Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z przesunięciem i wypełniem kolorem
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Problem z przesunięciem i wypełniem kolorem  (Przeczytany 4200 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« : 15.03.2017, 22:44:01 »

Witam,

Piszę po wielokrotnych samodzielnych próbach a mam problem z :

1. napisałem tekst w Corelu i zapisałem jako PDF i przeniosłem i wszystko gra ale jest zaznaczony tekst linia przerywana żółtą - jak wyjść z tego zaznaczenia.

2. zaznaczam prostokąt i chce uzyć opcji "rysuj wzdłuż zaznaczenia" nie działa czy to dlatego że tekst o której piszę powyżej jest zaznaczony?

3. mam prostokąt i w srodku zdjęcie jako warstwa o chcę wypełnić cały prostokat oprócz zdjęcia kolorem który sam zrobię - nie mogę czy coś żle robie.

4. jak narysować koło i elipsę?
« Ostatnia zmiana: 01.05.2017, 14:05:10 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.03.2017, 07:41:55 »

1. i 2. To nie jest zaznaczenie. Żółtą przerywaną linią oznaczone są granice warstwy. Poza granicami warstwy nie da się malować ani zaznaczać. To tak, jakbyś chciał malować poza obszarem kartki. Trzeba dopasować warstwę do obrazu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu.
3. Musisz wypełnić na warstwie poniżej zdjęcia. Warstwa musi mieć co najmniej takie wymiary, jak prostokąt, który chcesz wypełnić. Jeśli jest większa, to trzeba użyć zaznaczenia o wymiarach tego prostokąta.
4. Wystarczy użyć zaznaczenia eliptycznego Zaznaczenie eliptyczne. Dla koła w opcjach narzędzia zaznaczenie eliptyczne trzeba zaznaczyć:
Stałe: Proporcje 1:1
Pamiętaj, że takie zaznaczenie możesz wypełnić kolorem tylko raz. Jeśli wypełnisz kolorem to samo zaznaczenie (w tym samym miejscu) kilkakrotnie, to koło będzie mieć brzydkie, wystrzępione krawędzie. Jeśli chcesz zmienić kolor wypełnienia, to najpierw cofnij operację albo usuń wypełnienie klikając DELETE. Można też zmieniać kolor używając opcji z zakładki Kolory, np. Barwienie.
Najlepiej każdy element dodawać na nowej, przezroczystej warstwie. Wtedy zawsze można zablokować przezroczystość tej warstwy w oknie warstw (ikona szachownicy na górze okna) i dowolnie "przemalować" każdy nieprzezroczysty fragment. Przy zablokowanej przezroczystości można wypełniać kolorem wielokrotnie.
« Ostatnia zmiana: 16.03.2017, 14:13:17 wysłane przez be@ » Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.03.2017, 12:07:30 »

Udało się - dzięki, ale mam jeszcze jedno pytanie.

1. w jednej warstwie mam zdjęcie a w drugiej rysynek. Zdjęcie otoczyłem ramką "rysuj wzdłuz zaznaczenia" a rysunek w drugiej jest umieszczone w połowie górnej krawędzi z ramką. Nie wiem jak zrobić aby czarna ramka nie przecinała rysunku ale by rysunek był cały. gdy obrysowałem zdjęcie ramką i umieściłem rysunek jest on ciągle przcięty.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.03.2017, 12:35:32 »

Tutaj musiałbyś zamieścić zrzut, aby pokazać jak to wygląda. Czy obrys jest na warstwie ze zdjęciem, czy na osobnej? Powinien być na całkiem osobnej, przezroczystej warstwie. Trzeba również zauważyć, że elementy na warstwie znajdującej się wyżej, będą zakrywać elementy na warstwach poniżej, ponieważ warstwy tworzą stos. Tak, jakbyś miał przezroczyste kartki, ułożone jedna na drugiej. Jeśli któraś warstwa jest nieprzezroczysta, to w ogóle nie będzie widać tego, co znajduje się na warstwach poniżej.
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.03.2017, 13:47:26 »

chce uzyskać:

1. aby znaczek zamek nie pył przekreslony ale by obrys był,
2. aby niebo ładnie otoczyło elipsę kolorem bez tych 2 po bokach trójkatów białych z prostokatu.

wzór w załaczniku

* Zamek próba.xcf (294.85 KB - pobrany 80 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.03.2017, 14:09:44 »

1. Tak jak pisałam wcześniej, musisz mieć każdy element na osobnej warstwie. Tutaj obrys został narysowany bezpośrednio na tym znaczku. Obrys powinien być na osobnej warstwie, poniżej znaczka.
2. Napis zamek znajduje się na białym prostokącie i to ten prostokąt przesłania niebo, bo jest na warstwie powyżej. Zamiast białego prostokąta, powinieneś mieć białą elipsę. Nie wiem poco dodałeś ten prostokąt.

W oknie warstw, obok każdej warstwy znajduje się ikona oka Widoczność warstwy. Pozwala włączać i wyłączać widoczność poszczególnych warstw. Aby zobaczyć, co dokładnie masz na wybranej warstwie, wyłącz widoczność pozostałych. Kiedy masz włączoną warstwę z tłem, nie widzisz prostokąta, ponieważ zarówno tło jak i prostokąt są białe. Zresztą zdjęcie także znajduje się na białej warstwie, zamiast na przezroczystej.
Musiałbyś usunąć warstwę powyżej zdjęcia, bo nic już z niej nie będzie i na nowej, przezroczystej warstwie dodać obrys, a powyżej, na kolejnej przezroczystej warstwie białą elipsę. Jeszcze wyżej napis "zamek" i obrys elipsy. Każdy element na osobnej, przezroczystej warstwie.

PS
Czy Ty w ogóle masz otwarte okno warstw? Bez tego okna nic nie zdziałasz
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.03.2017, 18:10:42 »

nie mam.

warstwa - przezroczystość i która z opcji? dodaj kanał alfa? powiem szczerze nie wiem jak w tych warstwach sie poruszać aby uzyskać to co chcę. Wiem że Kolega pomaga mi po raz kolejny poprosze w tym przypadku o pomoc.Logo zamek jest z Corela dlatego jest w kwadracie - inaczej nie umiałem.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.03.2017, 18:14:05 »

Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy
Bez tego okna nie da się w ogóle pracować. Ono powinno być domyślnie otwarte, musiałeś sobie zamknąć.
Mogę pomóc przez TeamViewer lub ew. Skype, ale przy włączonym Skype niektóre opcje nie działają w GIMP-ie
Zapisane
MMario
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 15
Galeria Użytkownika

MMario


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.03.2017, 18:34:36 »

Bardzo mi pomogły sugestie które Mi pisałeś - zawsze mogę do nich wrócić. Czy w kwestii warstw możesz mi napisać - nie mam zainstalowanych tych programów. Czy jednak bezwzględnie zainstalować program o którym piszesz?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.03.2017, 18:40:50 »

Chodzi o TeamViewer? No jeśli chcesz, żebym pokazała jak wykonać poszczególne czynności w GIMP-ie, np. usunąć ten prostokąt, dodać elipsę itd., to najwygodniej będzie przez komunikator. Wtedy mogłabym udostępnić widok swojego pulpitu, i wykonać to wszystko w GIMP-ie jednocześnie objaśniając co robię i dlaczego. Potrzebne jest połączenie głosowe i współdzielenie ekranu (w sensie, że Ty widzisz mój).
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem z przesunięciem i wypełniem kolorem
Skocz do: