Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nieregularny, wypukły kształt: wypełnienie tłem ze zdjęcia?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Nieregularny, wypukły kształt: wypełnienie tłem ze zdjęcia?  (Przeczytany 3797 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zwiroo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zwiroo


Zobacz profil
« : 03.04.2018, 14:51:27 »

Witam,
Mam takiego kształtu logo jak poniżej. Napis dodać potrafię, ale za nic nie moge dodać tła do tego kształtu przykładowo ocean...i by był dopasowany do danego kształtu. Pół dnia się mecze i nie potrafię wyciać wszystkiego co poza kształtem loga. Oczywiście całe tło za logiem (te białe) jest przezroczyste...Pomożecie ? Uśmiech



//be@: zmieniłam tytuł na bardziej odpowiedni
« Ostatnia zmiana: 06.04.2018, 18:35:49 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.04.2018, 22:55:48 »

Trochę chaotycznie to napisałeś. W tej chwili, poza napisem, widać 3 elementy:
1 biały prostokąt, na którym jest napis
2 nieregularny, wypukły kształt z cieniem
3 największy element - duży, biały prostokąt
Czy dobrze zrozumiałam, że chcesz usunąć element nr 3 a na element nr 2 wrzucić ocean? A co z elementem nr 1?
Zapisane
zwiroo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zwiroo


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.04.2018, 07:31:35 »

prostokąt to ślad po gumce w paint chciałem szybko wymazać Język

Chce poprostu dać jakąś fotografię na te całe logo... przezroczyste gdzieś na 30% ogólnie próbowałem sam ale wrzucając zdjęcie na logo niestety nie potrafię wyciąć zdjęcia do kształtu loga. Smutny
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.04.2018, 07:40:19 »

Nie odpowiedziałeś na pytanie, czy dobrze zrozumiałam.
Jeśli jest tak jak myślę, to musisz po prostu bardzo dokładnie (trzeba sobie powiększyć widok przynajmniej do 200%), wzdłuż krawędzi, zaznaczyć ścieżką lub zaznaczeniem odręcznym ten nieregularny kształt (bez cienia, tylko krawędzie samego elementu), odwrócić zaznaczenie i zamienić biały kolor w przezroczystość. Jeśli użyjesz zaznaczenia odręcznego, to dla wygładzenia, trzeba je zamienić w ścieżkę i ponownie w zaznaczenie. Po usunięciu białego tła ponownie odwracasz zaznaczenie i wstawiasz do niego swój obrazek tła na nowej, przezroczystej warstwie, a powyżej dajesz napis. Tryb warstwy z obrazkiem trzeba zmienić na Mnożenie. Jeśli chcesz, to mogę pokazać jak to zrobić np. przez TeamViewer lub ew. Skype.
Zapisane
zwiroo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zwiroo


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.04.2018, 15:26:12 »

Byłoby ekstra gdybyś chociazby nawet screenami się posiłkowała Uśmiech Bo nie znam się na grafice Chichot
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.04.2018, 02:03:01 »

1. Zaznaczasz nieregularny kształt dokładnie ścieżkami przy powiększonym widoku:
- https://i.imgur.com/7oWT9vh.png
- na narożnikach odpowiednio wyginasz ścieżkę w łuk:



Poradnik jak posługiwać się się ścieżkami znajdziesz tutaj: https://www.gimpuj.info/techniczne/sciezki-poradnik-t88.0.html

2. Zamieniasz ścieżkę na zaznaczenie: Zaznaczenie -> Ze ścieżki

3. Odwracasz zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć

4. Zamieniasz biały kolor w przezroczystość: Kolory -> Zmiana koloru na alfę

5. Dodajesz zdjęcie, które ma być tłem jako nową warstwę: Plik -> Otwórz jako warstwy lub po prostu przeciągasz i upuszczasz plik ze zdjęciem na okno programu. Zdjęcie musi mieć odpowiednie wymiary, aby zakrywało cały element, ale nie powinno też być od niego dużo większe. W razie potrzeby można przeskalować dodaną warstwę ze zdjęciem

6. Za pomocą narzędzia przesuwanie Przesuwanie dostosowujesz sobie położenie zdjęcia tak, by w wyznaczonym obszarze znalazł się wybrany fragment:
- https://i.imgur.com/UWu6dJC.png

7. Dodajesz do zdjęcia kanał alfa: Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Jeśli ta opcja jest nieaktywna (wyszarzona), a nazwa warstwy ze zdjęciem nie jest pogrubiona, to znaczy, że zdjęcie już ten kanał posiada i możesz pominąć ten punkt

8. Usuwasz zbędną część zdjęcia klikając DELETE.

9. W oknie warstw zmieniasz tryb warstwy ze zdjęciem na Mnożenie:
- https://i.imgur.com/GvZB1aU.png

10. Dodajesz napis

11. Kadrujesz Kadrowanie obraz aby pozbyć się zbędnego obszaru wokół (uwaga, aby nie przyciąć cienia) i eksportujesz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości)
Zapisane
zwiroo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

zwiroo


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 06.04.2018, 18:15:47 »

Extra jestem Ci wdzieczny Uśmiech sposob działa jak należy
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Nieregularny, wypukły kształt: wypełnienie tłem ze zdjęcia?
Skocz do: