeniem a konwertując go do WebP a z kolei do Gif tworzą się jakieś kosmiczne krztałty na animacji na końcu.Teraz musze te wszystkie klatki sciagnać jako zdjęcia i wrzucic w jakiś normalny konwerter gif... ma ktoś lepszy pomysł albo sposób jak z xcf pliki zapisać do zdjeć osobno wszystkie czy musze usuwać warstwy i pojedynczo zapisywać ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #38 : 18.04.2019, 23:30:23 »

Hmm, nie bardzo rozumiem. Dlaczego konwertowałeś GIF do WebP? To nie można utworzyć animacji WebP bezpośrednio? Wydawało mi się, że tak właśnie wcześniej napisałeś. Myślałam że utworzyłeś animację WebP i przekonwertowałeś ją na GIF jakimś konwerterem online i jest dobrej jakości.
Co do zapisywania warstw jako osobne obrazy, to jest do tego skrypt: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,34874.0.html
Zapisane
szeju
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

szeju


Zobacz profil
« Odpowiedz #39 : 18.04.2019, 23:41:30 »

przerobilem z WebP na Gif za pomocą jakiegos konwertera i za kazdym razem robia sie jakies krzaczki wiec musze osobno wgrac klatki, dzieki za skrypt Mrugnięcie

nie robilem tego z gif do webp
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 552
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #40 : 19.04.2019, 01:09:49 »

przerobilem z WebP na Gif za pomocą jakiegos konwertera i za kazdym razem robia sie jakies krzaczki wiec musze osobno wgrac klatki, dzieki za skrypt Mrugnięcie

nie robilem tego z gif do webp

Nie wiem dlaczego jest stosowany taki skomplikowany algorytm konwersji.
Dla przykładu z podanego wcześniej pliku c9h1GqD.mp4 przechwyciłem kilka klatek i wykonałem konwersję na animowany gif i webp.
Podkreślam że konwersję na animowany gif wykonałem jako nie zgodny ze standardem, ale jako true color oraz ze względu na ograniczenia forum przeskalowałem do 720x450.
WebP musiałem umieścić w *.zip (forum nie umożliwia przesyłwnie WebP)


* GiSkal.gif (1092.29 KB, 720x450 - wyświetlony 402 razy.)
* GiWebP.zip (109.83 KB - pobrany 104 razy.)
Zapisane
szeju
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

szeju


Zobacz profil
« Odpowiedz #41 : 19.04.2019, 01:37:19 »

już nie mam sił do tego, jesli sie nie uda to trudno bedzie troszke gorszej jakości a szkoda bo to moze piekne nie jest ale jednak jakosc obrazu gryzie.

chcę uzyskać efekt z pliku webP tyle że w gif (z opóźnieniem 40 dla kazdej klatki):

https://im4.ezgif.com/tmp/ezgif-4-8bcaacae16fa.webp

Po zapisie do gif z gimpa traci jakość:

https://i.imgur.com/KyvlL0M.gifv

Po innym konwerterze gif z internetu jakość lepsza ale tworzą się jakieś dziwne kształty:

https://i.imgur.com/O2ZZaq7.gifv
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Animacja elementow w grafice
Skocz do: