Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak dodać kolorowe linie zaznaczenia obszaru na mapie
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak dodać kolorowe linie zaznaczenia obszaru na mapie  (Przeczytany 2036 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
GosiaZ
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

GosiaZ


Zobacz profil
« : 22.11.2018, 14:52:54 »

Witam, zaczynam poznawać GIMP, śledzę forum, wątki,niestety nie mogę dostosować wątku do mojego problemu, czy raczej zadania, które chciałabym wykonać. Interesuje mnie praca z mapą rastrową np. zasadniczą. Czy jest możliwość zaznaczenia granic działki, zaznaczenia granic obszaru wokół tej działki równej 3-krotenj szerokości jej frontu, a także budynków znajdującym się w tym obszarze. Nie ma problemu na mapie wektorowej np. w QuantumGis, a czy w Gimpie na rastrze to jest możliwe. Kto działa w planowaniu przestrzennym, domyśla się, że chodzi o sporządzenie załącznika graficznego do decyzji o warunkach zabudowy :)w tym programie. Bardzo proszę o pomoc. (może jakieś podpowiedzi).
« Ostatnia zmiana: 01.12.2018, 12:32:32 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.11.2018, 14:58:33 »

Nie znam się na mapach ani działkach, więc nie bardzo wiem co chcesz osiągnąć. Najlepiej jakbyś podała przykład, jak takie zaznaczenie wygląda na jakiejś mapie. Nie wiem też o co dokładnie chodzi z 3-krotną szerokością. Chcesz żeby program jakoś automatycznie obliczył wielkość zaznaczenia czy co? Tutaj jest forum graficzne, nie kartograficzne, więc trzeba opisać problem tak, aby to zrozumiał laik nie zajmujący się planami zabudowy i wyznaczaniem działek Język
« Ostatnia zmiana: 22.11.2018, 15:32:06 wysłane przez be@ » Zapisane
GosiaZ
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

GosiaZ


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.11.2018, 15:47:55 »

Ok, może zagmatwałam. Marzę wręcz o tym, aby w Gimpie wykonać takie zadanie jak na załączniku. Generalnie chodzi o to, aby zaznaczyć na mapie kolorem działkę, zaznaczyć obszar ( np. przerywana linią ) wokół tej działki o danym promieniu oraz budynki znajdujące się w tym obszarze.
 Jeśli chodzi o programy Cad jak najbardziej, również gisowskie się do tego nadają ( ale na wektorach ). GImp jest bardzo przyjaznym programem, chciałabym go również stosować np do ww celów.

* 20181122141914785.pdf (514.88 KB - pobrany 63 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.11.2018, 15:58:35 »

Jeśli chodzi o te pomarańczowe i zielone kształty, to żaden problem. Wystarczy powyżej mapy dodać przezroczystą warstwę w trybie Mnożenie i można sobie wybranym pędzlem rysować takie linie. Nie wiem, czy zależy Ci także na imitacji zakreślacza, bo wtedy by było nieco trudniej, ale można sobie poradzić używając odpowiedniego pędzla z odpowiednio ustawioną dynamiką (najlepiej użyć wtedy do rysowania tabletu graficznego) lub narzędzia stalówka. Można rysować odręcznie albo wzdłuż ścieżki lub zaznaczenia
Zapisane
GosiaZ
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

GosiaZ


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.11.2018, 16:11:08 »

Dziękuję bardzo za szybka podpowiedź. Biorę się do roboty. Co do imitacji zakreślacza byłabym również bardzo zainteresowana, może wpierw opanuję zaznaczanie, zgodnie ze wskazówkami.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak dodać kolorowe linie zaznaczenia obszaru na mapie
Skocz do: