Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneBazarProśbyWątek: Prośba o dodanie obwódki do grafiki.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Prośba o dodanie obwódki do grafiki.  (Przeczytany 1880 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« : 27.02.2017, 12:36:13 »

Uczyłem się GIMPa, ale widać nauka poszła w las... Brak praktyki przez kwartał i będę musiał sobie sporo poprzypominać. Chciałem dodać obwódkę do grafiki talizmanu i usunąć czarne tło (czyli część czarnego tła zostaje jako obwódka a resztę usuwam). Z pół godziny, kilka warstw natworzyłem, ale nie zrobiłem tego.

Pomóżcie proszę i, jeśli możecie, napiszcie krótko jakie kroki wykonać. Grafikę potrzebuję dość pilnie, zanim dojdę do tego jak to zrobić miną wieki... Obwódka nie gruba, kilka pikseli.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.02.2017, 13:15:53 »

Po pierwsze grafika jest w trybie Odcienie szarości. Należy zmienić tryb obrazu na RGB: Obraz -> Tryb. Następnie zwiększyć kontrast, bo na czarnym tle widać szare kropki. Jak już tło będzie jednolicie czarne, wystarczy zmienić czarny kolor w przezroczystość: Kolory -> Zmiana koloru na alfę. Po tym zabiegu powielasz Duplikowanie warstwy warstwę z obrazkiem. W oknie warstw klikasz PPM na oryginał (warstwa, która jest niżej) i wybierasz z menu: Kanał alfa na zaznaczenie. Powiększasz zaznaczenie o kilka pikseli (tyle ile ma mieć grubość obwódki), dla wygładzenia zamieniasz zaznaczenia na ścieżkę i ponownie ścieżkę w zaznaczenie, po czym wypełniasz czarnym kolorem. Na koniec eksportujesz do formatu PNG (JPG nie obsługuje przezroczystości).



Jeśli puste przestrzenie wewnątrz kształtu też miały być czarne, to klikasz narzędziem różdżka w przezroczyste tło na zewnątrz obiektu (na warstwie z czarnym wypełnieniem), powiększasz zaznaczenie o kilka px, odwracasz i wypełniasz czarnym kolorem.
Zapisane
Młotowładny
Nowicjusz

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

Młotowładny


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.02.2017, 14:37:12 »

Dzięki, jesteś niezastąpiona.
Prościej się nie dało. Wykonałem sam. Nie jestem tylko pewien, czy dobrze poradziłem sobie z  ponowną zamianą ścieżki w zaznaczenie. Jak prawidłowo to wykonać?
Sprawdziłem twojego reflinka do dropboxa. Czy jeśli mam już swoje konto i zarejestuję drugie konto (nie będę go jednak używał, to czy to w jakiś sposób Ci pomoże be@? Czy jest sens rejestrować konto, czy osiągnęłaś już limit zwiększenia pojemności przez rejestrację kont z twojego reflinka?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.02.2017, 14:45:28 »

Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę, a następnie Zaznaczenie -> Ze ścieżki.

Jeśli masz już konto, to nie ma sensu zakładać drugiego. Prośba jest tylko do osób, które nie mają tam jeszcze konta, a chciałyby założyć i potrzebują takiej usługi. Limitu nie mam, bo wiele osób zarejestrowało konto ale nie zainstalowały aplikacji, więc dla mnie nic z tego nie wynikło.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneBazarProśbyWątek: Prośba o dodanie obwódki do grafiki.
Skocz do: