Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Szum po zmianie barwy  (Przeczytany 2360 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Vandaeriel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Vandaeriel


Zobacz profil
« : 04.12.2016, 05:00:35 »

Mam pewną teksturę. Chcę zmienić jej barwę. Używam opcji kolor>barwa i nasycenie, zaznaczam kolor pierwotny tekstury (czerwony) i modyfikuję go za pomocą suwaka. Zmiana barwy na niebieską i podobne powoduje powstanie szumów - nie wiem czy to dobre określenie. Niektóre piksele są granatowe, inne niebieskie (czyli tak jak chcę). Oryginalna tekstura jest dosyć jednolita natomiast po modyfikacji jest upstrzona ciemniejszymi pikselami. Ten problem nie występuje gdy zmieniam barwę na inną np żółtą. Dlaczego tak sie dzieje i czy można tego uniknąć?
« Ostatnia zmiana: 20.12.2016, 18:52:33 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.12.2016, 05:06:16 »

Niestety nie potrafię wytłumaczyć dlaczego się tak dzieje, ale faktycznie taki problem występuje w przypadku zmiany barwy tym sposobem. Zresztą nie tylko w GIMP-ie, chociaż w niektórych programach działa to nieco lepiej.
Aby tego uniknąć, trzeba próbować zmienić barwę innym sposobem, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Warto sprawdzić Mixer kanałów, Barwienie Próbek, Krzywe kolorów czy mieszanie warstw. Nie wiem jak ta tekstura wygląda ani jaki dokładnie ma być efekt docelowy, więc trudno mi coś więcej doradzić. Pewnie sama musiałabym poeksperymentować.
Zapisane
Vandaeriel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Vandaeriel


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.12.2016, 15:23:26 »

Dzięki za odpowiedź Uśmiech

Tekstura w formacie dds wygląda jak poniżej:
http://imgur.com/a/mI8o2

Chciałbym zmienić czerwone obszary na niebieskie. Opcja Barwa i nasycenie ładnie wyłapywała tylko czerwone fragmenty pozostawiając czarne bez zmian. Chciałbym także usunąć odciski dłoni, używam do tego zaznaczania kolorami i modyfikuję jasność w opcji Barwa i nasycenie ale może jest do tego lepsze narzędzie?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.12.2016, 15:28:50 »

Spróbuję pokombinować i dam znać, jeśli znajdę jakiś dobry sposób.
Co do śladów dłoni, to Twój sposób jest dobry. Można również usunąć je za pomocą klonowania Klonowanie czy łatki latka.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.12.2016, 15:42:51 »

Wydaje mi się, że dobry efekt daje użycie Mixera kanałów z ustawieniami jak na poniższym zrzucie:



Wychodzi trochę zbyt zielony, ale to już można lekko skorygować za pomocą Barwy i nasycenia, bez wybierania koloru.
Mieszanie warstw też daje dobry efekt. Dodajesz niebieską warstwę powyżej tekstury i zmieniasz jej tryb na Barwę
« Ostatnia zmiana: 25.08.2017, 15:15:16 wysłane przez be@ » Zapisane
Vandaeriel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Vandaeriel


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.12.2016, 16:26:14 »

Ok, dzięki za odpowiedź. Zaraz popróbuję i dam znać jak wyszło. BTW narzędzie, które poleciłaś Łatka jest genialne w usuwaniu takich 'wypalonych' znaków na teksturze.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.12.2016, 16:29:11 »

Najprostszy sposób, to ten z mieszaniem warstw
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szum po zmianie barwy
Skocz do: